عمومی

دانشنامه‌ای برای زیست مومنانه – ماه نیوز

اما امام جواد (علیه السلام) در میان دو امام فرومایه به دو دلیل و فضیلت و ارزش خاص در بین سایر مردم معصوم شناخته شده است. اول کوتاهی سن و کوتاهی عمر به برکت حضرت امام و دوم شرایط خاص در زمان امام علیه السلام.

رسیدن به مقام امامت در 5 سالگی و شهادت در 5 سالگی از ممتازات خاص و ممتاز امام جواد علیه السلام از دیگر بزرگان دین است. امام جواد در عین حال امامت جامعه را در دورانی به دست گرفت که حادثه بنی عباس در تولد اسلام دین واقعی آزادی دین و مقابله با امامت و ولایت بود و مقتدا نمونه بود و سیره. و کلام نهمین پرخواننده ها هستند.

با وجود جاذبه‌های فراوان در زندگی جوان‌ترین پیشوای دین و تألیف کتاب‌های فراوان امام جواد (ع) اما بخش‌هایی که شایسته است، معرفی سیره، زندگی‌نامه و زمان جواد الائمه (ع) کمتر از سایر کتب معصوم هستند و در عین حال توجه به ابعاد مختلف زندگی و عصر امام جواد (ع) می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه علمی و اجتماعی باشد.

در میان کتب مختلف امام جواد علیه السلام، دایره المعارف جواد الائمه تألیف حضرت آیت الله سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری از جمله آثار فاخری است که به این زیور خاص مزین شده است. این دایره المعارف که در یک جلد نگاشته شده است، شرح جامعی از تاریخ و سیره امام جواد (ع) و دارای پنج بخش است که در فصل اول، خصوصیات فردی امام، فصل دوم، فضایل امام در چهار فصل، سیره سوم امام جواد، چهارم مناظرات امام و پنجم سخنان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) است.
این اثر افتخارآمیز که محصول بیش از 5 سال تحقیق و پژوهش گروه بوده، منبعی موثق برای پژوهشگران، نویسندگان و حتی هنرمندان عرصه های مختلف زندگی، زمانه و زندگی است.

امروزه با توجه جامعه به لزوم الگوریتم های واقعی، آشنایی و تبیین سیره ائمه معصومین (علیهم السلام) در بین لایه های اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، مسیر کنونی بررسی و بررسی ابعاد مختلف است. سیره و روزگار امام جواد(ع) و آشنایی با ویژگی های اخلاقی و سیره آن امام همام بهترین و روشن ترین راه برای عموم مردم به ویژه جوانان است.

* مدیر کتابخانه های عمومی موسسه خراسان رضوی