اجتماعی

بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران با رویکرد شهر ایرانی_اسلامی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران گفت: این طرح با رویکرد شهر ایرانی – اسلامی در دستور کار قرار می گیرد.

به گزارش ماه نیوز و به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران؛ حمیدرضا صارمی با اشاره به بازدید از منطقه 3 با اشاره به کمبود پارکینگ در تهران گفت: یکی از هزاران معضل شهر تهران که تبعات زیادی داشته و حقوق شهروندی را تضییع کرده است. ، کمبود پارکینگ مشکل ساز است. این معضل مربوط به دیروز و امروز نیست، تهران سال هاست با این معضل دست و پنجه نرم می کند و متأسفانه سیاست های متناقض اجرا شده در این حوزه طی این سال ها نه تنها کمکی به حل این معضل نکرده، بلکه آن را به برخی تقویت کرده است. بنابراین امروزه نگرانی از پارکینگ هم برای بازدیدکنندگان از مراکز کار و فعالیت شهر و هم برای ساکنین به یک بحران جدی تبدیل شده است که گاهی منجر به افزایش ترافیک و انسداد در جاده ها و خیابان ها می شود. شهری می شود.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: منطقه 3 نیز یکی از مناطقی است که مراکز اداری، درمانی و تجاری فراوانی در آن وجود دارد و همین امر باعث افزایش کمبود پارکینگ و ایجاد هرج و مرج در منطقه شده است. ” منطقه 3 دوره فقط یک نمونه است. از معدود مناطق و محله هایی است که با این معضل دست و پنجه نرم می کند و باید گفت در محله های شهر شاهد سونامی خودروها هستیم که همراه با ترافیک و آلودگی هوا آسایش شهروندان را به دلیل کمبود جای پارک سلب کرده است. . برای حل این مشکل باید مدیریت عاقلانه پارکینگ های حاشیه ای توسط معاونت حمل و نقل و شهرسازی در دستور کار قرار گیرد، ساکنین در اولویت قرار گیرند و استفاده مشترک از فناوری اطلاعات صورت گیرد.

وی افزود: اتخاذ رویکرد صحیح، تعیین استانداردهای صحیح و استفاده از ابزارهای کارآمد در این حوزه گامی بلند در جهت رفع مشکلات موجود است. از این رو معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اقدام به انجام مطالعه آسیب شناسی در این حوزه و بررسی ضوابط پارکینگ کاربری اراضی شهر تهران نموده و در این راستا پژوهشی با عنوان بررسی پارکینگ پارکینگ قوانین در کلانشهر تهران». گزارش شده است که به دنبال نظر شورای عالی حمل و نقل و ترافیک برای ارائه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران است.

تهیه طرح محلی جدید بدنه بافی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه سخنان خود به طرح محلی ده ونک اشاره کرد و گفت: ده ونک یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران بود و با گسترش شهر به روستایی زیبا تبدیل شد. یکی از محله های تهران. با توجه به شرایط خاص این محله، تدوین طرح ویژه و تعیین مساحت فضای سبز برای آن و همچنین عدم وجود سند برای برخی املاک، ساخت و ساز چندانی صورت نگرفته است. ده ها سال است که این محله و به عبارتی منطقه یخ زده است. ده ونک هم اکنون یکی از محله های فرسوده تهران است و فرسودگی این محله و خروج اهالی آن باعث آسیب های اجتماعی و نوعی آسیب شده است. ناآرامی در این محله

صارمی ادامه داد: طرح تفصیلی دهوانک که در گذشته تدوین شده است از نظر مغایرت و امکان سنجی با نیاز ساکنان در حال بررسی است و اخیرا با کمک دست اندرکاران محلی در تهیه طرح جدید با کمک اداره عمران محله سازمان نوسازی و برنامه توسعه نیز وارد عمل شده است.طرح قبلی بدنه باف با مداخله و مالکیت گسترده تهیه و تصویب شد که در عمل از پتانسیل آن بسیار کاسته شد و شکایت کردند که دادگاه نیز از دادگاه رسیدگی کرده است. شورای نگهبان اعلام کرد که این طرح نباید به حقوق افراد تضییع شود و بر همین اساس باید از آن محروم شود و در حال حاضر موضوع در دست بررسی است و به طور کلی تهیه بررسی طرح با در نظر گرفتن همه جوانب و جوانب ، در مراحل پایانی تحصیل است.

وی افزود: با توجه به ارزش دهوانک و اهمیت فضای باز با ارزش های تاریخی و زیست محیطی این محله، یکی از رویکردهای ما برای کاهش تعارضات و چالش های موجود در این منطقه استفاده از واگذاری حقوق عمرانی است. ابزاری مکمل برای جلوگیری از توسعه بیشتر در مناطق با ارزش شهری.

بررسی طرح تفصیلی تهران با رویکرد شهر ایرانی – اسلامی

وی همچنین بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی تهران بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری، بیانات مرحله دوم انقلاب اسلامی، ضوابط برنامه توسعه، سند توسعه علمی و خط مشی اشاره کرد. شهردار تهران گفت: با توجه به اینکه در طرح بر طرح جامع شهر تهران تاکید شده است، طرح تفصیلی باید هر 5 سال یکبار مورد بازنگری و بازنگری قرار گیرد اما حتی با گذشت 10 سال از ابلاغ این طرح هنوز اقدام جامعی صورت نگرفته است. ” با این حال در این جهت. در برنامه پنج ساله سوم، این بررسی باید تا پایان سال سوم برنامه انجام شود. در نهایت پیش نویس دستورالعمل بررسی نیز باید تصویب و به کمیسیون ماده 5 گزارش شود که هنوز این کار انجام نشده است. .

با توجه به استقبال از طرح تفصیلی و تغییرات گسترده در شهر تهران، لازم است طرح تفصیلی براساس رویکرد شهرسازی ایرانی – اسلامی بررسی شود و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مورد توجه قرار گیرد. به زودی با تشکیل کارگروه ویژه در معاونت شهرسازی و معماری این مهم را به سرانجام خواهیم رساند.

وی همچنین مهمترین نواقص طرح تفصیلی فعلی را بحث پهنه بندی، ناقص بودن کارها، انحراف از طرح و … عنوان کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تاکید کرد: البته بازنگری در طرح تفصیلی تهران به معنای بازنگری در طرح تفصیلی نیست، بلکه ادامه روند بازنگری در طرح تفصیلی است؛ در حالی که این بازنگری در طرح تفصیلی است. بررسی ادارات مختلف از جمله نظارت بر طرح تفصیلی پهنه بندی و تغییر کاربری، بازنگری در ضوابط و مقررات (همانطور که در اصلاحیه ضوابط و مقررات پارکینگ ذکر شده) و همچنین تکمیل کارهای باقیمانده، آماده سازی محلی و محلی و محلی. بدن. طرح های موضوعی بر حسب نیاز (عنوان سطح سوم اسناد توسعه) و غیره از جمله اقداماتی است که برای بازنگری در طرح تفصیلی باید انجام شود.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پایان با اشاره به موضوع تجمیع املاک در منطقه 3 گفت: می تواند منجر به کمبود خدمات در محله شود و توجه به جوانب کار حائز اهمیت است. و مطالعه عمیق قبل از هر ادغام.

انتهای پیام/