اجتماعی

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۲ درجه

سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در مناطق مختلف کشور به کشاورزان و باغداران هشدار داد و دما را به 12 درجه سانتیگراد کاهش داد.

به گزارش ماه نیوز، سازمان هواشناسی کشور هشدار داد نارنجی بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش قابل توجه دما و رعد و برق در مناطق گرمسیری در غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی در روز سه شنبه (9 آذر) وضعیت جوی، چهارشنبه (1 آذر) ماه در آذربایجان غربی، شرق پیش بینی می شود. آذربایجان، اردبیل و کردستان روز پنجشنبه (۲ دی) در اردبیل گیلان، در غرب کردستان مازندران و روز جمعه (۳ آذر) در گیلان، مازندران، اردبیل و قزوین، البرز، تهران.

در این شرایط سیلاب در معابر عمومی، افزایش سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزنده بودن جاده ها، دید و بارش برف در جاده ها، انسداد جاده های کوهستانی و بارش برف، تاخیر یا لغو پروازها غیرقابل پیش بینی نیست، از این رو سازمان هواشناسی. راه ها و شهرداری ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هرگونه فعالیت کوهنوردی، توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها و پرهیز از تردد، باز کردن پرستیژ و پل ها، جابجایی احشام، جمع آوری احشام. از رودخانه ها و کانال ها و تدارک بادهای شدید.

به گزارش ماه نیوز، سازمان هواشناسی کشور هشدار داد رنگ زرد سه شنبه (28 آذر) با بارش برف، باران، گاهی وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما در برخی مناطق و تندباد در مناطق گرمسیری نصف استان چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی. خراسان جنوبی، یزد و چهارشنبه (اول آذرماه) گیلان، مازندران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی.

وضعیت جوی روز پنجشنبه (11 دی) در آذربایجان شرقی، جنوب غربی آذربایجان، شرق کردستان، کرمانشاه، زنجان و قزوین و روز جمعه (3 آذر) در استان‌های آذربایجان شرقی، جنوب غربی آذربایجان، زنگبار، کازان، ، لرستان، تهران و البرز پیش بینی می شود.

در این شرایط لغزندگی جاده ها، دید کم، بارش برف، سیلابی محدود در معابر، صاعقه و تاخیر پرواز پیش بینی می شود. هایتس توصیه می کند دستگاه های اجرایی برای برف روبی آماده شود. در مناطق سردسیر و وسایل نقلیه مجهز به تجهیزات زمستانی و هنگام عبور از رودخانه ها و مسیل ها احتیاط کنید.

به گزارش ماه نیوز، سازمان هواشناسی کشور اخطاریه کشاورزی صادر کرد رنگ زرد اوایل روز جمعه (3 دی) با کاهش محسوس دما بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد، نفوذ حجم هوای سرد و احتمال خسارت به محصولات و تجهیزات کشاورزی را می توان پیش بینی کرد. روز جمعه (12 آذر) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، روز شنبه (14 دی) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، ازان شرقی، آذربایجان غربی، حزب کارمانشاه است. دور از انتظار نیست

خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، کوم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان در روز دوشنبه (26 دی) (26 دی) پیش بینی در استان های فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

در این شرایط جوی احتمال آسیب به محصولات کشاورزی و تجهیزاتی که سازمان هواشناسی برای آن در نظر گرفته است وجود دارد مزارع و باغات کودهای پتاس (Soloptas) و ترکیبات بور و روی (مانند توده میوه) و کودهای اسید آمینه به طور غیر مستقیم در بالای تاج درخت، برای تقویت درختان برای خنک کردن، افزایش رطوبت در مزارع و باغ ها برای تعدیل محیط اطراف توصیه به آبیاری نهال و ضعیف درختان (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) با آبیاری.

از دیگر توصیه ها می توان به پرهیز از جنگل زدایی، مالچ پاشی در باغات، تسریع در انتقال محصولات به انبارهایی مانند ذرت و گیلان در سیستان و بلوچستان، مرکبات در مازندران و کرمان و روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی در استان کرمان اشاره کرد. عملیات کود گچی در باغ.

برای سالن پرورش قارچ، گلخانه ای و نگهداری برای جلوگیری از آسیب بیماری های قارچی، کنترل رطوبت انبار به دلیل افزایش دما، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن، افزایش دما و رطوبت توصیه می شود.

از توصیه هایی که به صاحبان داده شده است سالن پرورش طیور و دام قابلیت تهویه به دلیل کاهش دما، تنظیم دما و تامین سوخت سالن، تهیه خوراک پرانرژی دام به دلیل کاهش دما، جلوگیری از ورود هوای سرد به سالن، نظارت بر پرنده فوق حاد می باشد. تلقیح دامهای خفیف و سنگین در برابر تب یخی به دلیل آنفولانزا و سردی هوا در طیور به دلیل کاهش دما گزارش شد.

برای سازمان هواشناسی کشور استخرهای ماهی از کود دادن به استخرهای ماهی گرمابی خودداری کنید و به دلیل پوشش ابری و افت دما غذا را نصف کنید و در مناطق سردسیر یخ سطح استخر را بشکنید تا ماهی را هوادهی کنید و در این شرایط از غذا دادن خودداری کنید. عشایر و زنبورداران عایق کاری و حفاظت از کندو در برابر افت دما و مکمل کلنی برای زمستان و به ویژه در مناطق سردسیر برای کنترل آفات و حشرات کندو توصیه می شود.

توصیه سازمان هواشناسی به مالکان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی زهکشی و نگهداری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از ادوات کشاورزی متناسب با روند کاهش دما.

در این هشدار آمده است: بامداد روز جمعه (3 دی ماه) بارش برف در اکثر استان ها آغاز می شود که احتمال دارد به محصولات و ادوات کشاورزی خسارت وارد کند.

اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین در روز جمعه (23 دی)، گلستان، اردبیل، گیلان، غزه، خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی در تهران، آذربایجان غربی پیش بینی می شود. البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و روز یکشنبه (5 دی) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی. .

در این شرایط اقلیمی سازمان هواشناسی با تقویت ساختار و پوشش گلخانه ها به دلیل برف به ویژه در استان های ساحلی، دام در مناطق مرتفع به دلیل برف چرای نمی شود، برف برداری از شاخه های درختان برای جلوگیری از شکستن شاخه ها، تامین سوخت کافی. مصرف خوراک دام و طیور به دلیل شرایط برفی در سالن های پرورش و گلخانه ها توصیه می شود.

به گزارش ماه نیوز هشدار نارنجی سازمان هواشناسی پیش بینی می کند که این رویداد جوی اثرات منفی و خسارات احتمالی به همراه داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده سازی دستگاه های مسئول برای مقابله با یک رویداد مضر صادر می شود. هشدار زرد به این معنی است که یک رویداد جوی رخ خواهد داد که می تواند در سفر و فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. این هشدار به منظور افزایش آگاهی عمومی صادر شده است تا آنها بتوانند برای مقابله با حوادث جوی که اندکی شدیدتر از حد معمول هستند، آماده شوند. از سوی دیگر مسئولان نیز از این هشدارها آگاه هستند تا در صورت نیاز اقدام کنند.
انتهای پیام/