عمومی

اما و اگرهای پیام‌رسان‌های داخلی

خراسانی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: «تغری بکشند مستی برزد، جهان کارد به کم کاسه لسی». دیگ به معنای ظرف سفالی بزرگ است و در این ضرب المثل به آنهایی اطلاق می شود که در محیط معمولی و سالم قابل استفاده نیستند و فقط در صورت مخلوط شدن با یکدیگر سودآور تلقی می شود. البته استفاده از فرصتی که در سختی ها و سختی ها و اوضاع نابسامان مردم پیش می آید هنر هم می خواهد که مثلاً پیام رسان های داخلی آن را نداشته اند، این کار را نکرده اند، حمایت ها و هزینه هایی که می شود. نه منبع و نه مصرف کننده به درستی برآورد نشده اند، اما طبق گزارش خبرگزاری، هزاران میلیارد دلار هزینه دارند. فقط برای یکی از آنها دو هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه شده است و جالب اینجاست که برخی از نمایندگان مجلس در حمایت و نام بردن از آن کوتاهی نکرده اند، حتی اگر ممکن است که وجود داشته باشد. تبلیغاتی مشکوک است و به عنوان یک نماینده به جای مدیر شرکت سازنده قول عجیبی به مردم داده است که این قول مساوی با ماهواره اینترنتی و لینک شروع می شود!!

علیرغم اینکه این روزها بدر شکسته شده و پیش از این بارها برای پیام های رسانه های داخلی شکسته شده است، اما آمار ارائه شده توسط اسپا نیز اوایل خرداد سال گذشته نشان می دهد که در بین پیام های داخلی روبیکا فقط 5.7 درصد بوده است، فقط 4.6 درصد است. سرویس به علاوه تنها 3.6 درصد، بله فقط 2.2 درصد، iGap تنها 1.8 درصد و Gap تنها 0.8 درصد در بین افراد بالای 18 سال کاربر دارند، در حالی که WhatsApp با 71.1 درصد پرکاربردترین پیام رسان کشور بوده و پس از آن اینستاگرام با 49.4 درصد و تلگرام با 31.6 درصد. به عبارت دیگر، همه پیام رسان های داخلی در مجموع هستند و ما با همه هزینه ها و تبلیغاتی که برای آنها انجام شده است با هم صحبت می کنیم – حتی اگر فرض کنیم مخاطبین آنها یکسان نیست – مخاطب هدف به اندازه یک نفر است. یک سوم WhatsApp که این روزها به لیست سیاه فیلتر اضافه شده است. این در حالی است که تا مدت ها دستگاه های دولتی موظف به استفاده از پیام رسان های داخلی بودند و گاها پیام رسان ها نیز بسته های حمایتی را به مخاطبان ارائه می کردند.

نمی شود فحش داد و فحش داد!

a این موضوع مورد توجه خود مسئولان قرار گرفته است. به همین دلیل گاهی اوقات افرادی می آیند و از دغدغه واقعی مردم با موضوع «عدم اعتماد به مردم در خصوص امنیت اطلاعاتشان» صحبت می کنند. بدون شک مردم دوست ندارند شخصی که در داخل این کشور است به مکالمات آنها دسترسی داشته باشد چه برسد به اینکه اطلاعات گوشی دیگران را بدزدد. نه تنها این نگرانی قابل درک است، بلکه عملکرد پیام رسان ها نیز نشان داده است که این نگرانی بی دلیل نیست. شاید به همین منظور اخیراً وزیر ارتباطات از مردم خواسته است به مردم اطمینان دهد که اطلاعات شخصی افراد در پیام های داخلی نگهداری می شود و تاکید کرد: «حتی دستگاه های نظارتی نیز مجوز دسترسی به داده ها و این دستگاه ها را ندارند. با حکم قضات خاص که مستقیماً منصوب می شوند مدیر مرجع است و در موارد خاص با اجازه مدیر امکان دسترسی می باشد. البته به نظر می رسد منظور او نهاد نظارتی، دستگاه های اداری و امنیتی بوده است. اما آقای وزیر چگونه می تواند تضمین کند دستگاه هایی که بعضاً غیرقانونی عمل کرده اند، ملزم به رعایت قانون هستند؟

این در حالی است که به گفته وی، در تعریف جرایم، قضات با اختیار مستقیم رئیس قوه قضائیه مجوز دریافت اطلاعات را می دهند که تاکنون حدود دقیق آن مشخص نشده است. کشور.

اصل 3 قانون اساسی می گوید: ارتباطات خصوصی افراد در پیام رسان های داخلی مشمول اصل 25 قانون اساسی است و هرگونه شنود غیرقانونی ارتباطات خصوصی در پیام رسان های داخلی توسط هر شخصی، تخلف حقیقی یا حقوقی بوده و پیگرد قانونی دارد. در مواد 5، 6 و 7، مسئولیت حفاظت از اطلاعات کاربران بر عهده مدیران پیام رسان های اجتماعی است و گفته می شود که آنها نمی توانند اطلاعات افراد خصوصی را بدون رضایت کاربر ذخیره، پردازش، افشا یا منتشر کنند. یا «الزامات قانونی».و و در در به آن به بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ اما ذکر این نکته ضروری است که دسترسی به اطلاعات کاربران با دستورات قضایی امکان پذیر است.

اتفاقا یکی از مدارک اثبات کننده این شرط تحت عنوان امنیت ملی است موضوعی که حدود و مصادیق آن در قانون مشخص نشده است. به عبارت ساده تر، بحث و انتقاد و اظهار نظر بر اساس اصل 27 قانون اساسی تا زمانی که موجب هتک حیثیت و شایعه سازی و دعوت و یا حتی اقدام علیه نظام نباشد، جایی نیست. آیا تهدیدی برای امنیت وجود دارد یا خیر.

ضمن اینکه مشخص نیست ضمانت اجرای چنین وعده هایی داده شده است، به ویژه در دولتی که با وعده های فراوان به دولت آمده و همچنان مردم در مسیر امید به دنبال تحقق آن هستند. حتما به خاطر دارید که سال گذشته در بحث صیانت از فضای مجازی، جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی قول داد که هیچ کانال و سایتی وجود نداشته باشد. و پیام ها در حفاظت از فضای مجازی گنجانده می شود.فیلتر داخلی و خارجی انجام نمی شود و هیچ کسب و کار یا کاری محدود یا بسته نخواهد شد. در همان زمان اظهارات آقای جلالی در تلگرام فیلتر شد و این روزها واتس اپ و اینستاگرام نیز از هر جهت فیلتر شده است. مردم وعده های زیادی شنیده اند.

قانون به جای وعده و وعید

هیچ عاقلی نمی گوید که فضای مجازی باید به گونه ای باشد که مرکز انواع جرایم سایبری یا مرکز هماهنگی جرایم سازماندهی شود، زیرا اخیراً وسوسه های کلاهبرداری، فیشینگ، کلاهبرداری یا سرقت اطلاعات زیاد شده است. عجیب است و با کمال تعجب رشد کرده بودند. حتی در آمریکا سندی منتشر شد که نشان می داد دو پیام رسان واتس اپ و این پیام بیشتر اطلاعات مورد نیاز اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) را در اختیار آن قرار داده اند. البته FBI فقط می تواند پیام های این پلتفرم ها را از طریق حکم بازبینی کند. البته حتی در آمریکا، برخی از پیام رسان ها مانند تلگرام، سیگنال، وایبر و وی چت هنوز هیچ محتوایی از اطلاعات کاربران را به FBI نداده اند.

درست است که با حذف پیام های رسانه های خارجی، مردم مجبور به استفاده از پیام رسان های داخلی می شوند، اما این رویکرد نه تنها نشانه ای از ارتقای اعتبار پیام های رسانه ای ندارد، بلکه این اجبار به نظام سرمایه اجتماعی آسیب می زند. بنابراین، به نظر می‌رسد در صورت اجتناب‌ناپذیر بودن این وابستگی، باید برای ایجاد اعتماد قدم‌هایی برداشت:

  • مثال با اصطلاح “الزامات قانونی” تعریف شده است. بی تندید آین تمعم محمول است که بناست بری ایزهنزرها (ولو ایزین ازینهای انگیز) نیز جرم انگری شود یا نه.
  • اطلاعاتی که معتبر نیست و نمی توان از پیام رسان های مردم به صورت غیرقانونی به دست آورد نیز در قانون مشخص شده است.
  • مسئولان پیام رسان های داخلی که در صورت تخلف از تعهدات قانونی تحت تعقیب قرار می گیرند باید معرفی شوند، یعنی افراد باید این اختیار را داشته باشند که بدانند اطلاعات خود را به چه کسانی سپرده اند.
  • برای کسی که اطلاعات افراد را به طور غیرقانونی در اختیار دیگران قرار می دهد باید مجازات مناسبی تعیین شود.
  • برای هرکسی که به طور غیرقانونی اطلاعات مردم را به دست می آورد باید مجازات مناسبی در نظر گرفته شود.
  • برای کسانی که به طور غیرقانونی از اطلاعات مردم استفاده می کنند (حتی برای گزینش، قبولی و احراز شرایط به استثنای مقامات خاص) مجازات مناسب تعیین شود.

6565