هنری و فرهنگی

برپایی اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران

ایین پیانی فتسیلی بین‌نگورینی فیلم کوته تهران در کرکز همایش‌های برج میلاد منتشر شد.

به گزارش ماه نیوز، سومین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران پس از پنج روز اجرای برنامه های متنوع و نمایش فیلم به کار خود پایان داد و مراسم اختتامیه آن شامگاه دوم اردیبهشت ماه در برج میلاد برگزار شد.

مراسم اختتامیه این جشنواره که در آغاز با اتفاقات حاشیه ای همراه بود پس از گذشت دو سال از شیوع ویروس کرونا، با حضور علاقه مندانی که بیشتر به برج میلاد آمده بودند، کارگردان و بسیاری دیگر از مدیران سازمان سینمایی، برگزارکنندگان جشنواره برگزار شد. و سینماگران و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساعت 18:50 با اجرای محمد سلوکی آغاز شد.

در ابتدای این برنامه یاد و خاطره دو فیلمساز شهید عرصه سرگرمی محمدحسین کمیلی و منصور ولی دوست با پخش تصاویری از آنها و حضورشان در جنگ گرامی داشته شد.

در این مراسم حبیب البیقی، حمیدی مقدم، جوادی، قدر آشنا، هاشم میرزاخانی از مدیران سینما و رسول صدر حضور دارند.

تسدیر از زیند یاد اسغر یوسفی‌نژاد

در بخشی از این مراسم پس از اعلام برندگان سینما یاد آور شد که مرحوم اصغر یوسفنی نژاد به تازگی در چهارمین روز درگذشت و دار فانی را وداع گفت. پس از پخش کلیپ این فیلمساز، محمد خزایی (ریس سازمان سینمایی) و مهدی آذرپندار (مجری سینمای انجمن جوان) با اهدای هدیه از همسر و فرزند این هنرمند تجلیل کردند.

خزاعی: شما مجاهده خید

در رمز محمد خزاعی – مدیر سازمان سینمایی – در سخنانی گفت: از نزدیک شاهد این جشنواره بودم که با شکوه و با حضور مخاطبان و ژانرهای متنوع برگزار شد. آقای اسماعیلی گفت که دوست دارم فیلم را ببینم اما در سفر بوده و تصمیم گرفتم فیلم را در دفترش ببینم تا با آثار سینماگران آشنا شود.

و خطاب به فيلمسازان گفت: شما مجاهده هديه و فيلمسازان خديدة از همه هنرمندان حاضر و هنرمندانی که آثارشان به دلایلی در جشنواره نبود، قدردانی می کنم.

وی در بخشی دیگر تاکید کرد: سازمان سینمایی را در بحث عدالت محور شهرستان جدی بگیرید چرا که معتقدیم آینده سینمای ایران در شهرستان است و باید به آنها و هنرمندانشان نگاه جدی داشت. البته این کار باید در حمایت از هنرمندان تهرانی انجام شود.

وی افزود: بودجه تولید فیلم کوتاه در کشور دو برابر شده و امسال شاهد حمایت 500 فیلم کوتاه در انجمن خواهیم بود. همچنین سهم ویژه ای در انجمن برای استان در نظر گرفته شده تا به شکل سینمایی با دغدغه های اجتماعی و نگاه متنوع به استان درآید.

وی آموزش رایگان حداقل در 10 استان و کشف استعدادها را از دیگر اقدامات سازمان سینمایی در سال آینده دانست.

خزاعی ختاب به فیلمسازان کوتاش کفت: با هوزر شما نهدا ایران عزیز منزوی و نازیبا می شود به فیلمسازان به فیلمسازان می شود به هوزور شما می شود ازیران ازیز منزوی و نازیبا به خصوص که بسیاری از کشورها سرمایه دارند اما فاقد استعداد و هنرمندان هستند.

نامزدهای این رویداد سینمایی که پیش از این اعلام شده بودند به شرح زیر است و برگزیدگان با نکات برجسته در جریان رویداد به روز می شوند.

