اجتماعی

توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه به بافت فرسوده و مرکزیت حرم‌ مطهر

عسنا/قم مدیر راه و شهرسازی استان قم گفت: توزیع و توسعه متوازن شهر قم مبتنی بر توجه ویژه به بافت فرسوده و شهر مرکزی مبتنی بر رویکرد حرم مطهر حضرت است. حضرت معصومه (س) و در این راستا، ارائه سیاست های تشویقی از جمله افزایش کلاس ها، تسهیلات ارزان قیمت و

محمد صادقی، کارشنبه هفتم دی مه در کم کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کمہ کارهشنبه ہہہہ۔

وی افزود: با وجود و وجود زیرساخت های شهری و شهرها، زندگی اجتماعی بهتری را به دنبال خواهد داشت و دیگر شاهد مهاجرت ساکنان بومی به حاشیه شهر نخواهیم بود.

به نوع و شکل صادقانه ساخت واحدهای مسکونی در قالب آپارتمان در استان قم اشاره کرد و گفت: پس از بررسی های کارشناسی در سطح وزارتخانه و استان و پس از مونتاژ نهایی، ساخت واحدهای مسکونی انجام شد. در قالب آپارتمان در شهر قم تصویب شد و در سایر شهرهای استان به صورت ویلا ساخته می شود.

وی درباره مبنای این نوع تصمیم گیری توضیح داد: اساساً هزینه ساخت واحدها در قالب ویلا و آپارتمان تقریباً برابر است اما در بحث تهیه و تامین زیرساخت های ویلاسازی با افزایش دو برابری و نیم تا سه برابر با این واقعیت مواجه هستیم که این امر از نظر ارزش واقعی و زمان در شهر قم برای ساخت 70 هزار واحد مسکونی مقرون به صرفه نیست.

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان قم، ساخت 70 هزار واحد مسکونی در قالب ویلا در سطح شهر به این معناست که در مدت زمان کوتاه و با اعتبارات موجود، غیرممکن تلقی می شود.

صدیقی خاطرنشان کرد و گفت: بر اساس دستورالعمل ها و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کیشور که یک نهاد قانونی، قانونگذاری و تصمیم گیری است، ساخت واحدهای 560 هکتاری در قالب انجام می شود. آپارتمان های مشابه روستاهای موجود.

صدیقی با اشاره به ساختار 32 هزار واحد مسکونی در زمینی به مساحت 560 هکتار در شهر قم در قالب آپارتمان توضیح داد: در طراحی این واحدها و بلوک ها به کرامت انسانی و تسهیل زندگی اجتماعی توجه ویژه ای شده است. .

وی در این خصوص گفت: در زمینی به مساحت 560 هکتار بلوک ها به صورت 5 طبقه روی پیلوت و هر طبقه دارای 4 واحد می باشد. همچنین در این طرح دیوار مشترک و درهای مقابل وجود نخواهد داشت و بین بلوک ها فضاهای مناسب و جادار وجود خواهد داشت و حداقل عرض خیابان 16 متر خواهد بود.

وی بیان کرد: متراژ واحدهای پروژه 560 هکتار بین 70 تا 115 متر خواهد بود که در قالب واحدهای یک، دو و سه خوابه طراحی شده است.

مدیر راه و شهرسازی قم گفت: تاکنون عملیات ساخت 5 هزار و 600 واحد مسکونی در حریم استان آغاز شده و عملیات ساخت 560 هکتار زمین که چندی پیش آغاز شده بود، از سر گرفته می شود. روزهای آینده

بر اساس آمار صادقانه متقاضیان، حدود 25 هزار متقاضی با وجود تایید نهایی، هنوز مبلغی را دریافت نکرده اند و متوجه نشده اند که کار برای تامین زمین برای این دسته از متقاضیان نیز در برنامه است.

مدیر راه و شهرسازی استان قم در پایان طرح: قیمت تمام پروژه ها تمام شده است.

پایان پیام