اجتماعی

خزعلی: ایستادگی در برابر زورگویی‌ها در سازمان‌های بین‌المللی وظیفه همه کشورهاست

अभाषिया अमूर जानान व गुदारी ीस‌जुमहोरीस‌जुमहोरी: وظیفه همه کشورها این است که در برابر فساد ، اجبار و نگرش هایی که چهره واقعی فساد در سازمان های بین المللی را نشان می دهد ، بایستد.

به گزارش ما، انسیه خزعلی در اولین نشست کنفرانس بین المللی زنان و مبارزه با فساد که به همت دفتر بین الملل معاونت امور زنان و خانواده و با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت امور خارجه برگزار شد. دادگستری، مؤسسه حمایت از حقوق زنان، مرکز مطالعات زنان و خانواده دانشگاه تهران و شهرداری تهران در مرکز همایش پل میلاد برگزار شد، گفت: بر اساس برخی مطالعات، زنان بیشتر هستند. در هر موقعیتی که هستند پذیرای صلح هستند و سیستم اداری فساد کمتری دارد.

او معتقد است که در بسیاری از جوامع، زنان به دلیل نقشی که در خانواده و در کل جامعه ایفا می کنند، اغلب بیش از مردان به همکاری، اخلاق، پاکیزگی و منافع عمومی توجه می کنند.

به گفته خزعلی، فساد اقتصادی و اداری اعتماد عمومی و حاکمیت قانون را تضعیف می کند، صلح را بی اثر می کند و حقوق بشر را تضعیف می کند و مانع پیشرفت عدالت جنسیتی و تلاش برای تحقق آن می شود، بنابراین جهان نمی تواند اجازه دهد فساد ادامه یابد. در عین حال، تجربیات به دست آمده از سال‌ها تلاش در زمینه مبارزه با فساد در سطح بین‌المللی و ملی نشان می‌دهد که فساد بر زنان و مردان تأثیر متفاوتی می‌گذارد و بنابراین اتخاذ نگاه جنسیتی به موضوع فساد امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی با بیان اینکه در واقع تبعیض جنسیتی ناعادلانه ای که در تاریخ وجود داشته و هنوز هم علیه زنان وجود دارد، آنها را آسیب پذیرتر کرده و آسیب های ناشی از فساد نیز زنان را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد و تبعیض جنسیتی را تشدید می کند، افزود: به عنوان مثال، جنسیت محوری است. نابرابری‌ها، به‌ویژه از نظر میزان تحصیلات، می‌تواند صدای زنان را تضعیف کند و آنها را در برابر فساد آسیب‌پذیرتر کند. زیرا این گروه از زنان کمتر با حقوق خود آشنا هستند، قدرت کمتری برای تحقیق دارند و تخلفات را گزارش نمی‌کنند، یا در بسیاری از کشورها، زنان بخش بزرگی از نیروی کار غیررسمی را تشکیل می‌دهند که کمتر تحت نظارت هستند و کارفرمایان می‌توانند

خزعلی ادامه داد: همچنین در حوزه هایی مانند حقوق مالکیت و خشونت جنسی، زنان به دلایلی مانند ترس از اقدامات تلافی جویانه و تصور اینکه جدی گرفته نمی شوند و احتمالاً کسی گزارشی از آنها نخواهد داد، کمتر از مردان به دادگاه مراجعه می کنند و شکایت می کنند. به نظر می رسد

معاون رئیس جمهور در ادامه ضمن تشریح برنامه های حمایت از فساد، افزود: حمایت از اجرای وظایف خود دولت و به عنوان مرجع اصلی سیاست دولت در حوزه زنان است. و خانواده ها در کشور، پیشنهاد تشکیل «گروه ویژه زنان مبارزه با فساد» را دادند تا بتوانند اقدامات موثری را برای حمایت از زنان در برابر فساد و افزایش مشارکت آنان در مبارزه با فساد انجام دهند.

از جمله وظایف این کارگروه تعیین اولویت های برخورد با مفاسد اداری، اقتصادی و جنسی با توجه به نقش و جایگاه زنان و فراهم آوردن بسترهای لازم برای احقاق حقوق شرعی و قانونی زنان و سطوح مختلف است. مدیریت، سیاست گذاری و اجرایی، ارائه راهکارهای حقوقی، اجرایی و قضایی در خصوص حمایت از زنان محکوم به جرایم فساد اداری، اقتصادی و جنسی، همکاری با نهادهای مختلف و تامین کمک های قضایی و مشاوره ای و صندوق حمایت از زنان محکوم به جرایم مرتبط. عنوان آن را فساد گذاشتند.

