بین المللی

تشریح دستاوردهای سفر رئیسی به دمشق از زبان امیرعبداللهیان

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین ماه نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به همراه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در دمشق حضور دارد، امروز (پنجشنبه) ۱۴ اردیبهشت ماه در گفت‌وگویی درباره سفر رئیس جمهور و توافقات انجام شده با ذکر این نکته که محور گفت‌وگوهای رئیس جمهور در حوزه مسائل سیاسی فیمابین بود، اظهار داشت: اراده سران دو کشور بر توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها به ویژه در حوزه‌های اقتصادی، تجاری،گردشگری و علم و فناوری متمرکز است.

امیرعبداللهیان توضیح داد: در این خصوص توافقات بسیار خوبی در دیدار روسای جمهور دو کشور انجام شد و تا ساعاتی دیگر مرحله و دور جدید گفت‌وگوهای آقای بشار اسد و آقای رئیسی آغاز می‌شود که قرار است برخی از موضوعاتی که طرف سوری نیاز به مشورت بیشتر داشت را مورد مشورت قرار دهند و قبل از پایان سفر آقای رئیسی در دیدار مجدد دو رئیس جمهور این مباحث مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گزارش فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه و در رأس هیأتی سیاسی و اقتصادی و در پاسخ به دعوت رسمی بشار اسد همتای سوری خود به دمشق سفر کرد. این سفر نخستین سفر رئیس جمهور ایران بعد از ۱۳ سال به این کشور است. 

در همین خصوص امیرعبداللهیان با بیان اینکه بخش دوم دستاورد سفر به حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری برمی‌گردد، به صفر شدن تعرفه‌های تجاری دو کشور و توافق بر سر نحوه اعزام زوار ایرانی اشاره کرد که به نحوی که اعزام زوار ایرانی مرتبط با هیچ ارز خارجی غالبی به جز لیر و ریال ایرانی نباشد و زوار ایرانی بتوانند در شرایط بهتری به سوریه سفر کنند.

وزیر خارجه بیان کرد: بخش دیگر از همکاری‌های تجاری و اقتصادی، متمرکز بر توسعه همکاری‌های بخش خصوصی و تسهیل تجارت در بخش خصوصی است که رئیس جمهور سوریه با آقای رئیسی توافق کردند که در این خصوص گشایش‌ها بر مبنای قوانین جدیدی که در پارلمان سوریه تصویب شده، هر چه زودتر با دستور بشار اسد عملیاتی شود.

امیرعبداللهیان دیگر دستاورد سفر را در حوزه همکاری‌های امنیتی و دفاعی دانست و گفت: رژیم صهیونیستی تحرکاتی را علیه امنیت منطقه و از جمله جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته داشته که یکی از موضوعات جدی بحث آقای رئیسی در سوریه است و در دیدار با سران مقاومت فلسطینی و لبنانی و دیدار ویژه‌ای که شب گذشته با فرماندهان و مستشاران نظامی ایرانی و مدافعان حرم داشتند، به موضوعات امنیتی توجه ویژه‌ای شد.

* امضای سند برنامه جامع همکاری‌های مشترک 

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که امضای سند برنامه جامع همکاری‌های مشترک ایران و سوریه برای اولین بار در تاریخ روابط دو کشور رخ داد و در سطح روسای جمهور امضا شد، اظهار داشت: در این سند جامع همه موضوعات فیمابین با نگاه بلندمدت و راهبردی و چند ده ساله مورد توجه قرار گرفت که امیدواریم از دستاوردهای این سفر مهم دو ملت سود ببرند و در شرایط جدید بتوانیم در راستای گشایش‌های اقتصادی هر چه بیشتر و در چارچوب سیاست توجه دولت آقای رئیسی به همسایگان و منطقه، ملت عزیز ایران از این دستاوردها سود لازم را ببرند.

 لازم به ذکر است برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه و ۱۴ سند همکاری دیگر در این سفر به امضای رؤسای جمهور و مقامات عالی دو کشور رسید. رؤسای جمهوری ایران و سوریه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ۲ کشور اعلام کردند که روابط ایران و سوریه، حتی در دوره‌های سخت و دشوار هم با وجود توفان‌های شدید سیاسی و امنیتی در منطقه غرب آسیا، روابط با ثبات و پایداری بوده‌ است. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، رئیس جمهور روز چهارشنبه بعد از ورود به دمشق با بشار اسد همتای سوری خود دیدار و گفت‌وگو کرد. در همین خصوص محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌ جمهور به دیدار ۴ ساعته رؤسای جمهور ایران و سوریه اشاره کرد و نوشت: دو رئیس‌ جمهور به توافقات بسیار مهمی در راستای عمق دادن به همکاری‌های اقتصادی بلندمدت دست یافتند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه قبل از انجام این سفر نیز در توئیتی با انتشار تصویری از گفت‌وگوی بشار اسد و سردار شهید قاسم سلیمانی نوشت:  اهمیت این سفر علاوه ‌بر ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی، بیانگر تجلی پیروزی اراده‌ سیاسی مقاومت و موفقیت دیپلماسی دولت در تکمیل روند همگرایی منطقه است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید