استانی

تعامل با پکن ضروری است

در بیانیه‌ای مشترک؛

سران گروه ۷ با انتشار بیانیه‌ای بر اهمیت حفظ رابطه سازنده با چین به رغم اختلاف نظر با این کشور تاکید کردند و از پکن خواستند که برای پایان دادن به جنگ اوکراین، روسیه را تحت فشار بگذارد.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپوتنیک، سران گروه ۷ در بیانیه مشترکی که امروز شنبه منتشر شد، مدعی آمادگی برای برقراری رابطه‌ای سازنده و باثبات با چین شدند و حفظ رابطه و تعامل سازنده با پکن را امری ضروری تلقی کردند.

همچنین به رغم انتقادی که به جی ۷ و سایر متحدان آمریکا مبنی بر ارسال سیگنال‌های اشتباه به جدایی طلبان تایوانی وارد است، این گروه مدعی شد که موضع خود را نسبت به این جزیره تغییر نداده و بر اصل چین واحد پایبند است.

با استناد به همین ادعا، آن‌ها خواستار حل مسئله تایوان از راه‌های مسالمت آمیز شدند و در عین حال دولت پکن را به نظامی سازی آبراه راهبردی دریای چین جنوبی متهم کردند.

در بخش دیگری از این بیانیه، سران جی ۷ از التزام خود به تشدید تلاش‌های دیپلماتیک، مالی، بشردوستانه و نظامی به کی یف با هدف افزایش هزینه‌های جنگ برای روسیه و حامیانش خبر دادند و از چین خواستند که دولت مسکو را «برای توقف فوری، کامل و بدون پیش شرط جنگ اوکراین» تحت فشار قرار دهد.