استانی

خشکسالی در فرانسه به پدیده دائمی تبدیل شد

اعمال محدودیت در استفاده از آب؛

وزیر محیط زیست فرانسه می‌گوید:‌خشکسالی در فرانسه اکنون یک پدیده دائمی است و این کشور در وضعیت هشدار قرار دارد.  

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا، کریستف بچو، وزیر محیط زیست فرانسه می‌گوید:‌ خشکسالی در فرانسه اکنون یک پدیده دائمی است و این کشور در وضعیت هشدار قرار دارد.  

فرانسه با ۳۲ روز متوالی بدون باران به بالاترین سطح خود در این زمینه رسیده است. سرویس هواشناسی فرانسه گفته است، این طولانی‌ترین دوره زمانی بدون بارش قابل توجه از زمان شروع اندازه گیری‌ها در سال ۱۹۵۹ است. اخیراً ۳۱ روز متوالی بدون باران در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است. در زمستان، زمانی که سطح آب‌های زیرزمینی باید دوباره افزایش یابد، کمبود باران به یک تهدید قابل توجه تبدیل می‌شود.

به گفته وزیر محیط زیست فرانسه، این کشور در اقدامی بی سابقه و پس از خشک‌ترین زمستان در ۶۴ سال اخیر، در حال آماده شدن برای اعمال محدودیت در استفاده از آب در بخش‌هایی از این کشور از ماه مارس است.  

کارشناسان می‌گویند، باتوجه به کمبود بارندگی، در حال حاضر آبیاری در ۸۷ شهرستان جنوبی محدود شده است که معمولا در تابستان اتفاق می‌افتد نه زمستان، و جلسات با مقامات در روز‌های جمعه و دوشنبه به دنبال تمدید این اقدامات است.

کریستف بچو، وزیر محیط زیست فرانسه در این باره به فرانس اینفو گفت: تغییر آب و هوا به این معنی است که ذخایر آب در فرانسه ۱۵ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. بچو در مورد اقدامات احتمالی توضیح بیشتری نداد، اما گفت که این اقدامات بدون اعمال فشار مضاعف بر مردم خواهند بود و در صورت نیاز در یک منطقه خاص به صورت موردی اتخاذ خواهند شد تا از اتخاذ تدابیر اضطراری سخت‌تر در نزدیکی تابستان جلوگیری شود.  برای مثال پر کردن استخر‌های شنا ممکن است در برخی مناطق محدود شود.

ذخایر نیروگاه‌های آبی در فرانسه نسبت به سال گذشته کم است و دومین میزان پایین آب در ده سال گذشته است؛ میزان برف در رشته کوه‌های آلپ نیز در مقایسه با سال ۲۰۲۲ که سال خشکی بود کم است.

Jean-Paul Harreman، مدیر شرکت مشاوره EnAppSys BV نیزگفت: به طور کلی، ما انتظار داریم تولید برق آبی کمتر و سطح رودخانه‌ها در بهار و تابستان کمتر شود.آژانس ملی هواشناسی کشور فرانسه (Météo-France)  گزارش داد که بارندگی در سه ماه آینده برای بازگشت آب‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها به سطح عادی قبل از تابستان بسیار مهم است. درپی هشدار‌های متعدد کمبود آبدر بخش غربی فرانسه، حدود هزار کشاورز برای دفاع از ادعای خود نسبت به مقدار قبلی آب تظاهرات کردند و خواستار ساخت مخازن ذخیره شدند.

این سازمان اواخر سال میلادی گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که اکتبر ۲۰۲۲ گرم‌ترین ماه اکتبر در فرانسه از سال ۱۹۴۵ تا کنون بوده و میانگین دمای هوا در ماه اکتبر به ۱۷ درجه سانتی‌گراد رسیده  که این رقم در مقایسه با مقادیر ثبت شده از سال بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تا کنون بی‌سابقه بوده است. قبل از این فرانسه در سال ۲۰۰۱ بیشترین دمای ثبت شده در ماه اکتبر را نشان داده بود که به ۱۶.۳ درجه سانتی‌گراد رسیده بود.

بر اساس داده‌های ثبت شده در این آژانس شهر‌های جنوبی فرانسه نیز بالاترین دمای ثبت شده در طول چهار دهه گذشته را ثبت کردند. طبق این داده‌ها دمای هوا در شهر بوردو به ۳۰درجه سانتی‌گراد رسیده است. طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی فرانسه انتظار می‌رود تغییرات اقلیمی در اروپا و سایر نقاط جهان موجب افزایش دمای هوا در ماه‌های آینده و دمای غیرمعمول در زمستان شود.

انتهای پیام/