ترموکوپل بخاری ژاپنی

عملکرد ترموکوپل در بخاری چگونه است؟

ترموکوپل از 2 سیم فلزی تشکیل شده‌ است که یکی به پیلوت و دیگری به بوبین متصل است. این دو فلز از یک طرف به یکدیگر متصل شده و ترموکوپل راه‌اندازی می‌شود. همان‌طور که می‌دانید برای راه اندازی بخاری می‌بایست واشر لاستیکی آن را به سمت پایین فشار دهید. با این کار جریان الکتریسته 2 طرف ترموکوپل ایجاد می‌شود و آن را گرم می‌کند.

با گرم شدن ترموکوپل عمل گازرسانی نیز انجام می‌شود. هنگامی که بخاری روشن می‌شود، گرمای حاصل از آن به محل اتصال این دو فلز می‌رسد و دو طرف آن جریان الکتریسته تولید می‌شود. پس اگر شمعک خاموش شود و گرما از بین برود، جریان الکتریسته قطع شده و بخاری خاموش می‌شود.

خرید ترموکوپل

تست ترموکوپل بخاری گازی چگونه انجام می‌شود؟

تست ترموکوپل بسیار ساده و در عین حال دقیق است و شما می‌توانید آن را به‌تنهایی در منزل انجام دهید. در این تست به علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی خود پی خواهید برد.

برای تست ترموکوپل بخاری گازی، مراحل زیر را انجام دهید:

 •  ابتدا پایانه ترموکوپل را به وسیله 2 عدد کابل رابط، به یک بلندگو وصل کنید.
 • سپس دو طرف دیگر سیم‌ها را به مدت ۲۵ تا ۳۵ ثانیه گرم کنید.
 •  اگر از بلندگو صدایی شبیه به تق‌ تق را به‌شکل ضعیف شنیدید، یعنی ترموکوپل بخاری گازی شما سالم است؛ زیرا این صدا نشان می‌دهد که در ترموکوپل جریان الکتریکی وجود دارد.
 • پس از تست ترموکوپل، در صورت معیوب بودن باید نسبت به عوض کردن ترموکوپل بخاری گازی اقدام کنید.

تعمیر ترموکوپل بخاری گازی چگونه است؟

به شما توصیه می‌کنیم اگر اطلاعاتی راجع‌به تعمیر ترموکوپل بخاری گازی منزل خود ندارید، از یک متخصص بخواهید تا آن را بررسی کند.

بهتر است به‌جای تعمیر ترموکوپل بخاری آن را تعویض کنید. با این کار از خطرات احتمالی آینده جلوگیری خواهید کرد. با توجه به این‌که در تست بالا علت خرابی ترموکوپل بخاری گازی خود را دریافتید، باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

وقتی کلید چرخشی یا فرمان داخل بخاری را نگه می‌دارید، شمعک روشن است، اما به محض برداشتن دست خاموش می‌شود. همین علت نشانه وجود نقص در ترموکوپل بخاری گازی منزل شما است.

پس قبل از هر کاری از دستکاری دستگاه خودداری نمایید و حتما با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید. این کار شما از ایجاد صدمات جدی جانی و مالی جلوگیری خواهد کرد.

دلایل خرابی ترموکوپل بخاری گازی چیست؟

معمولا علت خرابی ترموکوپل بخاري گازي می‌تواند مواردی مانند جابجایی بخاری، ضربه، تماس با آب، قطع شدن مکرر گاز، قرار گرفتن نادرست بخاری روی زمین، عدم تنظیم مناسب شمعک، تعویض فیلتر و … باشد و تمام این موارد باعث می‌شوند تا ترموکوپل کارایی خود را از دست بدهد.

علائم و دلایل خرابی ترموکوپل بخاری گازی

 1. خاموش شدن شمعک

مهم‌ترین علت خرابی ترموکوپل بخاری گازی خاموش شدن شمعک است. هنگامی که سعی می‌کنید تا شمعک را نگه دارید و سپس بخاری را روشن کنید، اما شمعک خاموش می‌شود.

دلیل وجود این مشکل این است که سیستم گازرسانی بخاری مختل شده و بدون شک مشکل از ترموکوپل بخاری گازی منزل شماست.

 1. خاموش شدن بخاری گازی

پس از روشن کردن بخاری و قرار دادن آن روی کمترین حالت، خواهید دید که دستگاه خود به خود خاموش می‌شود. یکی دیگر از دلایل خرابی ترموکوپل بخاری گازی شماست.

تعویض ترموکوپل بخاری گازی چگونه است؟

در ادامه تعویض و نحوه تنظیم ترموکوپل بخاری گازی را به‌طور کامل شرح داده‌ایم:

 •  ابتدا جریان گاز ورودی به بخاری را قطع کنید. برای این‌ کار می‌توانید شیر گاز را ببندید.
 • اکنون که مطمئن هستید گاز به بیرون نشت پیدا نمی‌کند، می‌توانید پیچ‌های ترموکوپل قدیمی را باز کنید.
 • سپس ترموکوپل جدید را در محل خود قرار دهید و آن را سفت کنید.
 • اکنون نوبت آن است تا تست ترموکوپل بخاری گازی را انجام دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر ترموکوپل جدید سالم بود، می‌توانید شیر گاز را باز کرده و بخاری را راه‌اندازی کنید.

نحوه محاسبه هزینه تعویض ترموکوپل بخاری گازی

برای تعویض ترموکوپل بخاری گازی خود و یا خرید ترموکوپل باید حتما از یک متخصص کمک بگیرید و در صورتی که خود نسبت به تعویض آن اقدام نمائید، ممکن است به سایر قسمت‌های بخاری نیز آسیب وارد کنید.

ما متخصصان زبردستی داریم که می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل کنند. به این صورت شما با یک تماس می‌توانید از دستمزد متخصصان برای تعویض ترموکوپل بخاری گازی مطلع شوید.

خرید ترموکوپل

نحوه محاسبه قیمت ترموکوپل بخاری گازی

در آچاره متخصصان ما فقط با یک تماس، شما را از تمامی هزینه‌های مربوط به ترموکوپل بخاری گازی و تعویض آن مطلع می‌کنند. بهتر است بدانید که قیمت ترموکوپل بخاری گازی به مدل آن، کیفیت و جنس آن بستگی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله علت خرابی ترموکوپل بخاری گازی را متوجه شدید. همچنین یاد گرفتید که چگونه خود در منزل به تست ترموکوپل بخاری گازی بپردازید. دلایل خرابی ترموکوپل بخاری گازی را به روشنی برای شما بیان کردیم. پیش از تست یا تعویض ترموکوپل بخاری خود حتما نکات ایمنی در رابطه با آن را رعایت کنید. از جمله نکات ایمنی در این مورد بستن شیر گاز است. اگر در رابطه با تعویض ترموکوپل بخاری گازی خود اطلاعاتی ندارید، فقطبا یک تماس با ما می‌توانید از متخصصین ما کمک بگیرید. بهتر است با پرداخت هزینه بسیار کم این کار را به ما بسپارید تا بعدا از پرداخت هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنید