هنری و فرهنگی

درخواست معاون صنایع دستی از استادان دانشگاه

دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی کیشور در دیدار با اساتید دانشگاه بر لزوم همکاری در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و کمک به دانشگاه ها و معاونت آموزشی را برای تحقق این هدف در جهت کاهش مسافت مهم دانست.

به گزارش ماه نیوز، نشست تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی با حضور مریم جلالی دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از اساتید و روسای دانشگاه های هنر روز دوشنبه – 10 – برگزار شد. مرداد 1401 در تالار آبی وزارت صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار شد.

مریم جلالی در این نشست گفت: باید در حوزه صنایع دستی وفاق ایجاد کنیم. دانشگاه و اداره آموزش و پرورش باید به این همگرایی کمک کنند تا فاصله کمتر شود. துக்கு ஸிட்டினியாய்ப்பு ப்புட்டை

وی افزود: اگر بخواهیم در حوزه صنایع دستی تفکر استراتژیک داشته باشیم، قطعا باید در رویکرد خود انتقادی، خلاق و نتیجه گرا باشیم.

جلالی تصریح کرد: برای استفاده صحیح از اعتبار باید دایره ارتباطی درستی داشته باشیم. اگر زنجیرها به یکدیگر متصل نباشند، به درستی کار نمی کند. به منظور پیشرفت و نوآوری در زمینه صنایع دستی. با حفظ ماهیت هنری باید با منابع دیگری مانند دانشگاه، اقتصاد و صنعت ارتباط برقرار کرد.

دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی کیشور گفت: در چرخه عرضه و تولید باید از کارگاه های طراحی، تولید و تعمیر محصول تا نحوه ارزش آفرینی در بازار، فروش و مصرف مطالعه و تحقیق کرد.

و ادامه داد: زیرساخت های دانشگاهی و پژوهشی باید به بدنه عملیاتی متصل شود. ما در صنایع دستی سیاست های خوبی داریم، باید در عرصه سیاست خودمان را نشان دهیم. برنامه های خوبی در این زمینه داریم که در سطح جوانان اجرا می شود.

جلالی تصریح کرد: چیزی که در این جلسه مغفول مانده و باید به آن پرداخته شود، طراحی اتصال یکی از این برنامه ها به خط رانندگان است.

دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی کیشور افزود: مفهوم صنایع دستی سیال است. من محصول و مشتری را در این مفهوم ارائه می کنم. این روزها بدنه کارشناسان به شدت ضعیف شده و همگرایی وجود ندارد، باید این حوزه را تقویت کنیم.

و گفت: باید بتوانیم مغز سیاست ساز و اندام هایی که با هم کار می کنند را با شبکه مویرگی به هم وصل کنیم و به هم تعادل بدهیم تا به نتایج مستمر برسیم.

جلالی تاکید کرد: اعتماد، نگرش، تغییر نگرش و رفتار داریم. رویکرد و عملکردی که دانشگاه ها نسبت به مقوله صنایع دستی ارائه می دهند برای من مهم است.

دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی کیشور در این جلسه از اساتید دانشگاه خواست تا درباره کارهای انجام نشده و کارهای قابل انجام در جایگاه واقعی و حقوقی خود صحبت کنند.

و ادامه داد: برای مفهوم تازه ایجاد شده اطلس نیازمند کمک دانشگاه هستیم تا بتوانیم دایره معنایی جدیدی برای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایجاد کنیم.

جلالی درباره برنامه های حمایتی از صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: برای این حمایت سه تغییر محتوا، رویکرد و سازوکار در نظر گرفتم. ساختار صنعت پشتیبانی اداری باید به ساختار فرهنگی تبدیل شود. باید به سمت توافقی برویم که به جریان سازی در حوزه صنایع دستی منجر شود.

دستیار صنایع دستی و هنرهای سنتی کیشور در ادامه از اساتید دانشگاه و صاحب نظران حوزه صنایع دستی خواست تا ضمن شناسایی شاخص های ماهیت هنرهای سنتی، در تولید محتوا و متن در این حوزه کمک کنند.

بر اساس این گزارش، در جلسه بعدی روسای دانشگاه های هنر در خصوص موضوعات پایان نامه های مرتبط با صنایع دستی، مباحث آموزشی، رویکرد سنتی، تجاری سازی، تحول محتوا، تحول رویکرد، پژوهش عملی بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین برخی از اساتید دانشگاه موفقیت طراحی صنعتی را توسعه گردشگری دانستند.

پایان پیام