اتهام‌زنی انگلیس علیه ایران/ روسیه برای حمله بزرگ آماده می‌شود

باربارا وودوارد نماینده انگلیس در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین در آستانه یکساله شدن جنگ اوکراین گفت:در ۲۴ فوریه، روسیه تهاجم همه جانبه خود به اوکراین را آغاز کرد و ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور مدعی شد که این حمله برای توقف نسل کشی در دونباس است.

وی افزود: اهداف واقعی روسیه زمانی آشکار شد که مسکو اقدام به الحاق غیرقانونی سرزمین اوکراین کرد، که یک روش مشابه مانند بازی کریمه در سال ۲۰۱۴ بود.

سفیر انگلیس با تکرار اتهام زنی علیه ایران گفت: روسیه این کار را با کمک بلاروس و با استفاده از تسلیحات تهیه شده از ایران و کره شمالی در نقض تحریم های سازمان ملل انجام داده است. روسیه هیچ نشانه ای از توقف این جنگ نشان نداده است و به نظر می رسد اکنون در حال آماده شدن برای یک حمله بزرگ تر است.

این مقام دولت انگلیس ادامه داد: اوکراین چاره ای جز استفاده از حق منشور سازمان ملل برای دفاع از خود نداشته است. در چنین شرایطی، انگلیس، همراه با دیگران، متعهد به تامین دفاعی بیشتر و پایدار اوکراین شده اند که شامل تقویت آموزش برای سربازان اوکراینی است.

این دیپلمات انگلیسی اضافه کرد: روسیه هنوز صدها هزار نیروی نظامی در داخل مرزهای اوکراین دارد و هر روز به این کشور حمله می کند و مطمئناً همه ما با قراردادن تجهیزات در اختیار اوکراین برای دفاع از خود موافقیم.

وی د رعین حال مدعی شد: یک صلح عادلانه و پایدار باید مبتنی بر اصول منشور سازمان ملل باشد که همه ما متعهد به رعایت آن هستیم. اگر روسیه واقعاً خواهان صلح بود، جلسات شورای امنیت را جعلی نمی خواند. اگر مسکو به دنبال صلح بود, این کشور بلافاصله به تهاجم غیرقانونی خود پایان می داد، از اوکراین خارج می شد و با حسن نیت به میز مذاکره ای که فوریه گذشته از آن خارج شد، باز می گشت.

311311