خزعلی بیان کرد: باید توجه داشت که جامعه جهانی وظیفه دارد از توانمندی های ویژه و منحصر به فرد زنان در مبارزه با فساد و در سطوح مختلف بهره مند شود، به همین دلیل جامعه جهانی از حضور زنان و جنبشی که آمریکا اقدام به حذف ایران از عضویت کرده است، موضع کمیسیون این است که زنان آشکارا در حق زنان ایران ظلم کرده اند و حقوق مسلمانان را پرداخته اند. همچنین شاکیان تنها با رویکردهای سیاسی و در قالب هیاهوی رسانه ای و بدون هیچ گونه اشاره علمی اقدام به تبعیض آشکار علیه برخی زنان می کنند. این بدی می تواند عواقب بسیار ناخوشایندی در این جامعه داشته باشد و این وظیفه همه کشورهاست که در برابر بدها، خشونت ها و نگرش هایی که نمایانگر چهره واقعی فساد در سازمان های بین المللی است بایستند.

پار بریدا لھو کھریں ایران از کمیسی مقام زن، مصداق سوئل از قدرت

خدیجه کریمی مدیر امور بین الملل وزارت امور زنان و خانواده و دبیر همایش علمی ضمن اشاره به اهمیت موضوع و فعالیت های انجام شده در این زمینه در دو محور ملی و بین المللی گفت: ایده «زنان و مبارزه با فساد» از بررسی های تخصصی با همکاری وزارت دادگستری، کنوانسیون ملی مبارزه با فساد سازمان ملل و وزارت امور خارجه، منجر به تشکیل کمیته تخصصی داخلی شد. زنان و مبارزه با فساد» و بسیاری از تحقیقات در زمینه های مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، حقوق، مدیریت و مطالعات زنان با همکاری محققان داخلی و بین المللی کلید خورد. همچنین مصوبه تشکیل کارگروه «زنان و مبارزه با فساد» تشکیل و برای بررسی و تصویب به بنیاد ملی زنان و خانواده ارائه شد.

وی ادامه داد: بعدها در سطح بین المللی، ایده «زنان و مبارزه با فساد» در شصتمین و ششمین نشست جانبی کمیسیون زنان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک مورد استقبال کشورهای دیگر قرار گرفت. علاوه بر آن این موضوع به عنوان یکی از موضوعات راهبردی در کارگروه توانمندسازی اقتصادی زنان در کشورهای حاشیه اقیانوس هند (IORA) به رئیس کارگروه پیشنهاد شد و به اتفاق آرا به تصویب اعضا رسید.

وید در رضین تصریح کرد: همــــــــــــ ک از منتشت بینـــــــــــــــــــــــــــرــــــــــــــــــ امروز متأسفانه شاهد سوء استفاده برخی ابرقدرت ها از قدرت هستیم که نمونه اخیر آن پیشنهاد آمریکا مبنی بر لغو عضویت جمهوری اسلامی ایران در جایگاه زنان است که به معنای سلب مشارکت و همکاری زنان ایرانی است. در عرصه بین المللی این اقدام در واقع سوء استفاده از عنوان «دفاع از حقوق زنان» و استفاده ابزاری از یک سازمان بین المللی برای تحت فشار قرار دادن ایران و نقض حقوق بشر زنان ایرانی است.

آمادگی ایران برای تبادل تجربیات و استفاده از ظرفیت های بین المللی برای تقویت و پیشبرد اهداف مبارزه با فساد

دکتر موسوی مدیر امور حقوقی وزارت امور خارجه گفت: این امر به ویژه با آغاز به کار دولت سیزدهم حائز اهمیت است و اهمیت آن بیش از پیش شده است چرا که یکی از اهداف اصلی آنها تأسیس است. دادگاه و مبارزه با فساد. در این راستا اقدامات مهمی در سطح داخلی از جمله تصویب قوانین ویژه مبارزه با فساد، اصول دوازده گانه مبارزه با فساد، تقویت اقدامات بین سازمانی و افزایش دانش و آگاهی عمومی انجام شده است که نیازمند تداوم و تقویت آن هستیم. این اقدامات

موسوی در ادامه افزود: برای بهبود این روند، توانمندسازی بیشتر زنان و ارتقای سطح آگاهی و دانش آنان نسبت به روش‌های سنتی فساد و نیز اشکال جدید و پیچیده‌تر آن ضروری است. پیدایش و پیدایش روش های جدید فساد به ویژه در قالب پولشویی، استفاده از فضای مجازی و … از موضوعاتی است که نیاز به شناخت در ابعاد مختلف توسط آحاد جامعه به ویژه زنان دارد.

