نماد سایت ماه نیوز

امنیت و حفاظت از اطلاعات در سطح سازمانی با ویندوز 10 اینترپرایز اورجینال

اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها برای سیستم‌عامل‌هایشان ویندوز 10 اینترپرایز می‌گیرند. طبعاً با گسترش کاربرد رایانه، گوشی‌های هوشمند، شبکه‌های محلی و شبکه جهانی اینترنت، بستر مناسبی برای خلافکاران و ناقضان قانون به وجود آمده است.

از این‌رو در این سلسله مقالات سعی شده تا آمار و ارقام لزوم حفظ امنیت و چالش های پیشرو به بحث گذاشته شود. اشخاص حقیقی و حقوقی با آشنایی بیشتر با روش‌های گوناگون فوت‌پرینتینگ از امکان انتشار اطلاعات محرمانه خود جلوگیری می‌کنند.

البته برای جلوگیری از گسترش روش‌های فوت‌پرینتینگ، راهکارهایی که توسط هکرها و مجرمان سایبری برای جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف استفاده می‌شوند به صورت عملی و کاربردی آموزش داده نمی‌شوند.

فوت‌پرینتینگ همانند آثار ردپا، امکان واکاوی و رهگیری اشخاص حقیقی و حقوقی را میسر می‌سازد. برای اجرای حمله، مهاجم نیاز به اطلاعات از قربانی دارد، اطلاعات بیشتر، هزینه حمله را برای قربانی افزایش و برای مهاجم کاهش می‌دهد.

در زمان اتصال به اینترنت نباید بیش از اندازه آسوده خاطر باشید. کافی است یکبار آنلاین شوید تا حتی همه کارهای قبلی تان هم ارسال و رهگیری شوند. شاید فکر کنید اطلاعات شخصی‌تان ارزشی ندارد، اما در واقع ارزش اطلاعاتتان بستگی به شخصی دارد که قصد بهره برداری از آنها را دارد.

مبارزه با سرقت اطلاعات

یک تصور غلط عمومی وجود دارد که مجرمان سایبری تنها کاربران با ارزش را هدف قرار می دهند که این تصور باعث شده تا اکثر کاربران اینترنتی خطر دسترسی غیرمجاز به داده هایشان را دست کم بگیرند.

در تحقیقات که اخیراً توسط یکی از موسسات امنیتی صورت پذیرفته، 10% از کاربران اینترنتی تائید کرده اند که آنها قربانی سرقت اطلاعات شده اند که 4% آنها متحمل زیان های مالی و 6% باقیمانده، قربانی سرقت هویت شده‌اند.

مجرمان سایبری ماهرتر شده اند، شناسایی رفتارهای غیرمعمول و کاهش کارایی سیستم به همراه توسعه حفاظت امنیتی تنها راه‌های ممکن مقابله با این تهدیدات می‌باشد.

سرقت اطلاعات از پست های الکترونیکی و حساب های کاربری آنلاین (مانند فیس‌بوک و ای بی) و کلاهبرداری های الکترونیکی روز به روز افزایش می‌یابد.

امروزه تقریباً کسی را نمی توان یافت که منکر لزوم استفاده از آنتی ویروس ها باشد. دنیای جدید سال‌هاست که به سمت دنیای مجازی در حرکت است. تسهیلاتی که فناوری اطلاعات برای مردم به ارمغان آورده غیر قابل انکار است.

چه اطلاعاتی امکان به سرقت رفتن دارند؟

تقریباً هر آنچه که در رایانه ی شماست امکان دارد به سرقت رود. مانند، اطلاعات عمومی کاربر، تاریخچه مرورگر وب، مکان ها، پیام های متنی، برنامه های کاری، تاریخچه تماس ها، اطلاعات حساب کاربری و آدرس و تلفن.

اطلاعاتی که در مقابل چشمان ناظران است

بازاریاب ها به دنبال هرنوع اطلاعاتی درباره شما هستند. از سن و جنسیت گرفته تا سلایق کاربران در رسانه های اجتماعی، مکان، رفتارهای اینترنتی. این اطلاعاتی است که می‌توان با هدایت تبلیغات هدفمند، بازاریابی را پرسودتر نماید.

مجرمان سایبری فقط به دنبال پول هستند

اما مجرمان اینترنتی بیشتر به دنبال کسب درآمد به صورت غیرقانونی می‌باشند که در این راه اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات بانکداری آنلاین و اطلاعات کارت های بانکی کمک شایانی به مقاصد سوء آنها می‌کند.

اطلاعات، پول هنگفتی هستند

شرکت های تبلیغاتی برای دیده شدن تبلیغاتشان پول می پردازند. طبق آمار پرداخت هزینه تبلیغات آنلاین جهانی در چهار ماهه اول سال 2012، بیش از 121% رشد یافته است. در سال 2011، ارزش بازار تبلیغات نمایش موبایل به 630 میلیون دلار رسید که این خود نشان از حجم عظیمی از میزان سرمایه گذاری شرکت ها می‌باشد.

شرکت ها از اطلاعات کاربران پول در می آورند

رقابت بر روی جذب تبلیغات و حضور پرقدرت تر در این عرصه به اوج رسیده است. فیس‌بوک در چهارماه دوم 2012 در حدود 1 میلیارد دلار از تبلیغات به دست آورد، در حالیکه گوگل بیش از 10 میلیارد دلار دریافتی داشته است.

هر کاربر قیمت خودش را دارد

بر اساس آمار مندرج در سایت ها، گوگل  از هر کاربر 7 دلار در هر چهارماه بدست می آورد، در حالیکه فیس‌بوک 1.26 دلار می‌توان از هر کاربر سودآوری داشته باشد.

مجرمان سایبری از سرقت اطلاعات انبوه پول در می آورند

بزهکاران اینترنتی از طریق بدافزارها اطلاعات را به صورت انبوه دریافت کرده و آنها را به فروش می رسانند. بر اساس مستندات مبالغ زیر برای معامله اطلاعات کاربران رد و بدل می‌شود:

شماره کارت اعتباری = 1 تا 10 دلار

اطلاعات احراز اصالت بانکی = 25 تا 35 دلار

اطلاعات احراز اصالت فیس‌بوک 1000 نفر= 15 دلار

اطلاعات احراز اصالت توئیتر 2200 نفر= 75 دلار

اطلاعات احراز اصالت ایمیل یاهو یا هاتمیل 1000 نفر= 8 دلار

مسئله ی دیگری که معمولاً کاربران از آن غافل هستند، آگاه نبودن از تنظیمات حفظ حریم خصوصی است. با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی در سطح جهان میزان درز اطلاعات شخصی از این شبکه ها یکی از مهمترین چالش های پیشروی این شبکه ها می‌باشد. بر طبق آمار 13 میلیون از کاربران فیس‌بوک هرگز از ابزارهای حفظ حریم خصوصی استفاده نکرده اند و تنها 38% کاربران می‌دانند که چگونه می‌توان مقدار انتشار اطلاعات را محدود کرد.

تنظیمات امنیتی و حفظ حریم خصوصی مرورگر مانند کوکی ها از دیگر منفذهای اطلاعاتی می‌باشد. به عنوان نمونه کوکی هایی که از طریق مرورگر بر روی کامپیوتر کاربران ذخیره می شود، در واقع ترجیحات و علاقمندی های کاربر را نشان می‌دهد و باعث می‌شود تا یک پروفایل برای کاربر بر روی مرورگر ایجاد شود. جالب است بدانیم بیش از 50% از 1 میلیون وب سایت برتر، از کوکی ها استفاده می‌کنند و 99.7% وب سایت‌های حاوی کوکی، از کوکی های نا امن استفاده می‌کنند که این خود مراقبت بیشتر را ضروری می‌نماید.

برخی برنامه های غیرقانونی ممکن است اطلاعات بیشتری از آنچه نیاز دارند دریافت کنند، بنابراین همواره در انتشار اطلاعات شخصی در سایت ها و برنامه ها باید خساست به خرج داد.

حملات و انتشار آلودگی از اینترنت و کامپیوتر به موبایل و تبلت نیز سرایت کرده است. بر اساس آمار تبلیغ افزارها و سارقان اطلاعات، بیش از 22% بدافزارهای موبایل در چهارماهه دوم 2012 را تشکیل می‌دهند. برنامه های جاسوسی ممکن است اطلاعات شخصی مانند لیست مخاطبان و پیام های متنی را جمع آوری کنند، ابزارهای جاسوسی 4% از قدرتمندترین بدافزارهای موبایل را در همان بازه زمانی تشکیل می داد. بنابراین اکنون زمان آن رسیده که علاوه بر امن کردن رایانه و لپ تاپ به فکر ایجاد امنیت برای گوشی های موبایل خود باشیم.

معضل دیگری که همواره از بدو ورود اینترنت وجود داشته، سایت های فیشینگ و کلاهبردارانه می‌باشد که ممکن است کاربران را فریب دهد تا اطلاعات حساس آنها بدست مجرمان سایبری برسد.

برترین سایت‌های کلاهبردارانه مورد هدف در چهارماهه دوم 2012

  1. پی پال
  2. ای بی
  3. تام
  4. ای او ال
  5. برادسکو

خوب، بد، زشت

استفاده از اطلاعات خصوصی کاربر می‌تواند در موارد متعددی کاربرد داشته باشد. بر اساس نوع استفاده و یا سوء استفاده از این اطلاعات، می‌توان آن را به سه دسته تقسیم کرد:

خوب:

“تبلیغات هدفمند” بر اساس علائق کاربران که می‌تواند یک تسهیلات مفید برای برخی از کاربران باشد. به شهادت آمار از هر 4 کاربر، 1 کاربر آنلاین واقعاً تبلیغات “هدفمند” مبتنی بر علائق را دوست دارد.

بد:

بی ملاحظه‌گی در فعالیت های آنلاین منجر به پیامدهایی در زندگی واقعی می‌شود. بنابراین باید حتی مراقب انتشار اطلاعات غیرضرور خود باشید.

از هر 5 رییس، 1 نفر نمی خواهد بر اساس پروفایل رسانه های اجتماعی کاندیداها، استخدام کند.

کارکنان بر اساس محتوای مشکوک شبکه های اجتماعی شان اخراج می‌شوند.

زشت:

مجرمان سایبری می‌توانند از اطلاعات شما سوء استفاده کنند:

در سال 2011 کلاهبرداری هویت به بیش از 13% افزایش یافت.

631 دلار: میانگین هزینه ای که فرد قربانی جعل هویت، برای حل مشکل خود در آمریکا هزینه می‌کند.

هزینه سرقت هویت افراد در انگلستان به 1.7 میلیارد یورو رسید.

میانگین خسارت ناشی از انواع کلاهبرداری در مناطق مختلف در سال 2011:

آسیای و اقیانوسیه: 1.4 میلیون دلار

آمریکا: 1.1 میلیون دلار

اروپا و خاورمیانه: 900 هزار دلار

اطلاعات و آمار فوق مبین این امر هستند که ارتقای سواد دیجیتالی بدون توجه به پارامترهای امنیتی پرهزینه و حتی در مواردی جبران ناپذیر می‌باشد. در کنار اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی کاربران، استفاده از نرم افزارهای امنیتی مطمئن و به روز برای شبکه، یکی از ملزومات بهبود امنیت در فضای سایبری می‌باشد.

خروج از نسخه موبایل