رایزنی بن‌فرحان و السودانی درباره مسائل منطقه و گسترش روابط ریاض-بغداد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ماه نیوز، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در رأس یک هیأت بلندپایه امروز پنجشنبه به دیدار محمد السودانی نخست وزیر عراق رفت.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش  داد، در این دیدار، طرفین روابط دوجانبه، تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف و هماهنگی مشترک در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کردند. در این دیدار، فعالیت شورای هماهنگی عراقی-سعودی و کمیته‌های مشترک بین دو کشور بررسی شد.

 

السودانی در این دیدار با اشاره به روابط بین دو کشور، گفت که این روابط باید تأثیر عینی بر روی دو کشور و همکاری بین آن داشته باشد.

وزیر خارجه سعودی هم گفت که این کشور امیدوار است بتواند افقهای گسترده‌تری از همکاری با عراق داشته باشد تا باعث همکاری اقتصادی بین دو کشور شده و منافع ملتهای آن را تأمین کند.

وزیر خارجه عربستان پیش از ظهر امروز  در یک سفر رسمی وارد عراق شد و پس از گفت‌و‌گو با «فؤاد حسین» همتای عراقی خود، در کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد.

 فیصل بن فرحان با بیان اینکه عراق نقش مهمی در منطقه دارد، گفت که ریاض و بغداد در پی گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های خود هستند و تحولات خوبی در رابطه با تعاملات اقتصادی عربستان سعودی و عراق ایجاد شده است.

او افزود: «عربستان سعودی از تلاش‌های دولت عراق در راستای شکوفایی اقتصادی و تلاش برای توسعه کشور از طریق هماهنگی‌های مشترک حمایت می‌کند».

 یک مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود، درباره علت سفر بن فرحان تأکید کرد، شرایط برای تفاهم میان عربستان سعودی و ایران در داخل عراق از هر زمان دیگری مهیاتر است و السودانی سعی دارد گام بلندی در خلال سفر وزیر خارجه سعودی به بغداد در این زمینه بردارد.

وبگاه عراقی «شفق نیوز» نیز روز گذشته به نقل منابعی که آن‌ها را آگاه خواند، نوشت که بن فرحان در این سفر درباره ازسرگیری مذاکرات ریاض و تهران با میانجیگری عراق گفت‌و‌گو خواهد کرد.

چندی پیش نیز فؤاد حسین وزیر خارجه عراق گفته بود: «ولی‌عهد سعودی از ما خواست میزبان دیدار وزیر خارجه سعودی با همتای ایرانی وی در بغداد باشیم. در حال حاضر مشغول هستیم و زمان دیدار علنی بین وزاری خارجه دو کشور را تعیین خواهیم کرد».

عراق از آوریل ۲۰۲۱ پنج دور میزبان گفت‌و‌گوهای مستقیم نمایندگان ایرانی و عربستان سعودی در بغداد بوده است که آخرین آن در آوریل سال گذشته میلادی در دوره دولت مصطفی الکاظمی برگزار شد. گفت‌و‌گوهایی که در سطح پایین انجام می‌شد. در حالی که قرار بود ششمین دور گفت‌و‌گوها در ژوئن ۲۰۲۲ برگزار شود، اما به دلایل نامشخصی چنین اتفاقی نیفتاد. گفت‌و‌گوهایی که به ادعای «فؤاد حسین» قرار بود در سطح وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی برگزار شود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید