بین المللی

«تاشکند» میزبان پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنلاین ماه نیوز در تاشکند، پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در شهر « تاشکند» برگزار شد.

«سیدمهدی نیازی» سرپرست وزارت صنعت، معدن، تجارت ریاست هیات جمهوری اسلامی ایران و «لذیذ قدرت اف» وزیر سرمایه گذاری، تجارت و صنعت ریاست هیات ازبکستان برعهده داشتند.

در این نشست نمایندگان سایر وزراتخانه‌های ایران حضور داشته و چگونگی همکاری در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی و نفت، گردشگری، علمی و فناوری، بهداشتی، ورزشی، کشاورزی و بانکی و پولی مورد گفت‌وگو اولیه قرار گرفت.

مقرر شد اسناد مذکور در سفر «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به «تهران» در 28 خرداد سال جاری نهایی و امضا شود.

قبل از نشست اصلی به منظور آماده سازی اسناد نشست کارشناسی میان دو کشور با حضور نمایندگان وزارت خانه‌های ذیربط دو کشور در تاریخ 8 و 9 خرداد ماه به میزبانی وزارت سرمایه گذاری، صنعت و تجارت ازبکستان برگزار شده بود.

همچنین در حاشیه این نشست سرپرست وزارت صمت با مقامات عالی رتبه ازبکی شامل وزیر سرمایه گذاری، صنعت و تجارت، وزیر کشاورزی و معاون وزیر علوم و نوآوری دیدار و در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه میان دو کشور دیدار و تبادل نظر کردند.

نیازی علاوه بر حضور در اجلاس کمیسیون پانزدهم با فعالان اقتصادی دو کشور در مرکز همکاری‌های بین‌المللی «تاشکند» نشست تجاری برگزار و سخنرانی کردند.

این نشست با امضای بیانیه پایانی پانزدهمین کمیسیون مشترک میان دو کشور به کار خود پایان داد.

جمهوری اسلامی ایران استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 25 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 10 می سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است. 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید