اجتماعی

دیابت بی‌مزه چیست؟ – ماه نیوز

ماه نیوز/لرستان یک متخصص داخلی گفت: دیابت شیرین، دیابت شیرین یا همان بیماری که به اختصار دیابت معروف است، ربطی به دیابت ندارد و تنها به دلیل شباهت برخی علائم مانند تشنگی به این نام خوانده می شود.

علی هادیان پور در گفت وگو با خبرنگار ماه نیوز، اظهار کرد: دیابت یک اختلال خوش خیم است که باعث افزایش حجم ادرار می شود، به طور طبیعی روزانه بین یک تا سه لیتر ادرار تولید می شود و تا 20 لیتر در روز می رسد.

وی ادامه داد: در دیابت بی مزه سیستم تعادل آب بدن به درستی عمل نمی کند و منجر به افزایش حجم ادرار می شود، افراد مبتلا به دیابت بی مزه نیاز به تکرر ادرار و احساس تشنگی دائمی دارند.

هادیان پور با اشاره به اینکه دیابت به دلیل اختلال در عملکرد هورمون وازوپرسین یا ADH ایجاد می شود، گفت: این هورمون نقش مهمی در تنظیم سطح مایعات بدن دارد، هورمون وازوپرسین توسط غده هیپوتالاموس تولید و در غده هیپوفیز ذخیره می شود. .

این متخصص تصریح کرد: زمانی که بدن به هر دلیلی با کم آبی مواجه می شود، غده هیپوفیز هورمون وازوپرسین را در خون ترشح می کند تا از طریق غلیظ شدن ادرار به حفظ سطح آب بدن کمک کند.

وی افزود: در دیابت بدن قادر به تولید هورمون وازوپرسین نیست و در نتیجه تولید ادرار در کلیه ها افزایش می یابد. این بیماری دیابت ملیتوس نفروژنیک نامیده می شود.

هادیان پور با اشاره به وجود انواع دیابت عنوان کرد: از انواع این بیماری، عمده ترین اشاره به دیابت بود.

این متخصص تصریح کرد: آسیب به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی از جراحی، تومور، جراحی سر یا بیماری می تواند منجر به دیابت مرکزی شود که در آن هورمون وازوپرسین به مقدار کافی تولید، ذخیره و ترشح نمی شود.

वी तरद: नुव दिजे दिबाटे बिम नेफरोजनिक आस के दर आन देडन बोडन आशोपराज कंड ، अमा का के के लिया है बहरोस बह बह हॉ हॉ हॉर एक एक एक एक एक एक आड आड आड आड आड आड आड आड ड आड ड ड ड ड ड ड ड ड ड ड आड ड आड ड आड ड ड ड डU

هادیان پور با عنوان: دیابت یک بیماری نادر و موقتی است که در دوران بارداری رخ می دهد.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه از مهم ترین علائم دیابت می توان به افزایش حجم ادرار و احساس تشنگی مداوم اشاره کرد، افزود: از دیگر علائم این بیماری می توان به تشنگی شدید، احتباس ادرار یا دفع بیش از سه لیتر ادرار اشاره کرد. در روز ادرار بی رنگ، شب ادراری، غلظت ادرار، تمایل به نوشیدنی های سرد، کم آبی، درد و ضعف عضلات، بیدار شدن از خواب شبانه برای دفع ادرار و بوی بد دهان.

وی تصریح کرد: مهمترین علامت دیابت کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت در بدن است.

پایان پیام