عمومی

از بانیان وضع موجود نباید در مدیریت‌ها استفاده کرد

سید ابراهیم رئیسی یکی از نمایندگان اقشار مختلف مردم لرستان افزود: بی عدالتی مردم را تلخ می کند، در لرستان حل معضل فقر و بیکاری در دستور کار دولت است و دولت در کل به معنای همه است. سیاستمداران و همه کسانی که در نظام خدمت می کنند».

وی در خصوص وضعیت دژ آسمانی گفت: بحث ثبت جهانی این اثر تاریخی مقدماتی است و باید اطراف آن آزاد شود که بخشی از بودجه آن اختصاص یافته و بخشی دیگر تخصیص می یابد.

وی ادامه داد: از استاندار لرستان حمایت ویژه ای می کنم تا بتواند کار کند.

منابع آب کشور باید مدیریت شود

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت منابع آبی افزود: آب باید به صنایع، کشاورزی و شرب نیز برسد، بنابراین مدیریت آب بسیار مهم است و با توجه به سدهای لرستان به ویژه ماشوره که اشاره شد، کار آن فوری و سریع است و باید شروع شود.

وی با بیان اینکه سد مورد مطالعه قرار گرفته، نیاز آن تشخیص داده شده و کارهای مقدماتی انجام شده است تا لرستان دچار خشکسالی و خشکسالی نشود و آب به نعمتی برای استان تبدیل شود.

رئیس جمهور افزود: حضور در جمع مردم لرستان برایم مایه خرسندی بود، اما به دلیل بیماری های قلبی نیازمند خدمت رسانی به مردم در مجلس محدود بودیم.
رئیسی گفت: مردم لرستان مردمانی متدین، ولایتمدار مخلص و مقاومی هستند که هشت سال در راه دفاع مقدس مجاهدت کرده اند و آزادگان، جانبازان، ایثارگران و 6 هزار و 300 شهید گواه حقانیت آنهاست.

وی با بیان اینکه صداقت، پاکی، صفا و وفای مردم لر برای لر بودن مترادف با صداقت و پاکی است، ادامه داد: بروجردی، مرحوم بحرالعلوم، آیت الله کمالوند، حاج سید حسن طاهری خرم آبادی، دکتر . سید جعفر شهیدی، دکتر. عبدالحسین زرین کوب.

رئیس جمهور گفت: خانواده های شهدا در لرستان نیز قهرمانانی هستند که برای انقلاب، نظم و ارزش ها ایستاده اند.
رئیسی افزود: دبی 12 میلیارد مترمکعبی لرستان به قدری زیاد است که به دلیل زمین حاصلخیز، معادن ارزشمند، کشاورزی و فضای خوب کشاورزی، اگر نتوانیم از این منابع به درستی استفاده کنیم، دلیلش این است که این مواهب را ندیده ایم. «بود و ویژگی ها

وی بیان کرد: لرستان با داشتن آب بسیار خوب، آب و هوای خوب، خاک حاصلخیز و نیروی انسانی جوان انقلابی کارآمد، نیروهای بزرگ انقلابی حاضر و فعال می تواند برای استان و کشور مفید باشد.

بهره برداری از تاسیسات لرستان نیاز به بازنگری دارد

رئیس جمهور ادامه داد: دولت باید در استفاده از امکانات لرستان تجدید نظر کند و تحصیل کرده ها و ناشران کمک کنند، باید نگاه عمیقی به نحوه استفاده از این امکانات داشته باشیم.

رئیسی گفت: برای این امر باید در دانش، نوع فرآیند، تشکیلات و شکل کار نهادی تغییر ایجاد شود، بهتر می توانیم وضعیت فعلی را ببینیم و ببینیم آیا می توان به وضعیت متفاوتی رسید که به این دلیل امکان پذیر است. “

وی خواستار تغییر در استان برای کاهش آلام مردم شد و گفت: برای ایجاد تغییر و شرایط از همه کمک می خواهم. با کمک دولت، همه نهادها و بخش‌های مختلف می‌توانیم. چیزهای مختلف، چون همه مهربان هستند، هدف مشترکی داریم و می خواهیم شرایط را تغییر دهیم.

رئیسی افزود: در این مهم نیازمند اراده جدی هستیم و فراتر از آن زیرساخت های موجود مهم است و همه به ویژه دولتمردان باید در مقابل این تغییر بایستند.

صنایع نیمه تعطیل باید راه اندازی شود

رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود به موضوع صنعت سنگ لرستان اشاره کرد و گفت: باید ذخایر ارزشمند موجود در این معادن و موسسات تحقیقاتی را با جدیت بررسی کنیم زیرا این پتانسیل چشم انداز بسیار خوبی است.
وی افزود: برخی از کشورها به صنعت سنگ و صادرات معروف هستند، چرا در کشور ما خام فروشی می شود؟ ما باید یک پژوهشکده تخصصی داشته باشیم که نرخ سود را در این زمینه افزایش دهد.

وی همچنین صنایع نیمه تعطیل لرستان را یکی دیگر از موضوعات مهم استان برشمرد و تصریح کرد: نمی توان از یک سو بیکار بود و از سوی دیگر صنایع نیمه تعطیل، اولویت ما در لرستان راه اندازی صنایع نیمه تعطیل خواهد بود.

وی گفت: لرستان پیشینه بسیار خوبی در حوزه گردشگری دارد و باید هر از چند گاهی در این حوزه سرمایه گذاری کنیم و این استان به عنوان قطب گردشگری مطرح شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بحث کشاورزی لرستان در گلخانه های آن یکی از مصوبات سفر است، ادامه داد: این طرح ها علاوه بر مدیریت مصرف آب برای توسعه کشاورزی به ویژه در لرستان موثر است که در اکثر استان ها اجرا می شود.

بیکاری در لرستان خیلی آزارم می دهد

رئیس جمهور همچنین اشتغال را یکی دیگر از مسائل لرستان خواند و افزود: بیکاری در لرستان برای من به عنوان یک دانشجو و مسئول بسیار زیاد است. شرایط بیکاری در استان ها از جمله لرستان که امکانات بهتر و بیکاری بالاتری دارند ما را بسیار ناراحت می کند.
رئیسی با تاکید بر اینکه باید وضعیت اشتغال را تغییر دهیم، افزود: مسئولان استانی باید با سرمایه‌گذاران و کارآفرینان جلساتی داشته باشند، کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت کار کنند، همچنین به استاندار توصیه می‌کنم با توجه به صحنه‌هایی که امروز با آن مواجه هستند سریع عمل کنند. و متوجه شدم که باید سریعا به موضوع بیکاری در لرستان رسیدگی کنیم.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از مهاجرت جوانان و خانواده ها در کوتاه مدت می توان چند کار انجام داد.

ساخت راه آهن جزو مصوبات سفر دولت است

رئیس جمهور همچنین افزود: راه آهن و راه آهن لرستان در مصوبات سفر گنجانده شده است، اگرچه بحث سد عقب مانده است اما باید سال ها پیش بحث راه آهن حل می شد نه اینکه امروز باعث نگرانی مردم شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: باید عقب ماندگی گذشته را جبران کنیم و سپس مشاغل جدید را برای استان آغاز کنیم، به هر حال راه آهن خرم آباد در دستور کار است و از اولویت های استان است.

وی با تاکید بر توسعه کشور در حوزه عدالت گفت: عدالت برای ما در بودجه ریزی و اقداماتی که انجام می دهیم بسیار مهم است، مسائل باید زیر سایه عدالت پیگیری شود تا مردم هم از عدالت و هم از توسعه بهره مند شوند. “