عمومی

ایوانی که نقش‌هایش، قصه دارد!

در این سال باشکوه سال جاری (اول خرداد) مصادف با ولادت امام رئوف، امام رضا و خواهر گرامی معصومه عش سلام الله علیها، توفیق با بوسیدن مهربانانه عتبه امام، غریب الغرباء سلطان علی بن حاصل می شود. موسی الرضا علیه السلام و صنعا در مشهد مقدس و در ایام و لحظات زیبای روز، فرشتگان را می بینم که نگهبان حرم حضرت هستند و در آن بهشت ​​ملکوتی که بدون شک از سن انسان قابل شمارش نیست، من از لذت های معنوی لذت می برم.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

در این سفرهای فراوان کوشیده ام که پس از زیارت این مکان بهشتی، این چراغ بهشتی روی زمین، از همه جا و رواق ها، بالای سر مبارک و به جای اقامه نماز در آن، در محضر حرم حاضر شوم و جای در برنامه زیبای قرآن قرائت و تعویض شیفت صبح و شرکت در مراسم تعویض گلدان چهارگانه در چهارستون بالای حرم مطهر و همچنین موفقیت حضور در غبار یاقوت . و حرم مطهر و اجزای آن از دیگر مراسم و زیارت با خادمان حرم مطهر گیرم.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

وی در عین حال در این سفرها به دیدار علما و بزرگان حوزه همت گمارد که بی شک در این جلسات از سخنان و اندیشه ها و بینش هایشان همواره به کمال می رسیدند و می بینم که حتی بعد از زیارت حرم، به قول معروف عبادت گران است. مجالسة>

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

از این منظر، با آیت الله سید حسن مرتضوی شاهرودی، مجتهد، فقیه، متکلم و مدرس خارج حوزه علمیه نجف اشرف و خراسان و از اعضای حوزه عالی علمیه خراسان آشنا شدم. خاطرات مرحوم آیت الله حاج شیخ احمد انصاری در بزرگداشت پدر مرحومش و برای این شهید درجات عالیه را از بارگاه الهی طلب کردند.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

وی از فعالیت ها بی اطلاع بود و سوالاتی را مطرح کرد و در پایان مراسم تسبیح تربت حرم مطهر حسینی را تقدیم کرد.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

اطلاعات بازدید از پژوهشکده علمی پژوهشی (کلامانا) که توسط پسر و عروس آیت الله مرتضوی در مشهد مقدس تأسیس شده است و آشنایی با سخنان پرافتخار و همچنین نگاهی به نگارخانه یا تابلوهای پرافتخار. و نیز مرحوم آیات محمد جواد مغنیه، سید هبه الدین شهرستانی، سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، شیخ محمدرضا جعفری، لطف الله صافی، مفتخرم که خود را در این مکان مقدس معرفی کنم.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

ایشان در مدت سه روز توقف و زیارت مرقد امام رئوف موفق به زیارت و دیدن چهره خادم و مردم این دیار و بخشهای آن از جاهای دیگر آیت الله سید محمدعلی شیرازی و امیرالمومنین شدند. ، در حضور جمعی از علما آن را پاشیدند و در عین حال همیشه آن را مایه لطف و محبت و بزرگی می دانستند.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

یکی از تخصص های این انجمن همیشه همین بوده و دیده می شود که با چهره ها و شخصیت های منطقه ای و اجتماعی ایران و عراق بر ارزش این حضور می افزاید! در این مصاحبت و حضور با حضرات آیات تهرانی، فاضل کدکنی، غروی، صادقی و تعداد فضلا و روحانیون ناحیه نجف اشرف، با آیت الله زاده معظم فیاض آشنا شدم.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

در ادامه زیارت آیات سید محمد باقر مصباح و سید محمد رضا مصباح آن را تلاوت کردم و صلوات و صلوات بر روح فرستادم.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

