هنری و فرهنگی

اولین خلبان شهید دفاع مقدس چه کسی بود؟

در اولین روز آغاز رسمی جنگ تحمیلی شهید خالد حیدری ، هواپیمای وی در عملیات انتقام مورد اصابت موشک قرار گرفت. سالها از پیکر شهید خبری نبود و هیچکس از سرنوشت او اطلاع نداشت. وی در سال 1391 به ایران بازگشت تا اینکه پیکر شهید در قبرستانی در شهر کوت و طی مراسمی پیدا شد. پیکر شهید حیدری پس از یک مراسم بزرگ به مهاباد منتقل شد و در زادگاهش آرام گرفت.

به گزارش ماه نیوز ، روزنامه “جوان” در ادامه نوشت: شهید حیدری زمانی که در خانه دختری دو ماهه داشت وارد جبهه شد. قطعاً ترک فرزند برای پدر سخت ترین کار دنیاست ، اما شهید 22 سپتامبر نمی تواند نسبت به آنچه در کشورش می گذرد بی تفاوت بماند. در اولین روز جنگ تحمیلی ، لباس رزم بر تن کرد و با دشمن متجاوز به جنگ رفت.

دختر شهید آن روزها آنقدر کوچک بود که هیچ خاطره ای از پدرش ندارد. اگرچه پدرش سالها در کنار او نبود ، اما مادر مانند دختری در کنار دخترش ماند و روزهای قهرمانی همسرش را توصیف کرد. مادر بارها از رفتن پدرش به جنگ به دخترش خبر داد و طلا حیدری می دانست که پدرش در چه شرایطی به میدان جنگ رفته است.

“وقتی ما خبر حمله عراق را شنیدیم ، من و پدر شما پشت میز شام در خانه نشسته بودیم. او از پنجره اتاق به بیرون نگاه کرد و با عجله چمدان هایش را برداشت. تعطیلات بود ، اما او تعطیلات خود را لغو کرد و در آن زمان ، ما در سومین شکارگاه نوژه در همدان بودیم. “من اعتراض کردم و از پدر شما خواستم که نزد ما بماند ، اما او من را متقاعد کرد و گفت:” من می روم. ممکن است امکان بازگشت وجود نداشته باشد. برو پیش مادرم ، اینجا برای تو امن نیست. ‘

مادر به درخواست پدر ، تکه ای از موهای دخترش را بریده و به او می دهد و پدر موها را کنار عکس دخترش می گذارد و می رود. مطمئناً در آن روزهای سخت ، آخرین چیزی که شهید حیدری بو کرد موهای دخترش بود و آخرین عکسی که او دید ، تصویری از فرزند دردناکش بود. این خلبان شجاع مشتاق بازگشت به خانه و در آغوش گرفتن پسرش بود ، اما او ماموریت حفاظت از وطن را بر هر چیزی در اولویت قرار داد و خود را وقف دفاع از کشور خود کرد.

م theثر بودن نیروی هوایی ایران را با بمباران دو پایگاه هوایی عراق در 22 سپتامبر 1959 ، در ساعت 14 بعد از ظهر نشان دهید. این کار به استراتژیست های آنها انجام شد. به خلبانان حتی دستور انجام این مأموریت داده نشد و آنها داوطلبانه مسئولیت این امر جدی را بر عهده گرفتند.

شهید خالد حیدری با اینکه از خلبانان برجسته اهل سنت بود ، اما ارادت زیادی به اهل بیت علیهم السلام به ویژه امام حسین (ع) و امام رضا (ع) داشت. دوستانش او را به خاطر صداقت و میهن پرستی می شناسند. دوستانش توضیح می دهند که در روز شهادتش ، خالد با کابین خود در مقابل شهید صالحی به آسمان پرواز کرد و ماموریت او بمباران پایگاه هوایی کوت در العمره ، مرکز استان ماسون عراق بود. هواپیمای شهیدان خالد حیدری و صالحی فرود آمدند تا توسط رادار دشمن نشان داده نشوند و با کابل های برق برخورد کرده و با سرعت زیاد به رودخانه دجله برخورد کرد و به همراه همرزمانش محمد صالحی به شهادت رسید.

انتهای پیام