هنری و فرهنگی

از ترس شیوع دوباره کرونا در جهان تا خبرهای دیگر

رویدادهای فرهنگی و هنری یکشنبه 11 دی 1401 را در این گزارش بخوانید.

به گزارش ما، ایران خانه کلیساهای تاریخی و زیبای بسیاری در جهان است و اقلیت ارمنی روز یکشنبه در این کلیساها مراسم سال نو را برگزار کردند.

اتفاقاتی که رنگ و بوی حاج قاسم را داشت

از جمله رویدادهای این روز، به مناسبت عید نوروز، رویدادهای فرهنگی در ایران در مانیل و یونان برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران در مانیل در یکی از مراسمی که توسط سازمان یونایتد هارمونی فیلیپین برگزار شد، با بیان اقدامات سردار حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با افراط گرایی گفت: شهید سلیمانی از همه ادیان و کرامت انسانی دفاع کرد.

سردار سلیمانی که مصادف با شهادت سردار سلیمانی بود، تیتر بسیاری از روزنامه های این روز است و برخی از اخبار فرهنگی روز یکشنبه به وی اختصاص یافته است، از جمله اینکه روز یکشنبه خانواده و اعضای خانواده کارکنان ارشد سردار سلیمانی با بالاترین مقام رهبری دیدار و گفتگو کردند.

در هیمن راست، کتاب «نیستان دی» نوشته حسین زحمتکش زنجانی در شب شهادت سردار رونمایی می‌شود و سه برج تاریخی تهران به احترام شهادت وی برای مدتی سکوت خواهند کرد. همچنین در گزارشی که روز یکشنبه منتشر شد نگاهی به مستندهای ساخته شده با موضوع سردار سلیمانی داشتیم و با کارگردان ویژه برنامه «مثل پدر» که عصر امروز با موضوع پدر شدن سردار سلیمانی.

همچنین در این روز مراسم بزرگداشت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در سالن بین المللی شهدای محیط زیست برگزار شد.

در ادامه، نشست خبری معرفی آلبوم موسیقی «قاسم هنوز زنده است» که برای سردار سلیمانی تنظیم شده است، با حضور میلاد عرفان پور ـ مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری ـ در استودیو پژواک حوزه هنری برگزار می شود.

ادبیات و ادبیات با نام فروغ جان گرفت

در حوزه ادبیات و ادبیات نیز از سخنان عبدالحسین فرزاد، مترجم و استاد دانشگاه عربی که شعر غاده السمان را ترجمه کرده است، گفتیم که آن را با نام های «علیه برای اعلام عشق به آنها» ترجمه کرده است. و «عشق از دل دنیا» و کرد این ادیب سوری کینن بیان کرد: این شاعر رضی کار فروک فرخزاد است. وقتی اولین کتاب را چاپ کردم احساس کردم شبیه کار ماست. خانوم سیمین بهبهانی در زمان من را عمل کرد و گفت کارش کوب است و کریں بده است، کانم کراش کراش کراہ فروک فرخزاد است.

خبر دیگری که در این زمینه قابل توجه بود، آمار افزایش بیش از چهار برابری تعداد کتابخانه های سیار کشور توسط دبیرکل سازمان کتابخانه های عمومی کشور بود و این در حالی است که 3800 کتابخانه عمومی در کشور فعال است.

از که کبر

مهین سکویی هم بود. مترجمان، بازیگران، معلمان و هنرمندان تئاتر که برخی از آنها به عنوان اولین کارگردان زن تئاتر در ایران لقب گرفته اند و این بهانه ای است تا خلاصه ای از زندگی این هنرمند در عرصه تئاتر داشته باشیم. در بخشی از این گزارش در صحبت های خود آمده است سدرال 79 پیش بینی کرده بود شرایط اقتصادی تئاتر ایران را با بحران مواجه کند و جای تعجب است که این پیش بینی در سال های گذشته محقق شد. همچنین در این گزارش تصاویر کمتر دیده شده از محمود دولت آبادی را مشاهده می کنید.

همچنین در رشته تئاتر شرکت کنندگان به چهارمین و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر در گروه رادیو تئاتر معرفی شدند.

تجسمی با اخبار فتستی فجر

از جمله رویدادهای مهم کالبدی پانزدهمین جشنواره هنرهای بدنی در فجر بودیم که معاون وزیر امور هنری شامگاه گذشته از روند برگزاری این رویداد بازدید کرد و درباره این جشنواره گفت: فجر بسته و پاس از از واقد. در کف خیابان کری کری کیاوند به سکته فتستی های فجر بهیند شاید در داخل چنین احساسی نداشته باشیم، اما در خارج از کشور چنین تمایلی در قوی ترین حالت ممکن وجود دارد. در فاز مجازی هم تاحدی زرکت به همین کرک است.

رسانه ها یکی از اعضای خانواده او را از دست دادند

یکی از ناراحت کننده ترین روزنامه های آن روز، فرشاد منجزی پور، تهیه کننده تلویزیون بود که بر اثر بیماری درگذشت.

میراث فرهنگی که غرق می شود

در حوزه میراث فرهنگی نیز خبر از غرق شدن یک محوطه باستانی داشتیم که باستان شناسان محوطه هایی از دوره های تاریخی به ویژه اشکان و اسلامی را در مخزن آب سد قشلاق کرمانشاه شناسایی کرده اند.

همچنین این روزها که محبوب ترین بازیکن جهان تحت تاثیر برزیل درگذشت، به عواملی پرداختیم که باعث شد این کشور به آنچه که بود تبدیل شود.

فرهنگ و هنر در جهان

یکی از اخبار روز که بسیار مورد توجه و نگرانی قرار گرفته، شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در چین است، به طوری که بسیاری از کشورها برای مسافران چینی اقدام کرده اند، در حالی که روسیه سیاست متفاوتی را در پیش گرفته است. کاهش بیش از 90 درصدی گردشگری خود در سال 2022، این محدودیت ها را کاهش داده و همچنین امیدوار است با لغو روادید با ایران، وضعیت گردشگری خود را بهبود بخشد.

در همین حال سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد برای سفر به ایران ارائه گواهی دو بار تزریق واکسن کرونا و آزمایش PCR به مدت 72 ساعت قبل از پرواز الزامی است. .

این تصمیمات گردشگری در زمانی اتخاذ می شود که دولت چین قصد دارد درهای گردشگری خود را به روی مسافران بین المللی باز کند و می خواهد محدودیت های مرزی سختگیرانه را برای مسافران ورودی و خروجی حذف کند.

از اخبار کرونا، اتفاقات دیگری نیز در عرصه فرهنگ و هنر در جهان رخ داده است که به برخی از آنها پرداخته ایم. به عنوان مثال، کارگرانی که در انگلستان به استخراج زغال سنگ مشغول بودند، بقایای یک کشتی تاریخی را کشف کردند.

پایان پیام