بین المللی

رئیس واگنر در پی افشای مواضع نیروهای روسیه به اوکراین بود!

 پریگوژین در ماه ژانویه به سرویس اطلاعاتی اوکراین پیشنهاد کرده بود تا مواضع نیروهای روسیه را فاش کند.

بر اساس این گزارش، دولت اوکراین این پیشنهاد پریگوژین را رد کرده بود.

واگنر از نیروهای اصلی وابسته به روسیه در نبرد برای تصرف شهر باخموت اوکراین است. وی تهدید کرده بود که اگر سلاح به واگنر نرسد این گروه مواضعش را در باخموت ترک می‌کند.

با این حال، وی سه‌شنبه در پیامی صوتی اعلام کرد که اگر واگنر باخموت را ترک کند وی و افرادش خائن قلمداد می‌شوند.

واشنگتن پست نوشت اطلاعات را از اسنادی بدست آورده است که توسط جک تکسیرا یکی از اعضای گارد ملی هوایی ماساچوست، به اتاق گفت‌وگوی دیسکورد درز کرده بود.

پلیس فدرال آمریکا ۲۴ فروردین ماه اعلام کرد جک تکسیرا (تشیرا) مظنون افشای اسناد اطلاعاتی فوق محرمانه در فضای مجازی را دستگیر کرده است.

اسناد فاش‌شده نشان می‌دهد واشنگتن به اوکراین هشدار داده بوده که نمی‌تواند کنترل شهر باخموت را حفظ کند و برای کاهش خسارات، این شهر را ترک کند اما مقام‌های کی‌یف به این هشدار بی‌توجه بودند.

سندی دیگر نشان می‌دهد که اوکراین می‌تواند علیه مسکو اقداماتی از جمله استفاده از مهمات پیشرفته، انجام کمپین‌های اطلاعاتی و استفاده از فناوری ضد پهپادی برای «تحمیل هزینه‌های آتی» بر نیروهای روسی انجام دهد.

تارنمای پولیتیکو به نقل از مقام‌های اروپایی گزارش داد که پس از افشای این اسناد، اکنون کی‌یف اطلاعات حساس درباره ضدحمله بهاری خود علیه روسیه را از غربی‌ها پنهان می‌کند.

311311