عمومی

آیا اوضاع زمان ما با روزگار قدیم فرقی کرده است؟

شاخص چیست؟ شاخص های بهبود، آزادی، رفاه، شغل، موقعیت اجتماعی و…

امروز داستان کوتاه فخر رازی در طبقات الشفائیه زیرکی (م 771) را مرور کردم. فکر کردم ببینم آزادی اندیشه چگونه پیش رفته است و آیا با آنچه امروز هست مقایسه می شود یا خیر. ما عظمت و غرور را می دانیم. اتره غرانبهای که دارد، منتقدان که بر عرباء دیگران را می رنجاند. تعليفات بزرگو و کي است. نقشی که در جریان تحول و … در شمار متفکران دینی بوده و تا سال وفاتش در سال 606 ه.ق.

مردم با آن روزها چگونه برخورد کرده اند؟

سُبكي مي نويسد: هنگامي كه در علم علم پيدا كرد، به خوارزم رفت و در آنجا با معتزله مناظره كرد كه موجب بيرون آمدن او شد. [اخراج] و از این شهر شد. سپس به نهر رفت و همان مشکلاتی که در خوارزم پیش آمد برایش پیش آمد. אז אנקרה המ אחראד ו בה ריפת مدتی نزد سلطان شهاب الدین غوری بود و بعدها به دربار سلطان محمد خوارزمشاه پیوست و بالاترین مقام را در نزدیکی او یافت و در خراسان ساکن شد… مدتی در هرات بود و افکار کرمیان را نقد می کرد. . عنان با و درافتادند و کره شده، و را سموم کردان و و از سم بمرد. (سبکی، 8/ 86 (زمان خوارزمشاه، سلطان به او نزدیک شد).

سبوکی می افزاید: شمس الدین اهبی نام او در کتاب «المیزان» در دسته «صفاءاء» آمده است و در حاشیه آن کتاب نوشتم که در اینجا جای او نیست. (سبکی، 8/ 88) حشوی محدبان (عاوم از اهل حدیس) نامه ای پر از بر بدو و حرفهای بد کیند و روی منبر و کیندند. بیا و بخوان. با فرزندان و همسر و بردگانش روابط بدی داشت. و انها را خواند و گفت اغر کینن است بری انان توبه می کنم! البته فرزند و زن و غلام نگفتند «خدا جسم است». [صبحت ها طولانی بود]. (سبکی: 8 / 90 ـ 91) این زندگی دنیایی در جهان اسلام است. [سنی] است که ب آن با آن و صوتی، این کونین کینه توزی اوماب می شود. زماني هم كه با ايسمعيليان درافتاد، دشنه اي در كنار رختكوبا و تختيند.

حال می توان مقایسه کرد که وضعیت دنیا بهتر است یا بهتر. این گزارش برای ستایش وجود آزادی اندیشه در تمدن اسلامی نیز مفید است.

6565