عمومی

درباره توافق نفت ایران در برابر چای سریلانکا

این پول هنوز به ایران پرداخت نشده است و در ازای آن اخیرا توافقی برای واردات چای صورت گرفته است. یکی از اعضای اتاق بازرگانی گفت که سریلانکا با چنین تفاهمی چای باکیفیت به ایران عرضه نخواهد کرد. توییت کردم: “اگر در موقعیتی هستیم که به جای دلار چای بدهیم، شکایت از بی کیفیتی فایده ای ندارد. همانطور که باید چای بنوشیم، چای بد هم بخوریم.” بیچاره کشاورز خانگی.”

سفارت ایران در سریلانکا اطلاعات تکمیلی درباره این توافق نامه ارسال کرده است و در کامنت توییتی خود از افشاگری های آنها تشکر می کنم و آنها را به اینجا خواهم آورد. امیدوارم این به روشن شدن شرایط و درک این توافق در شرایط فعلی کمک کند.

توضیحات سفارت ایران در سریلانکا
1. بدهی سریلانکا به کشورمان حدود 251 میلیون دلار است که از سال 2012 تاکنون تسویه نشده است.

. چای پایه اصلی است و ایران سالانه بیش از 300 میلیون دلار چای از خارج از کشور وارد می کند که بخش قابل توجهی از آن (حدود 80 میلیون دلار) از سریلانکا است.

3. چای سیلان از چای مرغوب و محبوب مردم ایران است. هیچ محصولی برای صادرات به ایران به جز چای در سریلانکا وجود ندارد و چای مطلوب ترین محصولی است که می توان از این کشور وارد کرد.

4. توافقنامه دو موضوع بسیار مهم را پوشش می دهد. اول سود این مبلغ در دوره عدم پرداخت که در پایان محاسبه می شود و ثانیاً در صورت رفع تحریم ها اجرای این قرارداد متوقف و مابقی پول پرداخت می شود. نقدینگی از طریق سیستم بانکی

5. این توافق بر صادرات چای توسط سازمان های دولتی تاثیری ندارد، بلکه تنها بخشی از توافق بین واردکنندگان و صادرکنندگان است، بنابراین این که طرف سریلانکا به تنهایی می تواند چای صادر کند، صحت ندارد. کیفیت – چای با کیفیت بالا نیست. در واقع تنها کسری از تجارت چای بین دو کشور (حداقل 5 میلیون دلار در ماه) از این طریق انجام می شود و هیچ معامله مالی صورت نمی گیرد و صادرکننده توسط دولت سریلانکا پرداخت می شود.

6. با توجه به اینکه بر اساس این تفاهم نامه چای اضافی وارد کشور نمی شود و همانطور که گفته شد تنها بخشی از واردات قبلی از این طریق پرداخت می شود، بنابراین ضرری به تولید داخلی وارد نخواهد کرد.

۷- چه این توافق حاصل شود و چه نشود، چای از سریلانکا وارد و در ازای آن ارز صادر شده است، اما اکنون علاوه بر عدم واگذاری ارز، تقاضای ۹ ساله کشور نیز در حال تسویه است.

8. این توافق گام مهمی بود، زیرا بسیاری از کشورهایی که مانع تقاضای ایران شده‌اند، تاکنون از انجام آن خودداری کرده‌اند.

9. در شرایط فعلی امضا و اجرای این تفاهم نامه بهترین تصمیم است زیرا سریلانکا به دلیل تحریم ها قادر به پرداخت این پول نیست و مانند سایر کشورها تمایلی به مقابله با آمریکا ندارد.

10. در تفاهم نامه بر اصل سود پرداختی این پول از زمان بلوکه تا تسویه نهایی تاکید شده است و میزان سود فقط باید در مذاکرات کارشناسان تعیین شود.

11. پرداخت روپیه به صادرکنندگان سریلانکا برای صادرات چای یک موضوع داخلی بین دولت و صادرکنندگان این کشور است و ربطی به تجار ایرانی ندارد. معامله‌گران ایرانی با دلار خرید می‌کنند و گشایش‌های اعتباری نیز به همین ارز است.

نقطه سیاست
بهتر است نهادهای دولتی، نمایندگی ایران در خارج از کشور و هر مقام دولتی که اقداماتش زیر ذره بین رسانه هاست، قبل از انتشار هر اقدامی «اطلاعات و ضمیمه رسانه ای» خود را تهیه و منتشر کنند. برداشتی مشابه از توافق ایران و سریلانکا می‌توانست با انتشار خبر منتشر شود و تأثیر و جهت اطلاع‌رسانی درباره این توافق تغییر کند.