عمومی

آیین‌های سنتی عاشورا در آذربایجان/ از «شبیه خوانی» تا «تخته زنی» – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروح استان‌ها- محمدرضا علی‌اشرفی؛ آذربایجان شرقی مراسم عزاداری ویژه ای برای استقبال از روز عاشورا دارد و مراسم ویژه ای در این روز در استان و شهر تبریز برگزار می شود که در نوع خود بی نظیر است و نشان از ارادت مردان و زنان این دیار به شهدای مدافع حرم دارد. حضرت امام حسین ع) است.

آئین های محرم هر ساله در سراسر آذربایجان شرقی با شور و شوق خاص مردم برگزار می شود و عاشقان آن حضرت هر ساله در قالب ایزداری تعهد خود را تقویت و تجدید نذر می کنند.

آداب و رسوم حاکم بر تعزیه های مذهبی سالار شهیدان یکی از مراسم های دیدنی و عرفانی مردم آذربایجان شرقی است و برخی از مراسمی که در ایام محرم در این استان با قدمت طولانی برگزار می شود در کل کشور بی نظیر است.

چاند رُز ماندا بخ رز آشورا می‌توان راگا و بای ان را درم چاد رز ماخاتь بک رز آشورا.

فرا رسیدن عاشورا را می توان از لباس سیاهی که شهروندان بر تن می کنند و پرچم های ویژه ای که در کوچه و بازار نصب می شود، متوجه شد. در این روز مغازه ها تعطیل هستند و همه شهرها و روستاها در غم و اندوه هستند.

عاشورا سنتی در آذربایجان

آذربایجان غرق در غم و ماتم است

آذربایجان شرقی و شهر تبریز در روز عاشورا حسینی در سوگ و ماتم به خاک سپرده شده و مراسم های مختلف عزاداری در سراسر استان برگزار می شود.

مراسم عزاداری عسورای حسینی از صبح دو شنبه همزمان با سراسر کشور در آذربایجان شرقی با حضور اقشار مختلف مردم و جوانان در شهرها و روستاهای مختلف استان آغاز و تا پایان شب ادامه خواهد داشت. .

تبریز و آذربایجان شرقی همزمان با روز عاشورای حسینی عزادارند.

عاشورا سنتی در آذربایجان

گروه مذهبی عزاداری 1700 در ازاربیان شرکی

آذربایجان شرقی با افزایش بیش از 1000 و 700 هیئت مذهبی یکی از استان های مهم در جشن های مذهبی محسوب می شود.

اهل بیت شیفتگان پاک و مطهر هستند و در سوگ سرور و سالار شهیدان و یارانشان به ویژه حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام) عزادار شدند.

مراسم روز عاشورا در آذرشهر و الخچی

«تخته کالانار» یا همان «تخته زنی» از این‌های روز آشورای مردوم ازارشهر و یلخچی است. روش عزاداری به این صورت است که اعضای جماعت در دو ردیف موازی پشت سر هم می ایستند و تخته می کنند به این صورت که ابتدا هر عزادار تخته مستطیل شکل را با دسته رو به پشت دو ردیف می کوبد و سپس این عمل برای دوم: چرخش پشت سر فرد جلو و کمر انجام می شود و سپس برای بار سوم چوب ها را بلند می کنند و به بالای سر می زنند.

عاشورا سنتی در آذربایجان

தாத்தாத்தை ஦ர் ஜைத்து வை பத்து மீப்ப்பிப்பு பிப்ப்பு பிப்ப்ப்பு மிப்ப்ப்பு மிப்ப்ப்பு மிப்ப்ப்பு در واقع ، اشورا همراه با باتوریهههههه سههربهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههیکیههههههههکهکی بعدرهاناه هم پس همی پس همی هم هما هم همه هم هم هم هم هم هم هم هم هم هم هم همر هم همر هم همر همه همرررررررررررهر “انگیز قبل قدرترد مغزی ، ، همراه ،

امروز تتاشا در روز عاشورا همراه با بستن سر با پارچه سیاه و پوشاندن پارچه سبز به کودکان خردسال است.

مردم شهر تیمورلو همه ساله در روز عاشورا بیش از یک سال پیش از مراسم تخته زنی استقبال می کنند به گونه ای که طولانی شدن دسته عزاداری باعث مسدود شدن برخی از خیابان ها می شود.

दर इन फिलेम परामान ट्था शनी शार تیمورلو می بینید

عزاداری پرشور حسینی در کی بازارسرپوشیده دونی در روز عاشورا

محله های قدیمی و اصیل تبریز مانند امیرخیز، نوبر، شتربان، خیابان، کوچه باغ، اهرآب، ششگلان و بیش از 20 محله دیگر، اگرچه این روزها با نام های دیگری در تبریز به یادگار مانده اند، اما به رسم قدیمی، با نام‌های قدیمی‌شان در بازار ظاهر می‌شوند.

