عمومی

ارزش گنج توت عنخ آمون چقدر است؟

تخمین هزینه اشیاء یافت شده در مقبره توت عنخ آمون دشوار است، زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شدند و ارزش آنها در آن زمان بسیار متفاوت بود. اما مشخص است که این مقبره دارای اشیاء با ارزش و مجلل زیادی از جمله جواهرات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و اشیاء دیگر است. تنها نقاب مرگ طلایی که مومیایی فرعون را پوشانده بود امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش تمام اشیاء موجود در مقبره با استانداردهای مدرن کاملاً قابل توجه است.

بر اساس گزارش ما، فرادید توت سنخ آمون یک فرعون مصری بود که از سال 1332 تا 1323 قبل از هزاره سلطنت کرد. او همچنین به خاطر آثارش در سال 1922 توسط هاوارد کارتر و کارنارون مشهور است. کشفی که به محبوبیت مصر باستان در دنیای مدرن کمک کرد.

توت عنخ آمون فرعون قدرتمندی نبود و حکومت او به حالت عادی محدود شد و بدون جنگ به پایان رسید. با این حال، چیزهای عجیب و غریب یافت شده در مقبره، از جمله لباس های درخشانی که مومیایی را پوشانده بود، آن را به یکی از شناخته شده ترین چهره های مصر باستان تبدیل کرد. علت مرگ زودهنگام است و هنوز پنهان است و فرضیه ها و بحث های زیادی در بین مورخان وجود دارد.

او فرزند فرعون آخناتون و ملکه نفرتیتی بود و در سن 9 یا 10 سالگی پس از مرگش فرعون شد.

دولت توت آمون، پس از تغییرات شدیدی که توسط پدرش آخناتون اعمال شد، شیوه های اجتماعی سختگیرانه و متعارف مصری را حذف کرد. و آخناتون از پایتخت جدید رفت و پایتخت خود را در طبس قرار داد. علاوه بر این، آمون دین بت پرستی را احیا کرد و دین خدا را جایگزین آن کرد.

كاشف مقبره توت عنخ آمون

مقبره توت آمون در سال 1922 توسط هاوارد کارتر، باستان شناس انگلیسی و کارنارون، محقق مصری و آماتور مصری کشف شد. مقبره تقریباً دست نخورده بود. جالب است بدانید که کشف مقبره توت آمون و جنجال رسانه ای متعاقب آن باعث افزایش علاقه جهانیان به مصر باستان و فرهنگ آن شد.

علت مرگ در جوانی هنوز مشخص نیست. برخی از مورخان بر این باورند که او ممکن است بر اثر جراحات وارده در حین شکار جان باخته باشد، در حالی که برخی دیگر معتقدند ممکن است او ترور شده باشد. یک مطالعه در سال 2010 بر روی مومیایی توت آمون نشان داد که او ممکن است به دلیل عوارض ناشی از شکستگی پا که عفونت کرده بود مرده باشد. با این حال، نتایج این مطالعه توسط کارشناسان دیگر مورد مناقشه قرار گرفته است.

مقبره توت آمون دارای اشیاء فراوانی از جمله نقاب های طلایی، جواهرات، مجسمه ها و سلاح ها بود. نقاب مرگ طلایی یکی از معروف ترین چیزهای مصر است که اکنون در موزه مصر در قاهره نگهداری می شود.

در مقبره توت اینخ آمون که بود؟

اتاق دفن توت انخ آمون حاوی اقلام مختلفی از جمله:

مومیایی فرعون: جسد مومیایی داخل تابوت آمون قرار داشت و درونی ترین تابوت از طلای جامد ساخته شده بود.

نقاب مرگ طلایی: سر فرعون با نقاب مرگ طلایی پوشیده شده بود که با سنگ های قیمتی تزئین شده بود و با طلسم هایی از کتاب مردگان نوشته شده بود.

گوهرها: مقبره توت آمون حاوی جواهرات بسیاری از جمله انگشتر، دستبند، گردنبند و آویزهای ساخته شده از طلا و سنگ های قیمتی بود.

مجسمه ها: مقبره شامل چندین مجسمه فرعون و خدایان دیگر است که از طلا، برنز و مواد دیگر ساخته شده اند.

سلاح ها: مقبره توت آمون حاوی سلاح های زیادی از جمله کمان، تیر و خنجر و همچنین زره و سایر تجهیزات نظامی است.

اثاثیه: مقبره دارای تعدادی اثاثیه از جمله صندلی، میز و صندلی ساخته شده از چوب، طلا و موارد دیگر بود.

غذا و سایر لوازم: مقبره حاوی اقلامی بود که برای رفع نیازهای فرعون در زندگی پس از مرگ (باور مصر باستان) از جمله غذا، نوشیدنی و سایر لوازم مورد نیاز بود.

اشیاء مذهبی: این مقبره حاوی چندین طلسم و اشیاء دیگر با اهمیت مذهبی یا جادویی است، از جمله اسکراب سوسک که اعتقاد بر این است که از فرعون در زندگی پس از مرگ محافظت می کند.

وایرت مقبره توتان عنخ آمون

تخمین هزینه اشیاء یافت شده در مقبره توتانخ آمون دشوار است، زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شده بودند و ارزش آنها در آن زمان بسیار متفاوت بود. اما مشخص است که این مقبره دارای اشیاء با ارزش و مجلل زیادی از جمله جواهرات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و اشیاء دیگر است. تنها نقاب مرگ طلایی که مومیایی فرعون را پوشانده بود امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش تمام اشیاء موجود در مقبره با استانداردهای مدرن کاملاً قابل توجه است.

اما کارشناسان ICSID معتقدند که ارزش محدود مقبره قابل محاسبه است. آنها مدعی هستند ساخت تابوت با 110 کیلوگرم طلا انجام شده است که ارزش آن بیش از یک میلیون و 700 هزار دلار معادل 69 میلیارد و 700 میلیون تومان است. این ماسک دو میلیون دلار معادل 82 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. همچنین ارزش جواهرات، تاج ها و جواهرات دو میلیون دلار برآورد شده است.

البته به نظر می رسد در این محاسبه کارشناسان ICSID از بالاترین ارزش طلا در خزانه استفاده کرده و هزینه های انجام شده در آن مدت را محاسبه کرده اند. در عین حال کارشناسان این حوزه معتقدند ارزش مقبره توت آمون به دلیل منحصر به فرد بودن آن چند صد میلیون دلار است.

پایان پیام