عمومی

آیا با نخریدن، خودرو ارزان می‌شود؟

در صورت ادامه تولید بدون وقفه و افزایش سطح عرضه در بازار، قیمت ها افزایش یافته و بازار کنترل می شود. اما همچنان بین قیمت کارخانه و بازار آزاد تفاوت وجود دارد و این تفاوت کم نیست و باعث ایجاد شکاف در بازار شده است.

به گزارش ماه نیوز، این روزنامه اعتماد کنید نوشته شده توسط: دولت روزنامه ارگان دولت روز چهارشنبه به نقل از یک کارشناس خودرو نوشت: از آنجایی که دلالان تا حدودی از این بازار عقب نشینی کرده اند، بهتر است مردم برای خرید هیجان زده شده و به بازار خودرو برگردند. برای کسانی که هنوز خودرو دارند و عجله ای برای تعویض آن ندارند، بهتر است از کارخانه خرید کنند. افرادی که خودرو ندارند بهتر است حداقل دو ماه صبر کنند تا بازار کاملاً آرام شود و در صورت توان مالی برای ثبت نام خودرو، خودروی مناسب با قیمت مناسب خریداری کنند.

رئیس جمهور پیش از این و اسفندماه سال گذشته از دو شرکت ایران خودرو و سایپا نیز بازدید کرد که 8 اساسنامه برای بهبود وضعیت خودرو صادر کردند. لزوم افزایش 1.2 درصدی نرخ تولید خودروی کشور نسبت به سال قبل، افزایش کیفیت تولید با چند اولویت ویژه، خروج پلت فرم های خودروهای قدیمی از خطوط تولید قدیمی و جایگزینی محصولات جدید 6000 کیلومتر در سال (با احتساب این مقررات) و بنابراین تولید خودرو در سال باید «حداقل» 3 درصد در سال افزایش یابد.

اما پیش بینی دولت در مورد قیمت خودرو چقدر درست است؟ آیا خرید ماشین ارزانتر است؟

با افزایش قیمت عرضه، بازار کنترل می شود

احمد نعمت بخش، رئیس انجمن خودروسازان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی خودرو ارزان می شود، با اعتماد به نفس گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه ریزی خودروسازان برای تولید بیش از یک میلیون خودرو خبر داده است. البته.» خودآزاری نیز در مضیقه است و هر چه بیشتر تولید کند، بیشتر به دنبال آن است.

دبیر با بیان اینکه انجمن خودروسازان خاطرنشان کرد: در صورت ادامه تولید بی وقفه و افزایش عرضه در بازار، با افزایش عرضه، قیمت کنترل می شود. اما همچنان بین قیمت کارخانه و بازار آزاد تفاوت وجود دارد و این تفاوت کم نیست و باعث ایجاد شکاف در بازار شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از این مطالبات در بازار خودرو کذب است، گفت: البته شرایط محدودی که برای خرید خودرو سپری شده است، به ویژه اینکه طی چهار سال گذشته هیچ خودرویی از دو شرکت ایرانی خودرو خریداری نشده است. و سایپا شاهد هستند.» معتبر است یا اگر پلاک فعال نباشد و … دست دلالان را از بازار قطع می کند و تولید را تا حدی افزایش می دهد.

دبیر انجمن صنفی فروشندگان خودرو خاطرنشان کرد: قاعده باید این باشد که قیمت بازار را به این شکل کاهش دهیم، اما قیمت کارخانه ها افزایش می یابد و باید در مسیر درست حرکت کنیم. قیمت فعلی کارخانه های پژو 5 میلیون تومان و قیمت آزاد این خودرو 3 تا 5 میلیون تومان تعیین شده است.

سه راه برای کاهش قیمت خودرو

نعمت بخش با اشاره به کاهش قیمت خودروها گفت: اولین راه قیمت گذاری در حاشیه بازار است. راه دوم عرضه خودرو به صورت بورسیه و راه سوم وزارت صمت است که افزایش عرضه خودرو را انتخاب کرده و دست دلال ها را از بازار خودرو کوتاه کرده است که البته زمان کمتری نیز صرف می شود.

این کارشناس خودرو افزود: در صورتی که دو خودروساز (ایران، خودرو و سایپا) بین پنج تا شش هزار دستگاه خودرو در روز تولید کنند، قیمت بازار کاهش می یابد اما قیمت کارخانه باید افزایش یابد تا خودروسازان حذف شوند.

برکات همچنان ادامه دارد، به ویژه با وعده حذف خودروی لاتاری تا پایان سال.

تا زمانی که تفاوت قیمت وجود دارد، تفاوت وجود دارد

این کارشناس خودرو با اشاره به حجم پول های سرگردان در کشور خاطرنشان کرد: حجم این پول به بیش از 4 تا 7 هزار میلیارد تومان رسیده است و حجم آن به حدی است که دلالان تشویق می شوند خانواده های بوروندی که خودرو ندارند را ردیابی کنند. همه. چون این افراد در چهار سال گذشته خودرو نخریده اند و با خیال راحت می توانند از آن استفاده کنند، باز هم اختلاف قیمت وجود دارد و همچنان قرعه کشی وجود دارد.

وی درباره واردات خودرو از هند نیز افزود: استانداردهای خودروهای کشور در شورای عالی استاندارد تصویب شده است و نباید به آن حساسیت داشت و باید همان گونه باشد که خودروهای داخلی مشکل دارند، استانداردها رعایت شود. با کدام یک از این خودروها در کشور تفاوتی ندارد، خودروهای چینی یا هندی و سایر خودروها نیز باید استاندارد ایران را داشته باشند.

طی چهار سال گذشته قیمت خودرو 3 درصد افزایش یافته است

وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم طبقه متوسط ​​توان خرید این خودروها را دارند یا خیر، افزود: با وجود اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است اما در حال حاضر خودرو زیر 102000 در بازار نیست، قیمت ماشین دلاری است.» قیمت 5000 تومان را هم حساب می کنیم که حدود 1 میلیون تومان است و با هزینه حمل و نقل و تعرفه خودرو و واردکننده، قیمت از این هم بالاتر می رود.

این کارشناس خودرو ادامه داد: الان همه چیز گران است اما مردم همچنان توقع گرانی خودرو را ندارند. این در حالی است که قیمت فولاد 3 تا 5 درصد، مواد پلیمری 2 درصد و آلومینیوم 3 درصد و قیمت خودرو 3 درصد افزایش یافته است و این رقم حاکی از آن است که طی چهار سال گذشته قیمت فولاد افزایش یافته است مواد اولیه قیمت خودرو را بیش از دو برابر کرده است.

انتهای پیام