عمومی

بنکسی برگشته، این بار در اوکراین جنگ‌زده 

بنکسی که در دنیا با نقاشی های اعتراضی اش شناخته می شود، هنر خود را در اعتراض به جنگ بر روی دیوارهای اوکراین به نمایش گذاشته است.

اسناپلاس: هنر خیابانی جهان که هر چند روز یک بار تیتر رسانه ها را به خود اختصاص می دهد، اخیرا در اوکراین مشغول کار شده است. اولین تصویر از کار بنکسی در اوکراین دو هفته پیش منتشر شد و چند روز بعد حساب اینستاگرام وی نیز تایید کرد که بنکسی چند اثر جدید در اوکراین خلق کرده است.

این هنرمند ناشناس اهل بریستول همچنین تایید کرده است که نویسنده هفت گرافیتی است که اخیراً در خرابه های مختلف اوکراین ظاهر شده است.

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

هفته گذشته پس از مشاهده سه اثر گرافیتی با الگویی مشابه آثار بنکسی در اوکراین، گمانه زنی ها درباره احتمال حضور وی در این کشور افزایش یافت. یکی از نقاشی های دیواری مردی را به تصویر می کشد که شبیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است. در آن توبر مرد در طول بازی ناک داون می شود. پوتین در این ورزش کمربند مشکی دارد. این اثر دو کودک دیگر را نشان می دهد که از یک ظرف فلزی به نام صندلی راک استفاده می کنند. سومین نقاشی دیواری که در ویرانه های ساختمان بمباران شده کشیده شده است، ژیمناستیکی را نشان می دهد که در دست راست خود تعادل برقرار می کند.

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

علاوه بر این سه نقاشی، بنکسی تایید کرده است که چهار اثر دیگر مربوط به او است. زنی با لباس رسمی که موهایش را با بیگودی و ماسک گاز آراسته است، آماده است تا با علامت آتش کپسولی آتش را خاموش کند. مردی ریشو در حال حمام کردن است و تصویری تمسخرآمیز شبیه کلاهک هسته ای در پشت یک کامیون زرهی کشیده شده است.

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

این آثار اولین گرافیتی بنکسی در بیش از یک سال گذشته است. البته این اولین آثار بنکسی درباره جنگ اوکراین نیست. پیش از ین هم یکی از مهمترین آثار بنکسی ضد جنگ، سربازان CND، به حراج گذاشته شد تا اینکه مبلغ بیش از 100000 دلاری که برای آن پرداخت شده بود، صرفاً برای مراقبت های پزشکی کودکان مورد استفاده قرار گرفت. اوکراین جنگ زده این نقاشی برای اولین بار در سال 2003 در مقابل ساختمان پارلمان لندن و در اعتراض به جنگ عراق به نمایش درآمد.

رزومه نقاشی های ضد جنگ او البته بسیار پربار است و او در سال 2005 به کرانه باختری اردن سفر کرد تا نقاشی های مربوط به فلسطینیان در سرزمین های اشغالی را بکشد. بنکسی در سال 2017 در جریان افتتاح هتلی رو به دیوار در بیت لحم یکی از هنرمندانی بود که با نقاشی روی دیوار مخالفت خود را با اشغالگری اسرائیل ابراز کرد.

Banxi Bergushda، این بار در جنگ اوکراین

پایان پیام/