شفافیت همیشه معجزه میکند

داکتر خدمتگزار، دستیار منشی سازمان مبارزه با فساد اداری وزارت عدلیه نیز در این نشست حضور داشت و طی سخنانی نکاتی را در رابطه با مبارزه با فساد اداری و نقش حکومت داری بیان کرد و گفت: عدم شفافیت و فساد اداری به عنوان یکی از موارد زیر است. واقعیت های ناگوار جامعه امروز و چالش های اساسی، در دنیا بی سابقه بوده است. हिक किशोरी बा हर मिजान शरुट व कुद निमी कुदान के के के अज का का जरब फ़रण फ़ू मैसुन मैसुन मंदे मंदे मंदे मंदे मंदे मंदे मंदे मंदे. فساد انواع مختلفی دارد که عبارتند از: مالی، اخلاقی، سیاسی و اداری. ‏‎ سیستم اداری ناکارآمد، بوروکراسی منفی، سیستم مدیریتی ناکارآمد و عدم شایسته سالاری به عنوان برخی از عوامل فساد شناخته شده است.

وی یکی از شاخصه های اساسی حکمرانی را شش شاخص اعلام شده توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد و بانک جهانی برشمرد که شامل حق بیان و پاسخگویی، ثبات سیاسی و عدم خشونت، اثربخشی دولت، کیفیت قوانین و مقررات، حاکمیت قانون و کنترل فساد است.

نکش علی کے کے کے کے کے

دکتر شقاقی معاون امور زنان و کودکان و حمایت خانواده، معاون نظارت بر زندان از جمله سخنرانان این جلسه به صورت تخصصی به تبیین و تبیین تجربیات عملی و توصیه های نظری برای حمایت از امور دادسراهای زنان پرداخت.

وی بیان کرد: بخشی از محکومان جرایم مالی از سر ناآگاهی و بی اطلاعی یکی از بستگان نزدیک آنها مورد سوء استفاده مالی قرار گرفته و ممکن است نتوانند بدهی خود را پرداخت کنند و در واقع قربانی محسوب می شوند. یا بدهکاران ارز که با تغییر نرخ ارز مبلغ بدهی چند برابر می شود و اینها کسانی هستند که خواهان کمک مالی یا اشتغال در خارج از زندان هستند. اما امکان اشتغال برای همه آنها فراهم نیست. اکثر این محکومان از سال 1394 در زندان به سر می برند و اشتغال می تواند در پرداخت بدهی آنها موثر باشد.

وی حضور زنان به ویژه جوانان در زندان را عامل تلفات جانی و مالی دانست و افزود: در جرایم فساد مالی و فحشا معمولاً افرادی که در جرم ایجاد فساد در زندان نقش دارند شناسایی می کنند. اتباع خود از داخل زندان و خارج از زندان یا پس از آزادی به صورت حرفه ای مرتکب جرم می شوند.

ضرورت ایجاد شاخص های ملی در حوزه نقش آفرینی زنان در زمینه مبارزه با فساد و ارتکاب جرایم فساد اداری

دکتر کازرونی محقق و عضو کمیته ملی مبارزه با فساد در وزارت دادگستری اظهار داشت: از آنجایی که ارتکاب جرایم فساد اداری مبتنی بر فرآیند مشتری گرایی است و ساختار کلی گروه های مجرمانه در زمینه فساد اداری به این شکل است. که زنان به حاشیه رانده می شوند. استرداد دارایی های ناشی از جرایم فساد اداری از منظر دیگری نیز برای زنان حائز اهمیت است، زیرا تصرف دارایی های عمومی با ارتکاب جرایم فساد اداری منجر به فقر و افزایش تبعیض، نابرابری های اجتماعی و اقتصادی و کیفیت و کمیت منابع عمومی برای زنان می شود. रा विजान मी अवरद व अनार अचाना है में के में अन काला एक वाका है

