بایدن زیر بار تورم بی‌سابقه آمریکا نمی‌رود

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به وقت محلی از گزارش اشتغال زایی آمریکا در ماه ژانویه که نشان می داد ۵۱۷ هزار شغل ایجاد شده است، استقبال کرد و گفت که این نشانه ای از قوی بودن اقتصاد آمریکا است.

رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در کاخ سفید گفت که تورم همچنان در حال کاهش و دستمزدها در حال افزایش است.

با این حال، بایدن سوالی مبنی بر اینکه آیا او مسئول نرخ بالای تورم در آمریکا است، رد کرد و گفت تورم در آمریکا، پیش از آغاز به کار من در دو سال پیش، بالا بود.

موضعگیری بایدن در حالی است که در پی تورم بی سابقه در آمریکا، هزینه‌های پزشکی و درمانی چنان افزایش یافته که بر اساس نتایج نظر سنجی جدید گالوپ، ۳۸ درصد از آمریکایی‌ها در سال گذشته میلادی یعنی ۲۰۲۲، درمان بیماری‌های خود را به تعویق انداختند.

یک نظرسنجی گالوپ که نتایج آن ۲۸ دی ماه منتشر شد، نشان می دهد که ۳۸ درصد از آمریکایی‌ها به دلیل هزینه بالا مجبور شدند درمان پزشکی خود را در سال ۲۰۲۲ به تعویق بیندازند.

این نظرسنجی می‌گوید: تعداد آمریکایی‌هایی که خودشان یا یکی از اعضای خانواده‌شان درمان پزشکی را در سال ۲۰۲۲ به دلیل هزینه‌ها به تعویق انداخته‌اند، طی یک سال، ۱۲ درصد افزایش یافت و به ۳۸ درصد رسید که بالاترین رقم در ۲۲ سال گذشته بود.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی خاطرنشان کردند که افراد گاهی حتی با وجود شرایط بسیار سخت سلامتی درمان خود را به تعویق انداخته اند.

افزایش تحریم‌ها علیه روسیه از یک سو و ارسال ده‌ها میلیارد دلار کمک مالی و جنگ افزار نظامی به اوکراین از سویی دیگر، نه تنها تامین کننده راهبرد غرب در حمایت از کی‌یف نبوده که حتی به تشدید تورم و رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا دامن زده و اعتراض‌های داخلی را به همراه داشته است.

وزارت بازرگانی آمریکا دوم دی ماه اعلام کرد که شاخص تورم ترجیحی بانک مرکزی که به معنی شاخص هزینه های شخصی مصرفی است در طول سال منتهی به ماه نوامبر ۵.۵ درصد رشد کرد که اندکی از نرخ پیشین ۶ درصدی کمتر است.

این در حالی است که قیمت ها در خرده‌فروشی‌ها همچنان بالاست. قیمت مواد غذایی در این کشور در ماه نوامبر امسال ۱۲ درصد بیشتر از نوامبر سال پیش است.

تخم‌مرغ طی یک سال گذشته ۴۹.۱ درصد گران شده و قیمت میوه و سبزیجات کنسروی افزایش ۱۸.۴ درصدی داشته است. نان و غلات ۱۶.۴ درصد و شیر ۱۴.۷ درصد گران شده است.

با گرانی کالاهای خرده‌فروشی به ویژه مواد غذایی، کسب و کار فروشگاه‌هایی که کالاهای خود را با تخفیف می‌فروشند، رونق بیشتری پیدا کرده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا فراز و نشیب های بیشتری را برای اقتصاد کشورش در سال جدید میلادی (۲۰۲۳) پیش بینی کرده است.

311311