هنری و فرهنگی

تمجید از فرهنگ و موسیقی ایران در کرواسی

یک شبکه تلویزیونی در کرواسی پنجشنبه شب گزارشی از کنسرت “به اصطلاح زرتشتی” این کنسرت توسط ارکستر فیلارمونیک زاگرب برای اولین بار در خارج از کشور از ایران و هوادارانش به زبان فارسی و به رهبری علی پخش شد.

به گزارش ماه نیوز، این کنسرت 2 مارس (2 اسفند) و همزمان با سالروز برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کرواسی و یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس فیلارمونیک زاگرب به سرپرستی علی رهبری برگزار می شود. (خواننده و رهبر ارکستر) منتشر شد.

در این برنامه که از شبکه HRT3 کرواسی پخش شد، رهبری علی در تبیین موسیقی ایران و جهان به ویژه در اروپا به این موضوع توجه ویژه ای داشتند، به ویژه فرید اید تا اجرای مستند آهنگساز آلمانی از نیچه. نوشته ها، ارائه مفصلی ارائه کرد.

سفیر ایران در زاگرب، سفیر کرواسی در تهران، رضا فکری نویسنده اثر، مدیر مجموعه لیسینسکی زاگرب و برخی از کارشناسان موسیقی نیز در این برنامه حضور داشتند تا جایگاه پرافتخار موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی و همچنین کنسرت را تحلیل کنند.

ستایش فرهنگ و موسیقی ایرانی در کرواسی

پرویز اسماعیلی سفیر ایران در این برنامه با اشاره به این برنامه که پیام فرهنگ و هنر ایران پیام صلح و دوستی برای ملت است، گفت: و کرواسی با یک اثر هنری مشترک بیان مهمی از علایق و اشتراکات فرهنگی بین دو ملت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تفاوت این اعدام با اعدام ریچارد اشتراوس ژرمن گفت: این اعدام با مطالعه کم یا بدون مطالعه انجام شده است اما تاثیر رهبری با آن بسیار متفاوت است. اولاً روایتی معتبر و ایرانی از آموزه های دین زرتشتی وجود دارد. و دوما برای اولین بار در جهان با کلمات و زبان فارسی در زاگرب اجرا شد.

سفیر ایران در زاگرب درباره نقش روابط فرهنگی و هنری بین ملت‌ها به ویژه با کمک موسیقی برای صلح جهانی افزود: هنر و به‌ویژه موسیقی، در عین برون‌رفتن از ژرفا و زوایای فرهنگ‌ها و سنت‌های ملل مختلف، بدون نیاز به زبان قابل تعالی و جهانی شدن است.

اسماعیلی به ویژه در مورد جایگاه ایران در نقشه موسیقی کلاسیک جهان گفت: اهالی موسیقی باید به این نگاه کنند. اما در واقع موسیقی سنتی ایران با تکیه بر فرهنگ، ادبیات و سازهای ایرانی از اصالت بیشتری نسبت به موسیقی کلاسیک برخوردار است. البته ارکستر سمفونیک ایران 3 سال سابقه دارد و با ارکسترهای غربی همکاری داشته است. اساتید بزرگی مانند آقای رهبری و آقای لوئیس چکناواریان جهان های بزرگ فلومونی را هدایت کرده اند. بخش‌هایی از گروه، به‌ویژه آن‌هایی که به‌دنبال رهبری هستند، موسیقی سنتی ایرانی را با سازها و موسیقی هارمونیک موسیقی کلاسیک غربی ترکیب می‌کنند و در نتیجه آثار منحصربه‌فردی از خود فرد و بقیه دنیای موسیقی خلق می‌کنند.

سفیر ایران در پاسخ به سوالی درباره جایگاه موسیقی سنتی اروپا در ایران گفت: موسیقی سنتی کلاسیک اروپا دهه هاست که در بین نخبگان و جوانان ایرانی رواج داشته است. آثار بسیاری از موسیقی کلاسیک در ایران اجرا شده است، مانند موتزارت و اشتراوس یا دریای چایکوفسکی. سمفونی شماره 2 بتهوون نیز با استقبال گرم آقای علی رهبری در ایران مواجه شد. علاوه بر این، طرفداران سبک اول ایران دائما در فیلارمونیک های بزرگ اروپا و جهان حضور دارند.

ستایش فرهنگ و موسیقی ایرانی در کرواسی

دراگو اشتامبوک، سفیر کرواسی در تهران گفت: مردم ایران از جهات مختلف و نه تنها در فرهنگ و هنر خود، بلکه در حوزه علمی و پزشکی نیز بسیار قوی هستند.

وجه مشترک غنای فرهنگ، فرهنگ و هنر ایرانی و برداشت ایرانیان نسبت به موسیقی و علاقه آنها به انواع هنر ایران است. این کنسرت به رهبری مردم کرواسی و همچنین صوت و گفتار نزدیک حامیان کرواسی به زبان فارسی و تسلط سریع آنها به متن فارسی اختصاص داشت.این را به خاطر بسپارید.

اولین سمفونی جهان سخنرانی واقعی زرتشتی است که توسط گروه تنور و ارکستر بزرگ سمفونیک برای خواننده ساخته شد.

انتهای پیام