عمومی

حرکت نرخ گوشت‌ روی نموداری کم‌هیجان/گرمای هوامصرف گوشت راکاهش داد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها – مریم قمریان: این روزها از نوساناتی که چندی پیش در بازار گوشت مشاهده کردیم خبری نیست و اوضاع آرام شده و بازار به ثبات نسبی رسیده است. نمودار کمتر هیجان زده است، نشان می دهد که عرضه بیشتر از تقاضا است و به همین دلیل بازار آرام است.

اما سوال اینجاست که چرا این روزها تقاضا برای خرید گوشت کاهش یافته است؟ یک فروشنده گوشت در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: معمولا در تابستان میزان مصرف گوشت کمتر است و در این فصل بازار خرید گوشت نسبت به ماه های دیگر سال کمتر است.

خانی اضافه شد: چون در فصل تابستان تقاضا کم می شود گوشت هم هست. گوشت گوسفندی طبیعتاً گرم است و مردم معمولاً در این فصل با آگاهی و دانشی که در رابطه با مصرف غذاهای گرم دارند مصرف گوشت را کاهش می دهند و از طرفی بیشتر از لبنیات و به طور کلی محصولات سرد مصرف می کنند.

وی با اشاره به قدرت خرید گوشت توسط شهروندان تصریح کرد: در دوره ای که قیمت گوشت افزایش می یافت شرایط خرید مناسب نبود و مردم گوشت را در حجم و اندازه کمتری خریداری می کردند و در ماه های اخیر چندان زیاد نبوده است. و به همین دلیل است که وضعیت خرید کمی متعادل تر است. البته ما هم معتقدیم که قیمت گوشت همچنان بالاست و مردم در سفرها این محصول پروتئینی را نمی بینند.

کمبود گوشت در بازار وجود ندارد

عبدالرزاق آقاجانی نایب رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان در گفتگو با خبرنگار گفت: بازار فروشندگان گوشت قرمز در حال حاضر از ثبات خوبی برخوردار است و کمبودی در عرضه شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: البته باید به کاهش مصرف گوشت در هفته های اخیر نیز اشاره کرد که به دلیل گرمای هوا است. معمولا در تابستان مصرف گوشت کاهش می یابد و تقاضای زیادی در بازار وجود ندارد.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت در بازار اصفهان این محصول غذایی را بدون تغییر دانست و گفت: قیمت ها در بازار گوشت تغییری نکرده است و نمی توانیم 4.5 هزار تومان قیمت را افزایش یا کاهش دهیم.

با وجود ثبات نسبی بازار گوشت و تعادلی که در عرضه و تقاضا وجود دارد، انتظار می رود با آغاز ماه محرم و فعالیت هیئات مذهبی و تهیه نذورات، بازار گوشت از بازار خارج شود. رکود تا حدودی

آقاجانی درباره این موضوع گفت: افزایش خرید گوشت در ماه محرم که برای پخت نذری و غذای اعیاد استفاده می شود احتمالاً تغییرات جزئی قیمت را به دنبال خواهد داشت اما این تغییرات چندان تاثیرگذار نیست و نمی توان آن را افزایش نامید. یا کاهش قیمت

دام قاچاق معادل کمبود دام است

طی دو سه سال گذشته هر بار که قیمت گوشت به طرز عجیبی افزایش یافت و قیمت های نجومی در بازار مشاهده شد، مسئولان امر قاچاق حیوانات را یکی از عوامل این بحران می دانستند. زمانی که در بازار داخلی نیاز به گوشت وجود داشت اما سودجویان برای کسب درآمد بیشتر دام ها را به مرزها می آوردند و مخفیانه خرید و فروش می کردند و به همین دلیل عرضه و تقاضا در بازار وجود داشت.

دو سال پیش دقیقاً در همین روزها علی اصغر رئیس انجمن گوشت گوسفندی کشور در گفت و گو با رسانه ها کمبود دام را دلیل افزایش قیمت گوشت دانست و گفت: گرانی گوشت گوسفند زنده در بازار تهران 45 هزار تومان است و قیمت این گوسفند با ورود به بازار عراق به 90 هزار تومان می رسد. این اختلاف 50 هزار تومانی باعث می شود که دامدار با قبول ریسک فروشنده، دام های خود را در عراق عرضه کند.

وی قاچاق دام در مرزهای غربی را در تجمیع عرضه و تقاضا در بازار موثر دانست و گفت: در تابستان در کشور دام به اندازه کافی وجود دارد اما به دلیل قاچاق با کمبود دام مواجه هستیم. “

حالا با گذشت دو سال از مطرح شدن قاچاق دام در سرفصل ها و اشاره به قیمت نجومی گوشت، وضعیت خرید و فروش دام نیز تا حدودی متعادل شده است.

مهدی فروشنده ناخن مدیر پشتیبانی و امور دام استان اصفهان از تشکیل کارگروه استانی قیمت گذاری عادلانه دام خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با تعیین قیمت مناسب از خسارت به دامداران جلوگیری کنیم.

وی همچنین بیان کرد: خرید دام از دامداران محدودیتی ندارد و به میزانی که دامداران به دنبال فروش دام های خود هستند، از آنها خریداری می شود.

بازار نیاز با درمها از سماکد از دماک، ارائه شده است

خرید دام از دامداران تا انتها تاثیری بر عرضه و تقاضای گوشت در بازار ندارد، زیرا وقتی دام به فروش می رسد و برای قاچاق به مرزهای کشور نمی رسد، همان دام در کشور عرضه می شود و بازار را تامین می کند.

آقاجانی نایب رئیس انجمن صنفی فروشندگان گوشت اصفهان نیز در همین زمینه گفت: فعالیت های دامپزشکی در این زمینه به خوبی انجام شده و بازرسی های منظمی انجام می شود. هزینه های کشتارگاه نیز رصد می شود و همه این عوامل باعث کاهش قیمت قاچاق می شود.

מרורי בר קיניטהי אמרוז اصفهان

بر اساس به گفته نایب رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان، در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مخلوط بدون استخوان ۲۰۵ هزار تومان، بدون استخوان ۲۱۰ هزار تومان و مغز ۲۲۰ هزار تومان به فروش می رسد. گوشت گوسفندی درجه یک کیلویی ۱۶۰ هزار تومان و درجه ۲ ۱۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

اگرچه این روزها بازار گوشت در تعادل است و تغییر محسوسی در قیمت ها مشاهده نمی شود، اما همچنان افراد زیادی هستند که قدرت خرید این محصول غذایی را ندارند و سفرشان همیشه خالی از گوشت است.

حفظ عرضه و تقاضا در بازار و اجرای برنامه هایی برای تولید بیشتر دام و حفظ دام در کشور برای مصرف داخلی می تواند تا حدودی به حفظ این مسیر ثابت کمک کند و با نزدیک شدن به فصل سرما راه را برای تسریع قیمت ها ببندد.