वी दर दर दरद: वेविया देषा नाषा अस यूरीम विशाद में म मारब मोरड मो मीधधुद मीधधुद धु धु धु धु धु धु धु धु धु धु धु धु मीधधुद मीधधुद धु धु धु मीधधुद मीधधुद धु मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद मीधधुद جرایم اموالی؛ ایجاد کرده اند. اگرچه استرداد دارایی ها چندین بار در اسناد بین المللی از جمله کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد انجام شده است، اما تعریف آن در این اسناد دیده نمی شود.

نقش نهاد نمایندگی، نظارتی و قانونگذاری در کاهش فساد و ایجاد شفافیت

دکتر عزیزخانی پژوهشگر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سخنانی بر نقش قوه مقننه در مبارزه با فساد تاکید کرد و به نقش اعتماد عمومی اشاره کرد و گفت: اعتماد عمومی زیربنای جامعه است. سرمایه ای که وحدت را در نظام های اجتماعی ایجاد و حفظ می کند و ارزش های دموکراتیک را تقویت می کند و اعتماد شهروندان را به نهادها و سازمان هایی که نماینده آنها هستند پیوند می دهد و در نتیجه محبوبیت و اثربخشی دولت و حکومت را افزایش می دهد. اعتماد عمومی یکی از ارکان حاکمیت هر نظام سیاسی و مبنای محبوبیت آن محسوب می شود. عتمد و عتكال ميبكشد را تحكيم مي‌بكشد دولت و ملت، ملت و قوه مقننه، ملت و قوه جدايه، ميته و كوه جداييه. بر این اساس یکی از مهمترین وظایف هر تیم مدیریتی اعتماد صحیح عموم مردم و افزایش آن است.

زنان ایفاگر نقش در مبارزه با فساد و تضمین شفافیت

صفری مدیر عامل موسسه حمایت از حقوق زنان گفت: زنان نیمی از جمعیت هر کشور را تشکیل می دهند که مانند مردان در پیشبرد امور اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و نقش خود در برخی امور نقش اساسی دارند. از جمله مبارزه با فساد و امنیت شفافیت بیش از دیگران. تحقیقات اندکی در مورد تمایل زنان به دریافت رشوه یا جدیت بیشتر در تصمیم خود برای مبارزه با فساد نسبت به مردان انجام شده است.

وی در ادامه افزود: بیش از دو دهه پیش و در جریان تشکیل تیم مفاسد اقتصادی، رهبر معظم انقلاب به این نکته اشاره کردند که «خشکاندن ریشه مفاسد مالی و اقتصادی و اقدام قاطع و قاطع در این زمینه نیازمند است. اقدام همه جانبه.» قوای سه غانه اســت»، اظهار داشتند: «با عرض المبــارزه جدی با فــاد عکسمینی و مالی، سبحانی زمزمهــا و بهـتدریج فریدهــا و نعره‌ــای ــــــــــــ بــا بــا عن بـلنــد بــــد بــــــــــــــــــــــــ. این مخالفت عمدتاً مورد مخالفت کسانی خواهد بود که تحت تأثیر آن قرار دارند. در این مخالفت ها نباید شک کرد.

همچنین صفر برگزاری این نشست ویژه گامی مثبت در راستای عملیاتی شدن مبارزه با فساد و برجسته سازی نقش زنان در این راه است.

بر اساس اعلام روابط عمومی حمایت از امور زنان و خانواده های ایالتی، در اولین نشست ویژه «کنفرانس بین المللی زنان و مبارزه با فساد»، نمایندگان 27 سفارت از کشورهای سوئیس، تونس، ونزوئلا، استرالیا میزبانی کوبا، شیلی، بنگلادش، ژاپن، بولیوی، برزیل، ایتالیا، قرقیزستان، نیجریه، مکزیک، نیکاراگوئه، زیمباوه، واتیکان، سوریه، فلسطین، اسرائیل، عمان، گینه، پاکستان، آرژانتین، فیلیپین، آفریقای جنوبی، مالزی و نمایندگان برجسته دانشگاهی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، نهادهای دولتی و غیردولتی، پژوهشگران و اندیشمندان بودند.

پایان پیام