عمومی

ترس شاهانه – ماه نیوز

در ایران نیز تصویر این مراسم تعجب همگان را برانگیخت.«کسانی که تصاویر بی احساس و مغرور شاه را دیدند، حالا با تصویر پیرمردی مواجه شدند که تمام تلاشش را می کرد تا جلوی جاری شدن اشک هایش را بگیرد».

به گزارش ماه نیوز، این روزنامه اعتماد کنید او می نویسد: «محمدرضا شاه زمانی که جیمی کارتر رئیس جمهور ایالات متحده بود سقوط کرد و بنابراین رابطه این دو به یکی از محبوب ترین موضوعات در تحقیقات تاریخی در طول سال ها تبدیل شده است. شاه کارتر ایران کارتر را به درستی به رسمیت نمی شناخت و برخلاف نیکسون روابط دوستانه ای با او نداشت. او همچنین از شعارهایش در مورد حقوق بشر و آزادی های سیاسی احساس خطر می کرد. آنها اولین بار در نوامبر 1977 در ایالات متحده ملاقات کردند و مستقیماً صحبت کردند. این همان سفری بود که با وزش باد در محوطه کاخ سفید با اعتراض و گاز اشک آور دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا همراه بود. عکسی از آن جلسه به یادگار مانده است که “در آن کینگ و کارتر تمام تلاش خود را می کردند تا اشک های خود را نگه دارند.” به قول خاویر گوئررو: «در ایران، تصویر این مراسم همه را غافلگیر کرد.» کسانی که تصاویر بی احساس و متکبرانه شاه را می‌دیدند، حالا با تصویر پیرمردی مواجه می‌شدند که تمام تلاشش را می‌کرد تا جلوی اشک‌هایش را بگیرد. از جاری شدن.”

تظاهرات تهران در 29 آبان 1356 که به خشونت کشیده شد و تعدادی از دانشجویان دستگیر شدند و به دنبال آن اعتراضات مشابهی در واشنگتن انجام شد. اما شاه در دفتر کارتر و در اولین گفتگو در یک «آب و هوای سرد» از خاورمیانه و مشکلات قدیمی و بزرگ آن صحبت کرد و اطلاعات خود را از منطقه با رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش در میان گذاشت. وی سپس درباره ایران صحبت کرد و فهرستی از «تحولات اقتصادی و اجتماعی» کشوری که در چند سال اخیر بر آن حکومت کرده است، ارائه کرد. ظاهراً او سعی داشت کارتر و دیگرانی را که آنجا بودند تحت تأثیر قرار دهد. اما کارتر نه سخنان شاه را جذب کرد و نه واقعیتی را که بسیاری از تحلیلگران و روزنامه نگاران آمریکایی پیش از او دیده بودند، مشاهده کرد و در خاطرات خود نوشت: «به نظر می رسد شاه عمیقاً مجذوب ثمرات رهبری خود شده است».

در پایان این دیدار، آن دو به اتاق کوچکی در مجاورت دفتر رئیس جمهور آمریکا رفتند و بازتر صحبت کردند. یا بهتر بگویم، کارتر گفت و شاه گوش داد. کارتر به شاه گفت که اتهامات نقض حقوق بشر در ایران جدی است و بهتر است در مواجهه با مخالفت ها سیاست های خود را تغییر دهد. او البته از دوستی نزدیک دو کشور و تعهد دولتش به حمایت کامل از حکومت پهلوی نیز صحبت کرد و به شاه اطمینان داد که هیچ چیز این اتحاد دوجانبه را تضعیف نخواهد کرد. اما به نظر می رسد شاه قسمت اول کارتر را جدی گرفته است. آنها هر دو از اینکه دولت جدید آمریکا اجازه داده است مخالفان اینقدر به آن نزدیک شوند ناراحت بودند و صحبت کارتر در مورد حقوق بشر را نشانه تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران می دانستند. شاهگری سیک (عضو شورای امنیت ملی آمریکا) تمام ماجرا را در این جمله خلاصه کرد: «شاه واقعا ترسیده است». برخی از روزنامه های آمریکایی – و حامیان آنها – مسائل مهمی در مورد فروش اسلحه و مهمات به ایران داشتند. شاه و همسرش چند روز دیگر در آمریکا ماندند و به دیدارهای رسمی خود ادامه دادند، البته با «اطمینان بسیار کمتر از دیدارهای دو دهه اخیر». گوئررو نوشت: «آنها احساس می‌کنند وارد کاخ سفید دیگری شده‌اند و مانند گذشته از آنها استقبال نمی‌کنند.

انتهای پیام/