عمومی

رازهایی که احتمالا درباره «کم‌شنوایی» نمی‌دانید

“مشکل شنوایی مانند اثر انگشت است و مختص هر فرد است. اگر فردی کم شنوایی داشته باشد ، همانند اثر انگشت خود مختص خود را دارد و با فرد دیگر با کم شنوایی متفاوت است و فرکانس خاص خود را دارد. ”

“وقتی مردم متوجه می شوند که شنوایی آنها مانند اثر انگشت است ، دیگر برای خرید سمعک به داروخانه نمی روند زیرا داروخانه دارای یک مدل سمعک است که آن را در اختیار همه قرار می دهد ، در حالی که وقتی ما برای همه سمعک می نویسیم 45 دقیقه طول می کشد. برای تنظیم سمعک. “انجام دهید.” این سخنان یک متخصص در زمینه علوم شنوایی ، سمعک و تعادل است و تاکید می کند که در روز جهانی زیست شناسی ، مردم باید در این مورد مطلع و مطلع شوند.

سید ریحانه امینی به ماه نیوز می گوید: شلوغی در متروها و شهرها و آلودگی صوتی در منطقه باعث ایجاد مشکلات شنوایی در جوانان زیر 25 سال می شود. بنابراین ، ما در نوجوانان و نوجوانان در فرکانس های بالا شاهد کاهش شنوایی هستیم. علاوه بر این ، استفاده از هندزفری و هدفون جوانان کم شنوایی زیادی دارند و من تقریباً هر روز این مشکل را دارم و فکر می کنم بهترین راه برای این کار استفاده از هندزفری به جای تلفن همراه است زیرا تلفن همراه موج تولید می کند که از بین می رود مضر است برای استفاده از هندزفری و توصیه می شود مقدار آن را تا حد ممکن کاهش دهید. “صدا باید ملایم و آهسته باشد و افراد باید ساعت های هندزفری خود را کاهش دهند.”

این مقاله بیشترین ارجاع را به متخصصان دیولوژی برای مشاغل در محیطهای پر سر و صدا و کارخانه ها می دهد: “ما بیماری داریم به نام کم شنوایی ناشی از سر و صدا ، که در آن افراد دچار کم شنوایی با فرکانس بالا هستند. دفتر کار باید مطلع شود که این افراد در چنین شرایطی کار می کنند. که در معرض سر و صدا هستند و ساعات کار آنها کاهش می یابد ، در غیر این صورت غیرقانونی است. بسیاری از افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند یا خانه های آنها در خیابان ها و بزرگراه ها است این قالب ها را سفارش می دهند. هزینه آن از 800 هزار تومان است ، بنابراین بسیاری از کارخانه ها ترجیح می دهند برای استفاده از قالب های آماده داروسازی که ارزان تر هستند. ” “

بسیاری از دیولوژی شناسی به عنوان هندسه i شناخته می شود. این رشته سالها پیش در سطح کاردانی تدریس می شد ، اما اکنون در دانشگاهها تا مقطع دکترا نیز تدریس می شود و خدمات گسترده ای دارد. به گفته این متخصص زبان شناسی ، وظیفه شنوایی شناس فقط گوش دادن به نوارها یا نوشتن سمعک نیست ، بلکه هرکسی که دچار عدم تعادل یا سرگیجه است ، باید ابتدا به متخصص متخصص سمعک مراجعه کند. دیولوژی Udi به سه بخش تشخیص ، صنعتی و توانبخشی تقسیم می شود. شنوایی تشخیصی مربوط به آزمایش های عصبی شنوایی و هر کار تشخیصی است. سمعک های صنعتی افرادی را که در کارخانه های پر سر و صدا کار می کنند و قالب گوش می سازند ، بررسی می کنند. “جلسات توانبخشی کاهش شنوایی را در کودکان تشخیص می دهد و سمعک را برای آنها تجویز می کند و به توانبخشی آنها کمک می کند.”

امینی به نادانی و بدبینی افراد نسبت به سمعک اشاره می کند: “کسانی که از سمعک استفاده کرده اند خاطرات خوشایندی از سمعک ندارند زیرا سمعک آنها به درستی تنظیم نشده است. برخی از مردم فکر می کنند به زودی به سمعک نیاز دارند. بله ، آنها می توانند آن را دریافت کنند از داروخانه یا یکی از مغازه های خیابان جمهوری ، هنگامی که سمعک باید با دقت مرتب شود تا گوش را اذیت نکند ، و این توسط متخصص دیولوژیست انجام می شود. تنظیم زیست شناسی Udi و تنظیم سمعک یک علم و شنوایی برای مردم است سمعک ها بلندگو نیستند که بالا یا پایین شوند. سمعک ها باید متناسب با شنوایی همه طراحی شوند. آنها مشکلاتی دارند و وقتی به ما مراجعه می کنند متوجه می شوند که این نوع سمعک مناسب نیست. گوش آنها درست نیست. گوش هایش ملتهب بود زیرا او به خوبی تنظیم نشده بود. از طرفی بسیاری از افراد بعد از سرگیجه به جای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند و پس از ماه ها و سالها درمان بی فایده به ما مراجعه می کنند و مشکل آنها حل می شود. تعداد کمی از مردم متوجه می شوند که سرگیجه ممکن است مربوط به شنوایی باشد. همه اینها به دلیل ناآگاهی مردم است. “