یکی از جالب ترین و جالب ترین نکات در مورد مراکز خرید در بازار این است که ترکیب بندی آن به گونه ای است که هر محله دارای سه گروه عرب، خارجی و زنجیره ای است که وارد بازار می شوند و تیم هایی برای خرید از بازار وارد بازار می شوند. ) بازار فرش فروشان) به کار خود میدیند

عاشورا سنتی در آذربایجان

ابتدا گروه اعراب با لباسهای عربی از سر تا پا وارد بازار شدند و با دو دست با نظم و سیاق خاصی به سینه زدند و سپس گروه عام با کاپشن و شلوار با آرامش و نظم یک دست به سینه زدند. پس از پایان کار محل، در انتهای آن محل کتک می زنند و به زنجیر می بندند و برای اقامه نماز در مساجد به جای خود باز می گردند.

البته، अधियो खवानी، शेमा फ़़ोनी، तजीजी गरात بازار نماز و نمازهای دیگر در تب ریز برگزار می شود.

هر یک از هیئت ها از هفتم محرم الحرام تا سومین روز شهادت امام با اطلاع از مکان های قدیمی مسیر بازار را طی کردند و به سبک قدیمی به عزاداری پرداختند و در نهایت کار را در بازار به پایان رساندند.

برگزاری آیین شاه حسین گویان تا روز عاشورا در تبریز

مراسم سنتی ترحیم «شاه حسین گویان» در تبریز و شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی در ایام محرم و تا ظهر عاشورا برگزار می شود و این روزها عزاداران چوب دستی می گیرند.

در زبان ترکی به این کاخسی» می‌گویند که تشرید «شاه حسین» است.

عاشورا سنتی در آذربایجان

«شاه حسین می رود» مراسم و مراسمی پرشور است که برخاسته از وقایع شب عاشورا است. در این شب 72 نفر از یاران سیدالشهداء به رهبری حبیب بن مظاهر با دیدن قلب حضرت زینب(س) از خیمه های خود بیرون می آیند و شمشیرهای خود را به سوی آنها می کوبند و حسین می گویند: و یک جور سر و صدا کنند تا آماده شوند و جانشان از بین برود. رجه حسين مي گويد مردم تبريز نيز براي نشان دادن آمادگي خود براي زندگي طراحي شده اند.

در این فیلم مراسم ویژه ای را در شهر تبریز مشاهده می کنید که با حضور پرشور و پرشمار مردم به ویژه جوانان به صورت ویژه برگزار می شود.

این مراسم از اول محرم آغاز شده و تا ظهر عاشورا ادامه دارد.

عين علم بندي شرستان مراغه

مراسم عزاداری منحصر به شهرستان مراغه است که همه ساله در این شهرستان برگزار می شود و به عنوان جلوه ای معنوی در فهرست میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است.

علم رشته دروازه که در بین علم این شهر سابقه و شهرت بیشتری دارد، بیش از 40 متر ارتفاع دارد، در این روز با پارچه های رنگارنگ مزین شده و در این مکان پهن می شود و هزاران نفر از مردم شهر به آنجا می آیند. این مکان و نذورات و قربانی می کنند و دانش خود را تکمیل کرده و بین مردم تقسیم کرده اند.

عاشورا سنتی در آذربایجان

משאל גרדאני דר אגבע שיר

مراسم مذهبی سنتی «پول که تولماخ» که آغاز آن به شواهد محلی مربوط به دوران صفویه است، نشانه آتش زدن خیمه های امام حسین (ع) در آخرین روزهای دهه اول محرم است. از شور و شوق

پول را نوعی گوی آتشین پارچه می گویند که با سیم می بندند و پس از ریختن روغن آن را آتش می زنند و پولی است که مشعل آتش در فضای تاریک شب است تا محبت ابا عبدالله الحسین (ع) در ظلمت است تاریکی این شبهای غمگین را فرا گرفت

پرده ها در تاریکی شب می چرخند و 72 صحرای آفتاب سوخته کربلا را به یاد می آورند و اشک بر گونه هایشان جاری می شود. تعداد زیادی از مردم دیگر شهرها و روستاهای آذربایجان برای تماشای این مراسم به جنوب آذربایجان سفر می کنند. استخری که منحصر به مراسم عزای حسین است از مناطق آذربایجان است که در دیگر مناطق جهان تشیع امکان برگزاری ندارد.

می گویند پوشش مساجد، تکایا، حسینیه ها و محلات از دیگر کارهایی است که گروه های حسینی شیشوان در ماه محرم برای عزداری انجام می دهند.

