نماد سایت ماه نیوز

آشنایی با ۶ راهکار مهم برای جلوگیری از خشکی پوست

به گزارش شفاف، یکی از دلایل خشکی پوست می‌تواند تغییر فصل باشد که می‌تواند در مبتلایان به مشکلات پوستی مانند اگزما، باعث وخیم شدن علائمی مثل خشکی پوست شود یا حتی در کسانی که مبتلا به بیماری خاص پوستی نیستند، تغییر فصل می‌تواند همراه با تغییرات پوستی باشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، با این حال روش‌های مختلف و البته آسانی وجود دارد که بتوانید از پوست خود در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کنید:

استفاده از پاک کننده‌های ملایم: در اینجا منظور ما صابون نیست؛ چون این وسیله پاک کننده خود چربی پوست را از بین می‌برد و راهی است برای خشک شدن پوست. بنابراین ساده‌ترین راه برای حفظ رطوبت پوست، استفاده از پاک کننده‌های ملایمی است که حاوی مرطوب کننده بوده و مخصوص پوست‌های خشک، فرموله شده‌اند.

در نظر گرفتن مرطوب کننده‌ها: شما می‌توانید روزانه از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. بهترین زمان برای استفاده لوسیون، بعد از استحمام است. زمانی که هنوز پوست شما مرطوب است. لازم است در طول روز چندین بار این عمل را انجام دهید. شما همچنین می‌توانید از وازلین جهت مرطوب سازی پوست خود استفاده کنید.

اجتناب از استحمام بیش از حد: برخی متخصصان پوست معتقدند استحمام بیش از حد علت اصلی بروز خشکی در پوست است. این در حالی است که عده‌ای دیگر از متخصصین این رشته، دو بار استحمام در روز را ایده‌آل می‌دانند. با این حال اگر استحمام شما همراه با روغن حمام صورت گیرد، رطوبت بدن حفظ خواهد شد.

اجتناب از دوش‌های طولانی با آب بسیار گرم: تا آنجا که می‌توانید از دوش‌های طولانی و با درجه حرارت بالا دوری کنید. دوش‌های کوتاه مدت و استفاده از آب ولرم و یا حتی کمی سرد مفید است. پس از استحمام نیز از مرطوب کننده استفاده کنید.

پرهیز از هوای سرد و خشک: عواملی را که تاثیر مخرب هوا بر روی پوست را تشدید کرده و آسیب پذیری را بیشتر می‌کنند، پیدا کنید. از جمله این عوامل می‌توان به بیماری‌های تیروئید، کم‌خونی و برخی داروها بویژه داروهای کاهنده کلسترول اشاره کرد. تمامی این موارد باعث کاهش چربی پوست می‌شوند. در کنار کنترل این عوامل می‌توانید از دستگاه‌های بخور استفاده کرده و رطوبت لازم را به هوا باز گردانید.

نوشیدن آب کافی و غذای سالم: یک شیوه زندگی سالم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آب بنوشید، غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و با کاهش استرس، ذهن، بدن و پوست خود را سالم نگه دارید. توجه داشته باشید که تنها با کمی توجه می‌توانید از خشکی پوست رهایی یابید.

منبع: ماه نیوز 

خروج از نسخه موبایل