از آن به بعد وقتی وارد این بهشت ​​و صحن ائمه معصومین می شویم وقتی چراغ های آسمان به زمین می آیند سعی می کنیم با دقت به کتیبه ها و ساختار این مکان ها نگاه کنیم، در همین سفر بود. که کتیبه و نقاشی زیبای کاشیکاری در بالای خانه نقره خانه در صحن عتیق یا انقلاب نظرم را جلب کرد و نگاهی به آن انداختم و به یاد رخداد جلیبی افتادم که مامون در خدمت بود. حضرت حمید ابن مهران با مراجعه به مامون عقد دشنام و سحر امام رضا را می دانست.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

در ایوان جلوی خانه در صحن عتیق یا رضوی دو تصویر شیر و مرد وجود دارد.
در این منظر، مرد ریش دار و سمور قد بلند، سر مرتب شده و ردای سفید بر روی زمین پهن شده و دو شیر بر آن تسلط دارند. شیری سر و سر در دهان دارد و کمر شیر دیگری و سر مرد پهلوی نمایان است. چشم و دهان مرد وحشت زده است.

تاریخ این رخداد چنین نشان داده است:
پس از اقامه نماز در باران در زمان وفات حضرت رضا ع و بارانی که بلافاصله در فصل تبستان بارید! محبوبیت امام به اندازه مردم بود و به دنبال امنیت در این جامعه بود.
در همین راستا فردی به نام حمید بن مهران در مجلسی که به عنوان پناهگاهی ترتیب داده شده بود، امام را به بی ادبی، جادوگری و فریب مردم متهم کرد و به دنبال معجزه بود تا شیرهای صفحه نمایش را زنده کند و آنها را بخورد.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

امام فوراً به نقش شیرها بر پرده‌ها که در پشت سر امن می‌دانستند اشاره کرد و فرمود: تصاویر بی رنگ به صورت دو شیر زنده ظاهر شدند و ناپدید شدند، زیرا کوچکترین اثری از او و خون رها شده از بدن نحش نیز باقی ماند و دوباره به دستور امام به جای خود بازگشتند.

مأمون که از این صحنه وحشت کرده بود گفت: الحمدلله که ما را از شر حمید بن مهران نجات داد! سپس فرمود:
ابن رسول الله خلافت مربوط به جد تو رسول خداست و پس از آن تو سزاوار آن هستی. اگر بخواهی الان خلافت را به تو می دهم. حضرت فرمود: اگر من خلافت را بخواهم به تو مهلت نمی دهم. اما خدا به من دستور داد که تو را رها کنم.

بر پیشانی مجلس نمایندگان در صحن انقلاب، کتیبه هایی با آیه «الله نور السموات و الارض …» نوشته شده است. پس از این کتیبه، کتیبه ای نفیس از آیات سوره مبارکه با خط ثلث لاجورد سفید بر روی زمین وجود دارد که اهرام خانه را به تصویر می کشد و سرنوشت پیشانی این است که این کتیبه نیز اثر محمدحسین است. شهید مشهدی.
در زیر این کتیبه درست در بالای خانه، در جهت راست عبارت «به کوشش ذره غبار علی قباد بیگ چوله ایشیک آقاسی» و در سمت چپ «امل محمدتقی کاشیپاز» قمری است. حکاکی شده

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

گفته می شود این خانه یکی از بناهای مهم و معروف حرم مطهر امام رضا (ع) است.
طراحی، اجرا و استفاده از بهترین تکنیک ها و مصالح در معماری معماری ایوان نقر حنا به همراه عناصر تزیینی ذکر شده در متن بانیان این خانه هستند.
ایوان نقر خانه یکی از محوطه های باستانی شاه عباس اول است که صحن قدیمی انقلاب یا صحن باستانی ناحیه شرقی به شمار می رود. این خانه 3 متر ارتفاع، 1/2 متر عرض و 3/1 متر طول دارد و در دوره قاجاریه به دلیل بازسازی گالری بالای آن به این نام معروف شد.

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!

ایوان نقر خانه اثری هنری است که یکی از نمونه های قابل توجه در حرم مطهر امام رضا (ع) است که جنبه ای دارد و فقط کار روایی و کتابت در آن دیده می شود. این مکان.

* خادم افتخاری عتب مقدسه عراق و عضو هیئت علمی پزشکی فرهنگستان ایران

ایوانی که نقشه می کشد، داستان دارد!