سینمای ملی:

*بهترین موسیقی

– پیمان فخرایی برای فیلم «پر ویز»

– بهنام عمران برای فیلم «از آنجا باز شد»

– پیام آزادی برای فیلم ابریشم کرم

به امید موفقیت در فیلم نوشابه ماسکی

– مازیار شهسواری برای فیلم «نحسی»

* بهترین گریم

– بابک کشن فلاه و مجد آل کتیر برای فیلم اسما.

– نیلوفر صدیقی برای فیلم لیدی

– Omid Golzadae braй фильм ” تکه ای از تو”

– شهرام ولیپور برای فیلم «سریشوک»

– Захра бабаий брай фильм “Нушабе мушки”

– ایوب شیخ احمدی برای فیلم «3:33»

* بهترین مرحله طراحی و لباس

– मिलाद दलाशा ब्राय फिलेम “राना”

– فیضه محمدی، پویان بقنده و مالینا بقنده برای فیلم «از آنجا باز شد»

– سیدکاظم حسینی برای فیلم «آندروا»

– ریحانه اسماعیلیان و مینا سلیمی برای فیلم «شیه»

– الهام برزین و میلاد دلآسا برای فیلم مریتانخانا مرکزی

– علی بهری و مرجان خرمی برای فیلم «نوشابه مشکی»

* بهترین طراحی جلوه های ویژه

– برادران محمد برای فیلم جنکت

حسن نجفی راد برای فیلم «نوشابه مشکی»

– حمید رسولیان و حسین راستگو (میدانی)، مهدی شیخ طادی (رایانه‌ای) برای فیلم اسما.

– اردشیر عزیزی برای فیلم رنگارنگ

– ایوب شیخاحمدی (میدانی) و محمد احمدی (رایانه‌ای) برای فیلم «3:33»

*بهترین بازیگر مرد

– علیرضا یک نفره برای فیلم «یک نفر»

پرستو قربانی برای فیلم با سارا

– محسان خداکرمی برای فیلم اسماء

– معنی زبان پاکستانی برای فیلم “وقفه”

– نازنین احمدی برای فیلم های پوپرایی سیمین و تکه ای از تو

* بهترین فیلمبرداری:

-محمدرضا جهان پناه برای فیلم حواط

– پویان آقابابایی برای فیلم «اندروآ»

– آرمان فیاض برای فیلم «پسر سهری»

– ادیب سبحانی برای فیلم “Sheehe”

– آرمان فیاض برای فیلم «تکه ای از تو»

*بهترین تدوین:

علی گورانی برای فیلم «نوشابه مسکی»

– محمد نجاریان برای فیلم مریتانخانه مرکزی

– نورپردازی فرناز برای فیلم ابریشم کرم

پیام علیمرادی برای فیلم «پر ویز»

– عماد خدابخش برای فیلم شیهه

* بهترین صدا:

مسعود شاهوردی و مهرشاد ملکوتی برای فیلم «نوشابه مسکی»

– پژمان راج و آزاد سادخی برای فیلم 3:33

– پیمان پای و جیان مارکو لوری برای فیلم جنکت

– امين جافري، مرتاضي و ميثم فتحي بري فيلم «اسماء»

– امین جافری و عبدالرضا هیدری برای فیلم “از آنجا باز شود”

– عبدالرضا هيدري و رامين ابوالصدق برا فيلم “Per Viz”

*تحقیق و تحقیق در مورد فیلم های مستند:

– احمد صراف يزد براي فيلم ” شازده حام ”

– علی شهاب الدین برای فیلم گلش منزل

– علیرضا صبوری برای فیلم مای سا

سولماز علیزاده برای فیلم سوری

– کاوه حدادی برای فیلم «همه چیز از بالا زیباتر است»

*بهترین نقل قول های فیلم

– محمدرضا مرادی و گلسا غفاری برای فیلم روایی «رنگارنگ»

– صمد قربان زاده و اتابک بخشور برای فیلم روایی «سریشاوک»

عطا مجابی برای فیلم جنکت

– کاوه سیستانی برای انیمیشن تیرمشقی

– مرتضی فرهادنیا برای فیلم تجربی «صبحانه»

