عمومی

داربی ۹۹، خاص و خاص‌تر

داربی امروز کہ نودونهمین تقبل دو تیم مشود یک از خاسترین داربی‌های ترکی است.

روزنامه به روگر ماه نیوز شرق وی نوشت: هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال ایران از شامگاه گذشته آغاز شده است که در حساس ترین بازی این هفته که حساس ترین بازی نیم فصل به حساب می آید، تیم های استقلال و پرسپولیس به میدان می روند. از ساعت 17:30 در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر می روند. این بازی مدت هاست که با حساسیت های زیادی روبرو بوده و در این قسمت از بازی با تغییر فاصله زیادی دارد. این دیدار قرار بود قبل از شروع جام جهانی و با تصمیم مسئولان سازمان لیگ برگزار شود اما ناگهان و با ادعای به تعویق افتادن بازی پس از درخواست کی روش، تصمیم به تعویق افتاد. جام جهانی، یعنی امروز.

داربی امروز کہ نودونهمین تقبل دو تیم مشود یک از خاسترین داربی‌های ترکی است. جدای از حساسیت معمول، اتفاقات اخیر ایران بر این بازی سایه افکند و حتی باعث شد این دیدار بدون حضور تماشاگر نیز حساس شود. موضوعی که باعث شد صدای مسئولان به استقلال بلند شود. آنها اولاً سهم زیادی از بلیت فروشی را از دست داده اند و در حالی که از حمایت تماشاگران در این دیدار برخوردار نیستند، مطمئن نیستند که بازی بدون تماشاگر بازگردد. مسئولان این باشگاه پیش از این اعتراض خود را در این خصوص به سازمان لیگ ارائه کرده و خواستار حفظ حق بازگشت آنها به دربی شده بودند.

این در حالی است که بازیکنان دو تیم در دو ماه اخیر بارها از یکدیگر حمایت کرده اند و اخبار دیگری در مورد کریکت ها رایج نبوده است. این مضمون را می توان در قهرمانی استقلال در سوپرجام دید… در حالی که بعدها در ماجرای دستگیری یک، دو بازیکن از هر تیم، این حمایت ها ادامه یافت. اکنون مشخص نیست رویکرد بازیکنان در زمین چگونه خواهد بود. هر کند به نازر می‌رسد ب توکی به کیدولی به کے، بازی شود کیدی بازی باز از از کیں کیدی.

جدا از این مورد، دلیل دیگری هم برای خاص بودن بازی وجود دارد. ماجرا از این قرار است که استقلال و پرسپولیس با وجود اینکه این روزها در جدول رده بندی در کنار هم قرار گرفته اند مقابل هم قرار گرفته اند. پرسپولیس بعد از 11 هفته با 24 امتیاز صدرنشین است و استقلال با دو امتیاز کمتر از رقیب در رده دوم قرار دارد. از آنجایی که در پایان فصل امتیاز مساوی است، نتیجه بازی یکسان در نظر گرفته می شود، بدیهی است که پیروزی در بازی برای سود احتمالی در پایان فصل نیز حیاتی است. این بار برخلاف عرف قدرت هر دو تیم یکسان است و نمی توان شانس بیشتری را متصور شد. طبق معمول قبلا هر یک از دو تیمی که موقعیت نامطلوب تری در رده بندی داشتند شانس بیشتری برای پیروزی در مسابقه داشتند(!) ضعیفتر است. گل های 11 و 12 پرسپولیس و استقلال نشان می دهد که آنها در فاز هجومی تقریبا عملکرد یکسانی داشتند. در فاز دفاعی اما پرسپولیس به قدرت سابق خود بازگشت و تنها سه گل زد و شش گل زد. تفاوت بین خرید دو تیم در خط حمله به خوبی با تعداد شوت های دو تیم مشخص می شود. جایی که استقلال با میانگین 14 شوت در هر بازی لیگ اول است و این تعداد برای پرسپولیس تنها 8.5 شوت در هر بازی است. این آمار نشان می دهد که بازیکنان شوت های بیشتری را به سمت دروازه حریف می زنند و در صورت افزایش دقت این ضربات می توانند گل های بیشتری به ثمر برسانند.

پرسپولیس در سال های اخیر از نظر مالکیت فوتبالی نسبت به اکثر تیم های لیگ برتری داشته است و این فصل نیز از این قاعده مستثنی نیست. در منتدیک توب و دقدة با بستدرین با صیپریدان یحیی گل‌محمدی است. 57 درصد برای استقلال و حدود 60 درصد مالکیت پرسپولیس تا اینجای فصل به ثبت رسیده است و قرمزپوشان هم پاس های صحیح بیشتری داشتند، پاس های بهتری با حدود سه درصد. یکی از نقاط ضعف پرسپولیس در فصول اخیر بازی هوایی نسبت به رقبای خود بوده است. در مقایسه با استقلال آمار ضعیف تری در دوئل های هوایی دارند. حدود 54 درصد پرسپولیس در این نبرد پیروز شد و این رقم برای استقلال بیش از 60 درصد است. ناگفته نماند که تفاوت در حقایق ارائه شده آنقدر زیاد نیست که بتوان یک تیم را برتر از تیم دیگر توصیف کرد.

دوئل امروز برای سرمربی تیم مهم است. یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس در این بازی آمار خاصی از خود به جای گذاشته است. طبق قوانین فوتبال هنوز برای استقلال در نظر گرفته نشده است. در اقد دو بسکتی که و در جام هدلی بارا استکللی که می شود. اما به هر حال او دو بار هم با همان ضربات پنالتی استقلال را شکست داد و تنها یک بار توانست در قالب سرمربی پرسپولیس رقیب را شکست دهد. بنابراین اگر نمی خواهید به عنوان مردی که می خواهد مسابقات بیشتری را به تساوی بکشد برچسب بزنید، شاید این بازی بهترین فرصت را به شما بدهد. از سوی دیگر اما ریکاردو سا پینتو انگیزه دیگری برای گرفتن بازی دارد. مهم ترین انگیزه او می تواند این باشد که با پیروزی در این بازی به بالای جدول برسد و بعد از 12 هفته بالاخره بتواند بالاتر از پرسپولیس در جدول رده بندی قرار بگیرد. البته اگر این اتفاق بیفتد مهم ترین افتخار را به دست می آورد و اولین مربی خارجی استقلال می شود که توانسته در اولین بازی خود پیروز شود. استقلال تا اینجای کار با سه مربی خارجی در دور اول در لیگ برتر حضور داشته است به طوری که تنها رولاند آلمانی توانست در دور اول یک امتیاز کسب کند. وینیفرد شفر و آندره آ استراماچونی در این زمینه موفق نشدند. با این حال شفر این فرصت را داشت تا کامبک را جبران کند و پرسپولیس را شکست دهد. عمر در استقلال به هیچ وجه به بازی برنگشت و پس از شکست در نیم فصل مقابل پرسپولیس استقلال را ترک کرد.

پایان پیام