استانی

افتتاح نخستین پروژه ی زیست محیطی واحد VOC استان خوزستان در پتروشیمی مارون

به گزارش خبرگزاری ماه نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی مارون، پروژه ی جمع آوری و حذف ترکیبات آلی فرّار از سطح حوضچه های واحد تصفیه ی پساب پتروشیمی مارون به روش اکسیداسیون حرارتی برای اولین بار در استان خوزستان، با حضور حشمتی معاون محترم سازمان محیط زیست کشور (و جمعی از مدیران ارشد سازمان )، اشرفی مدیرکل محترم محیط زیست خوزستان، برزگر مدیرعامل سازمان منطقه ی ویژه و مدیرعامل پتروشیمی مارون در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۹، افتتاح گردید.

شرکت Tecam Gruop اسپانیا پس از طراحی ، ساخت و ارسال تجهیزات، با شدت گرفتن تحریم ها علیه کشورمان، از انجام تعهدات خود در راستای نصب و راه اندازی کوره و تجهیزات سیستم، سر باز زده و قطع همکاری کرد. پتروشیمی مارون با تکیه بر توان متخصصان داخلی خود و شرکتهای دانش بنیان، بدون در دست داشتن مدارک نصب و کد های کنترلی و ابزار دقیقی، جهت دسترسی به سیستم های کنترلی، نسبت به شکستن قفل کدهای سیستم کنترل و برنامه نویسی مجدد سیستم و ارتقای آن اقدام و نهایتا موفق به راه اندازی سیستم شدند .

در این طرح ، تمامی حوضچه های ورودی تصفیه خانه به مساحت حدود ٢٠٠٠ مترمربع توسط پوشش های کامپوزیتی مقاوم در برابر خوردگی، پوشانده شده و تمامی بخارات ترکیبات آلی از طریق خطوط انتقال و یک دستگاه مکنده ی اصلی، جمع آوری شده و وارد دستگاه اکسیداسیون حرارتی میشود RTO(Regenerative Thermal Oxidizer) و در محدوده دمایی ٨٠٠ الی ٩٠٠، گازها سوزانده شده و به بخار آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود. گازهای خروجی مطابق با استاندارد اروپا بوده و به منظور حصول اطمینان از رعایت استانداردهای محیط زیست، بر روی خروجی دودکش، سیستم پایش لحظه ای در نظر گرفته شده است.