अश्वार नाजरी दर रोज अशूरा

عاشورا نذورات در روز عاشورا از دیر این مسوراد در شهر تبریز و استان استربیان شرکی است. در این روز در اکثر خیابان ها و مساجد و مساجد شاهد نذری بین اهل بیت حسین (ع) هستیم.

نذورات در استان آذربایجان شرقی اشکال مختلفی دارد، مانند قربانی کردن گوسفندی در روز عاشورا و تحویل به مسجد یا عبادتگاه برای استفاده از طعام حسینی، شرکت در انفاق و خرج کردن در ایام محرم. به صورت پول نقد یا کالا که رایج ترین آنها برنج است.گوشت است

عاشورا سنتی در آذربایجان

عين سنتي «شمع پايلاماخ»

نزر شما، به فیلم در روز عاشورا از سنت‌های دیرینه مردون در مناطق مختلف آذربایجان است.

در این ایام کسانی که نذر کرده اند 41 شمع بر روی 41 مسجد روشن کنند تا نشانه نور و روشنایی باشد. شمع نور است، می سوزد و می درخشد و در تاریکی و تاریکی می درخشد.

شمع روشن کردن بیشتر در شهرهای تبریز، مراغه، اهر و مرند رایج است و شاید یکی از فلسفه های این امر ایجاد نور در شب های تاریک برای نماز و جنازه باشد.

به تعرفه برکه در شب تاسوعا برمد به روشت نمادین با برافروکتن شما چدارهای امام حسین (ع) و یارانش را از درمی‌ـرمی‌ند.

The mourners of تاسوعای حسینی تبریز با سر دادن ناله‌هایی با تصامینی از جمال «هانسی گروهون بیله مولاسی وار / شیا لرین حزرت عباسی وار; کدام گروه دارای чунин مالایى هستند / شیعیان حضرت عباس را دارند». YA «بو مش که دين وخ مني مايوس الدي چوخ / اي كاش دييدي غوزمه مش كه دين وخ; تری که به مشک خورد من را خیلی همسک کرد / ی کاش تری ک به مشک کورد به کشمم می خورد» یا «سو مشکیمی بو قوم ایدوب بهانه قارداش; برادار آن قوم مشک ابم را بهانه کرد» مصائب اهل بیت را در کربلا و عاشورا یادآوری می کنند. در مساجد به یاد شهدای کربلا در مساجد تبریز طبق سنت قدیمی شمع روشن می کنند.

عاشورا سنتی در آذربایجان

قرائت مراسم

در این مراسم مرمت صحنه عاشورا در قالب نمایش و شبیه خوانی انجام شده است و برگزاری آن در ظهر روز عاشورا قبل از نماز ظهر و عصر اهمیت بیشتری دارد.

مضمون مقایسه بین نیروهای خیر و شر یا خوبی و بدی این است که ریشه در اندیشه و دین و اعتقاد ایرانیان دارد و برگزاری آن در روز عاشورا نیز مقایسه حق و باطل است به طوری که مردم می توانند با برخی از صحنه های کربلا آشنا شوند.

البته به یاد سوزاندن خیمه های امام حسین (علیه السلام)، در روز عاشورا، مراسم خیمه سوزی نیز همراه با همین شبیه خوانی و عزاداری برگزار می شود.

همچنین در روز عاشورا از دستجات حسینی در کولم هنر الی خوانی کوایه به رکونه صحنه بی سوار ذوالجناح اسب امام حسین (ع) از مجدانه به مین خمه‌های اهل بیت ساخته‌اند که به نام «ذوالجناح» غردانی شده است.

عاشورا سنتی در آذربایجان

و وقت شب عشورا فرا مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ، و بری سر ســـــــــــــــــــــــــــ،

مراسم سنتی و مذهبی «پولکا»

مراسم سنتی مذهبی که در مناطقی مانند روستاهای شیشوان، عجب شیر و همچنین در برخی نقاط کشور برگزار می شود، با هیاهوی فراوان برپا می شود و در این مراسم مشعل بزرگ واقعی در وسط میدان اصلی و جلوی مسجد اعظم شهر یا روستا به طوری که مردم دور آن جمع شوند

پس از قرار گرفتن مشعل اصلی در وسط، مشعل های کوچک دیگری متعلق به یک محله توسط دیگر عزاداران به میدان اصلی آورده می شود و پس از آن مشعل اصلی را با زنجیر بلند در دست روشن می کنند و روی سر عزاداران می چرخانند. گویی در آسمان، گلوله های آتشین در حال پرواز هستند که فضای عجیبی ایجاد می کنند.

مراسم عزای حسینی در برخی نقاط آذربایجان بی نظیر است و در دیگر مناطق جهان تشیع قابل برگزاری نیست.

مردم نقاط مختلف استان در یادواره های شهدا و ایثارگران به طرق مختلف آرزوی رحلت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را بیان می کنند و از هر فرصتی برای کسب شهرت در این ایام استفاده می کنند.