استانی

اعتصاب ۲۰۰ هزار معلم انگلیسی در اعتراض به دستمزد‌ها

گاردین خبر داد:

اعتصاب معلمان انگلیسی به دستمزد‌های پایین منجر به تعطیلی برخی از مدارس شده و انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ هزار معلم در این تظاهرات شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا، اعتصاب دوباره معلمان انگلیسی در اعتراض به دستمزد پایین از امروز آغاز شد و با توجه به احتمال گسترده شدن اعتراضات  ممکن است مشکلات جدی در روند آموزش و تحصیل کودکان ایجاد شود.

اعضای اتحادیه ملی آموزش و پرورش (NEU) به همراه ده‌ها هزار معلم در این هفته اعتصاب می‌کنند که منجر به تعطیلی برخی مدارس می‌شود؛ اتحادیه‌های بزرگ آموزش و پرورش در انگلیس پیش از این اعلام کرده بودند، ممکن است در آینده نزدیک و در انتقاد به مسائل حقوقی و دستمزدها، شماری از معلمان دست به اعتصاب بزنند.

اتحادیه ملی آموزش و پرورش  یک اتحادیه در انگلیس است که برای معلمان مدارس، استادان تحصیلات عالی، کارکنان پشتیبانی آموزشی و دستیار‌های آموزشی فعالیت می‌کند. این تشکل توسط ادغام اتحادیه معلمان ملی و انجمن معلمان و مدرسان در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت که با بیش از ۵۰۰ هزار عضو، بزرگترین اتحادیه آموزشی در این کشور به حساب می‌آید.

اعتصابات  اخیر معلمان در اعتراض به درآمد اندک خود طی ۱۰ سال گذشته است که باعث شده بسیاری از آن‌ها شغل دوم داشته باشند و یا از شغل خود استعفا دهند؛ اتحادیه آموزش ملی که مسئول برگزاری این اعتصاب است، خواستار پرداخت دستمزد بیشتر از نرخ تورم از سوی دولت به معلمان شده است. با وجود آنکه نرخ تورم در سال ۲۰۲۲ دو رقمی شد، اما معلمان شاهد کاهش ۲۳ درصدی دستمزد‌های خود از سال ۲۰۱۰ بوده‌اند. از سوی دیگر دولت که تاکنون مذاکرات بی نتیجه‌ای را با اتحادیه آموزش ملی انگلیس داشته، اعلام کرد افزایش ۵ درصدی حقوق و دستمزد معلمان بیشترین میزان در یک نسل بوده و ۴ میلیارد پوند نیز طی دو سال آینده در مدارس سرمایه گذاری خواهد کرد.

تظاهرات امروز توسط معلمان بخش شمالی انگلیس انجام می‌شود و به دنبال آن اعضای میدلندز و مناطق شرقی روز چهارشنبه اعتصاب می‌کنند؛ با ادامه بن بست بین دولت و اتحادیه ملی آموزش و پرروش که به دنبال افزایش دستمزد با بودجه کامل و بالاتر از تورم است، اعتصاب به لندن، جنوب انگلیس و ولز منتقل می‌شود.

کوین کورتنی، رئیس مشترک سندیکای NEU گفت: «انتظار می‌رود ۲۰۰ هزار معلم در طول سه روز آینده در تظاهرات شرکت کنند که نسبت به نخستین اعتصابی که در ماه ژانویه صورت گرفت با افزایش ۵۰ هزار عضو جدید مواجه است. اکثر مدارس تحت تاثیر این اختلاف قرار خواهند گرفت؛ برخی از آن‌ها با بسته شدن کامل و بسیاری دیگر با بسته شدن جزئی. برخی از مدارس متوسطه به طور کامل تعطیل خواهند شد، برخی دیگر شامل مدارسی هستند که دارای گروه‌های سنی خاص هستند و این روند الگوی مشابهی برای بسیاری از مدارس ابتدایی است».

اقدام این هفته تقریباً چهار هفته پس از آن انجام می‌شود که اتحادیه ملی آموزش و پرورش اولین روز از نخستین اعتصاب خود را برگزار کرد و منجر به تعطیلی هزاران مدرسه شد؛ برخی به طور جزئی و برخی دیگر به طور کامل تعطیل شدند.

وزارت آموزش و پرورش گفت: ۹.۳ درصد از مدارس دولتی در انگلیس به دلیل اعتصابات به طور کامل بسته شده‌اند و ۴۴.۷ درصد با حضور محدود باز مانده‌اند. کمتر از یک مدرسه از هر پنج مدرسه متوسطه (۱۷.۴ ٪) کاملاً باز بوده و این نرخ برای مدارس ابتدایی محدود به فقط ۵۲.۱ درصد است.

دولت هفته گذشته پیشنهاد داد در صورت موافقت اتحادیه با تعلیق اعتصاب برنامه ریزی شده به مذاکرات رسمی در مورد پرداخت دستمزد برود. اتحادیه این پیشنهاد را رد کرد و گفت که تنها در صورت پیشرفت قابل توجه روند مذاکره و افزایش حقوق اعتصاب را متوقف می‌کند.

جیلیان کیگان، وزیر آموزش گفت: «دولت پیشنهاد جدی به رهبران اتحادیه ملی آموزش و پرورش و کالج سلطنتی داده تا در ازای صحبت در مورد حقوق، شرایط و اصلاحات، اعتصابات این هفته را متوقف کنند. بسیار ناامیدکننده است که NEU تاکنون این پیشنهاد جدی را رد کرده و به سایرنهاد‌ها در لغو اعتصابات نپیوسته است کودکان شایستگی حضور در مدرسه را دارند و اقدامات اعتصابی بیشتر غیرقابل بخشش است، به خصوص پس از همه چیز‌هایی که کودکان به دلیل بیماری همه گیر از سر گذرانده اند».

انتهای پیام/