جلوگیری از تخلفات بانکی و پولشویی با توسعه بانکداری الکترونیک

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد که با توسعه خدمات مالی و بانکی الکترونیک و دیجیتال شفافیت بیشتری در این حوزه ایجاد می‌کنیم و جلوی برخی تخلفات ماننده پولشویی و غیره را خواهیم گرفت.

به گزارش ماه نیوز، مهران محرمیان در نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به فرآیند توسعه بانکداری الکترونیک در سال‌های اخیر در کشور اظهار کرد: هنوز شاهد برخی تخلفات مانند خلق پول، گمشدن رد پول که باعث مشکلاتی مانند پولشویی و قاچاق می‌شود هستیم که امیدواریم با توسعه خدمات مالی و بانکی دیجیتال شفافیت دیگری در این حوزه ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: گرچه در سال‌های گذشته در حوزه دسترسی مردم به حساب‌های بانکی و انجام عملیات بانکی به صورت دیجیتال پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و رتبه بالایی در جهان و منطقه داریم اما در حوزه تسهیلات بانکی به ویژه تسهیلات خرد بانکی نیاز به توسعه و پیشرفت بیشتری داریم و دلیل آن هم مشکلاتی در حوزه اعتبارسنجی است.

وی تاکید کرد: در سال آینده هدف اصلی ما توسعه خدمات بانکی دیجیتال مانند تسهیلات خرد بانکی و ارائه آن به مردم بر بستر دیجیتال است و پرداختن به اعتبارسنجی دیجیتال مهم‌ترین هدف در زمینه فناوری‌های نوین بانکی در سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

وی درباره ارائه ریال دیجیتال نیز گفت: پول دیجیتال در واقع ریال دیجیتال در مرحله دوم آزمایشی دوباره منتشر کرده‌ایم و با قیمت بالاتری در اختیار عده بیشتری قرار خواهیم داد تا بتوانیم مشکلات احتمالی آن را احصاء کنیم. همچنین در حوزه چک نیز در حال حاضر ۸۴ درصد چک‌ها صیادی است و زمان رفع اثر چک‌های برگشتی را از ۴۵ روز به سه روز کاهش داده‌ایم همچنین درصددیم تا در سال آینده چک‌های الکترونیک را توسعه دهیم و تا آن زمان چک‌های موجود باقی می‌ماند تا به تدریج به سمت چک الکترونیک حرکت کنیم.

انتهای پیام