*بهترین فیلمنامه:

– ایمان فراهانی برای فیلم «با سارا»

– محمد ثریا و مرتضی شهبازی برای فیلم برنو

– امیر آرتمن و محمدرضا آرتمن برای فیلم «کرم ابریشم»

– نفیسه زارع و عتیفه صالحی برای فیلم “Sheehe”

محمدمهدی باقری برای فیلم «ناجان»

– علی بانیان برای فیلم سینمایی “अपन्यरी सीमीन”

*بهترین کارگردانی انیمیشن

– امیر مهران برای فیلم «آسمان دوست تیرانی»

– فرنوش عبدی برای فیلم سمپاش (برگزیده)

– پراستو کاردگر برای فیلم کولان

– علیکا مهران پور برای فیلم «بزرگترین اتفاق»

*بهترین کارگردانی فیلم مستند

– علی شهاب الدین برای فیلم گلش منزل

سولماز علیزاده برای فیلم سوری

– مجتبی حیدری برای فیلم «مرد زندگی پشت بند»

– شروین وحدت و پیام عزیزی برای فیلم «لورخانه»

سجاد ایمانی برای فیلم «پایزان»

*بهترین فیلم کارگردانی تجربی

– مرتضی فرهادنیا برای فیلم صبحانه

جشنواره طلا و 200 میلیون ریال به احسان میرزایی برای فیلم «اتاق آگاهی یک» (رزرو شده)

حسن واحدانی برای فیلم «لابیرنت»

*بهترین داستان فیلم کارگردانی

– امیر برای فیلم «اندروآ» پذیرفته شد.

– ایمان فراهانی برای فیلم «با سارا»

– پویا سعیدی برای فیلم شیهه

هادی نوری برای فیلم تکه ای از تو

– علی بانیان برای فیلم سینمایی “अपन्यरी सीमीन”

– محمد پایدار برای فیلم نوشبه مسکی

*بهترین فیلم در رده سینمای کشور

– پذیرش امیر و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم «آندروآ»

– سولماز وزیرزاده و موسسه پویا جدید و ماندگار فیلم شیهه هستند.

– مهبد عبقری و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم ” با سامهری سرا”

– محمدمهدی باقری و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم «ناجان»

– محمد جواد محد برای فیلم نوشبه مسکی

سینمای بین المللی:

فیلم های انیمیشن:

«شهر ذره‌بینی» به درجادری Esako Kanko از ژاپن

«روزهای خوش» به کارگردانی گروهی از فرانسه

«پینوکیو» به کارگردانی گروهی از فرانسه

«فکدان» به کارگردانی مارک هریش از فرانسه (برگزیده)

«سمپاش» فرنوش عبدی از ایران

فیلم های داستانی:

«ترش و شيرين» به درجادري ماكسيميليان بدير-روزنتال از فرانسه

«Pangerhay pachidi» бех играјте митехм реда за инглийская (انتخاب شده)

«موش» به درجادری Zhantmir بایم محمد اف از قزاقستان

«هیولاها» به درجادری فرن ترمبلی از کانادا

پاتریک کافلوسکی AZ Lexstan

فیلم های مستند:

«Ваган зия» бех дигранени Аделит Каржов AZ Kargizstan

«مرثيه زيمنت» به درجادري آكاش چابرا از هند

«زادگاه» به کارگردانی جیووانی مونتانیا از ایتالیا

«فقط 10 وات» به کارگردانی اویر فوئنتس از اسپانیا

«صدای رانجور» به درگری تیمور بولوس از لبانان

فیلم های تجربی:

«Hood of Attraction» به کارگردانی جاناتان په از فرانسه (برگزیده)

«فیلسوف» به کارگردانی کونچا بانرکیرو از اسپانیا

«کاراخان فیلم» بخ دراگانری سیلوستر کالباس از کورواسی

«شورش» به درجادری بالینت ارکل از مجارستان

“खानवादे अंगल” बह राज्ञारी پراپات جیوا

این خبر تا پایان رویداد به روز رسانی خواهد شد.