عمومی

جهان اسلام و تغییر نقشه سیاسی جهان

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، سلطه نظام دوقطبی بر جهان پایان یافت و آمریکا خود را به عنوان سازمان دهنده جهان جدید تحت عنوان قدرت برتر معرفی کرد. یکی از اهداف اصلی آمریکا در دوره نظام قطبی تامین منافع رژیم صهیونیستی از مسیر تضعیف کشورهای مسلمان بود. اقدامات فشار بر همه طرف ها در مورد فلسطین، حمله به افغانستان و عراق و لیبی، مداخله در امور داخلی سوریه، ایجاد و تجهیز گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده، تشویق ائتلاف عربی به حمله به یمن و تحریم های اقتصادی. در مورد ایران در این زمینه انجام شد.

در این دوره کاخ سفید برای رسیدن به اهداف خود با مانعی به نام انقلاب اسلامی ایران مواجه شد. این پدیده که مورد استقبال ملت مسلمان و برخی از کشورهای اسلامی قرار گرفت، نظام تک قطبی مورد نظر آمریکا را به چالش کشید و اسلام انقلابی را تهدیدی جدی برای منافع آمریکا و اسرائیل معرفی کرد.

یکی از نتایج مقاومت در برابر نظام تک قطبی، ظهور جنبشی مبتنی بر بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان علیه ظلم و ستم آمریکا بود که مردمی از کشورهایی مانند مصر، تونس، لیبی، یمن و بحرین را به صحنه آورد. صبح بخیر مصر بر زمین افتاد و زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس سقوط کرد و در لبنان گروهی از مومنان و انقلابیون به نام حزب الله توانستند ارتش رژیم صهیونیستی را سرنگون کنند. ناکامی های نظامی اسرائیل در برابر مجاهدین فلسطینی، حزب الله لبنان و ارتش سوریه و همچنین شکست های سیاسی آمریکا در پروژه انتقال سفارتخانه های کشورها به بیت المقدس، شکست مذاکرات، توطئه و شکست معامله قرن، آثار ناتوانی نظام تک قطبی در مدیریت جهان است

ناکامی مستمر آمریکا در پیشبرد اهداف خود در غرب آسیا و محاصره اسرائیل در میان کشورها و گروه های محور مقاومت، به تدریج بسیاری از کشورهای مسلمان را به این نتیجه رساند که در دنیای تک قطبی به رهبری آمریکا، امنیت جهانی در خطر است. و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورهای مستقل مورد تهدید قرار گرفته و باید سیستمی مبتنی بر همکاری جمعی و چندجانبه دنبال شود.

آغاز جنگ در اوکراین و درگیر شدن قدرت های بزرگ در این بحران و ناتوانی آمریکا و ناتو در شکست روسیه نیز نشانه شکست این نظام بود. آمریکا و ناتو که نتوانسته بودند جلوی پیشروی روسیه در اوکراین را بگیرند، برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر اقدام کردند، اما شرایط نشان داد که آمریکا نمی تواند کاندیدای حمایت جهانی باشد. از میان 193 جوان عضو سازمان ملل، تنها 93 جوان برای رای مثبت به روسیه و 100 جوان دیگر نظرات منفی، ابراز نارضایتی و غیبت در رای گیری، عدم همکاری با غرب در رویارویی با روسیه را نشان دادند. مجموع این 100 کشور از نظر جمعیتی و قدرت اقتصادی و نظامی نسبت به آمریکا و ناتو بیشتر بوده و چهار کشور دارای قدرت تسلیحات هسته ای رسمی هستند (روسیه، چین، هند، پاکستان)، اعضای بریکس و پیمان شانگهای. اکثریت اعضای مهم اوپک و اوپک پلاس و اوپک گاز بخش قابل توجهی از گروه 20 و اکثر اعضای غیر متعهد و سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه آفریقا و اتحادیه آمریکای جنوبی علیه روسیه رای ندادند. .

امروز جنگ ناتو با روسیه یادآور جنگ های ایران و روم در جهان اسلام است که در آن زمان فضای مناسبی را برای رشد اسلام و پیشرفت مسلمانان ایجاد کرد. وقایع کنونی نشان می دهد که قرن پانزدهم یک جانبه گرایی را شکسته و نوید یک نظام مبتنی بر چند جانبه بودن در روابط بین ملت ها را می دهد. در قرن حاضر تقویت رویکرد چندجانبه گرایی و اقدامات مشترک کشورهای مستقل در برابر قدرت آمریکا به ویژه آمریکا، دشمن اصلی جهان اسلام را تضعیف خواهد کرد و فرصت های جدیدی را برای حرکت مسلمانان در مسیری ایجاد خواهد کرد. تمدن نوین اسلامی

در این روند، امت اسلامی می تواند شاهد فصل جدیدی از زندگی خود باشد و با بیش از یک و نیم میلیارد جمعیت، تاریخ غنی تمدنی، منابع طبیعی، نیروی انسانی و قدرت نظامی، نقش مهمی در مدیریت داشته باشد. جهان. شرط اصلی این اجرا درگیری است.
تفرقه، یکپارچگی داخلی و عدم وابستگی به آمریکا و قدرت وجود ندارد، در این صورت جهان اسلام می تواند برای نجات جهان از ناامنی، جنگ و سلطه، تصویری تاریخی و ماندگار ایجاد کند.

در نظامی مبتنی بر چندجانبه گرایی، کشورهای مسلمان و تأثیرگذار مانند ایران، ترکیه، عراق، مصر و عربستان باید به تدریج به یکدیگر نزدیک شوند و رویکردی مشترک برای تامین امنیت منطقه و منافع جهان اسلام اتخاذ کنند. این هدف تقویت دیپلماسی، ادامه گفتگو برای کاهش اختلافات و افزایش همکاری بین همه کشورهای اسلامی با یکدیگر است. در آنصروت متعدن به علی علی «بهره‌وری صوتی صوتی صوریکی سلامی» در دنیای اندیشید و به سمت سمت سامتی کایکی کے وکھیلی و کےلیہ

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ 11/10/1390 در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی جوانان و بیداری اسلامی فرمودند، به پایان می‌رسیم. خز.

«बड़ानिट मोरोज तरहिक जहान ، तरिच बरहरित ، בר שר ק פיק בזים ת ת סט. دوران جدیدی در تمام دنیا آغاز می شود. نشانه بزرگ و واضح در این دوران کلمه «توجه به خدا» است. بشريت از مكاتب و يديولوجيهاي مادي كردة است كردة. امروز نه مارکسیسم جذاب است و نه لیبرال دموکراسی در غرب جذاب است. اعتراف به شکست – هیچ ناسیونالیستی جذابیت علمی ندارد. امروز در میان امت اسلامی، بزرگترین جاذبه مربوط به است به اسلام، به قران، به مکتب وحی; که خداوند متعال وعده داده است که مکتب خدا و تعالیم الهی و اسلام عزیز می تواند بشر را شاد کند. این پدیده بسیار مبارک و بسیار مهم و معنادار است.»

6565