او توصیه می کند: “مشکلات شنوایی را می توان در بدو تولد تشخیص داد ، بنابراین مادران باید بدانند چگونه نوزاد خود را به محض تولد به رادیولوژیست ببرند.” گاهی مادران فرزندان خود را در دو سالگی نزد ما می آورند و می گویند فرزندشان صحبت نمی کند و ما بعد از معاینات لازم متوجه می شویم که کودک مشکل شنوایی مادرزادی دارد و وقتی دیر می شود نزد ما می آید. کودکان زمان طلایی برای زیست شناسی دارند و کودک اصلاً نیازی به همکاری برای آزمایش ندارد و این آزمایش حتی در خواب نیز قابل انجام است. نتیجه آزمایش منفی شنوایی لزوماً مربوط به کم شنوایی کودک نیست و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و آزمایشات خاصی مورد نیاز است. برخی از نوزادان ناشنوا نیز نیاز به کاشت حلزون دارند و مراقبت باید از 6 ماهگی شروع شود تا کاشت حلزون شنوایی تا 3 سالگی انجام شود و کودک بتواند صحبت کند. کودکی که خوب گوش می دهد می تواند خوب صحبت کند. اخیراً ، مردم از شنوایی و کم شنوایی بیشتر از گذشته آگاه شده اند زیرا آزمایش های شنوایی در بیمارستان ها و بعد از زایمان ضروری شده است ، اما برخی از والدین به نتایج آزمایش توجهی نمی کنند و وقتی از آنها خواسته می شود که بچه خود را بیاورند توجه نمی کنند. یک سال بعد. حتی برخی از والدین می گویند که کودک به صدای در یا لمس ما واکنش نشان می دهد ، بنابراین ما فکر نمی کردیم اگر همه اینها می تواند ناشی از ارتعاش صدا باشد ، مشکلی ایجاد نمی کند. همه نوزادان باید قبل از یک ماهگی از نظر شنوایی آزمایش شوند. “

یک متخصص سمعک و تعادل در مورد iDiology در سالمندان به ماه نیوز توضیح می دهد: “60 دیولوژی باید از 60 سالگی شروع شود. برای کسانی که سابقه کم شنوایی خانوادگی دارند ، بهتر است از سن 50 سالگی به متخصص دیودشناسی مراجعه کنند. آلزایمر اولین مورد است عارضه کم شنوایی در افراد مسن. می رود و مجرای شنوایی نزدیک حافظه است. وقتی به فردی گفته می شود که دچار کم شنوایی است ، نباید بعد از 10 سال به دنبال سمعک برود زیرا شنوایی او دچار اختلال است و دیگر نمی توان به او کمک کرد یکی از مشکلات کار این است که افراد سمعک می گیرند ، در حالی که سمعک های امروزی قابل مشاهده نیستند ، کوچک هستند و مشکلات گذشته مانند سوت زدن نیستند. “

به گفته امینی ، بهترین سمعک های جهان نیز در ایران موجود است ، بنابراین نیازی به درخواست سمعک از سایر کشورها نیست. سمعک از ایالات متحده ، سوئیس ، دانمارک ، آلمان و کانادا می آید. اگرچه مدتی بود که تحریم ها واردات سمعک را تحت تاثیر قرار می داد و واردات آن را کاهش می داد ، اما اکنون این موضوع فروکش کرده است و بیشتر سمعک های موجود در ایران دانمارکی و آلمانی هستند. برخی از افراد مسن که می آیند می گویند فرزندشان در خارج از ایران زندگی می کند و زمانی که نیازی به انجام این کار نیست ، می توانند برای آنها سمعک ارسال کنند و نمی توان از ضمانت سمعک های وارداتی استفاده کرد ، و همان شنوایی در کشور ما دولتی است. با ارز موجود است فقط امیدوارم هزینه این سمعک ها در ارز دولتی ثابت بماند. هزینه هر سمعک با ارز دولتی از 5 میلیون تومان شروع می شود و اگر بیمار آن را 30 هزار تومان خریداری کند ، قدرت خرید وی کاهش می یابد. اگر ما تحریم ها را در نظر نگیریم ، حتی بهترین سمعک در ایران قابل ارائه است. ”

وی که 15 سال سابقه فعالیت در زمینه سمعک دارد ، می گوید: در بین همه گروه های سنی در ایران میزان ناشنوایی و کم شنوایی 5.3 درصد است. در سالهای اخیر ، کاهش شنوایی و ناشنوایی در حال افزایش است زیرا عوامل خطر برای کم شنوایی و ناشنوایی روز به روز در حال افزایش است و یکی از مهمترین عوامل پیری است. کشور ما همچنین یکی از کشورهایی است که رشد جمعیت سالخورده در آن بسیار زیاد است ، کاهش شنوایی و ناشنوایی افزایش چشمگیری دارد. در ایران میزان کاهش شنوایی دوطرفه در نوزادان 2.7 درصد است که به اصطلاح کم شنوایی ناشنوا است و این عدد بسیار زیاد است و معادل 3500 نوزاد کم شنوا و 10 نوزاد در ماه است. “از آنجا که ناشنوایی و کم شنوایی بار زیادی را بر دوش مردم می گذارد ، عوارض جانبی زیادی نیز دارد.”

انتهای پیام