عمومی

رسم هدیه‌دادن و کارت تبریک‌های نوروز

امسال بسیاری از مراکز بزرگ فرهنگ، هنر و ادب را از دست دادیم. استاد زنده یاد آذرتاش آذرنوش از بزرگانی بود که در متون عربی از راوی فرهنگ ایرانیان نام برده شده است.

یکی از مهم ترین منابع مطالعه و تحقیق این مرد بزرگ در این زمینه، کتاب التحف و الهدایه نوشته دو برادر ساکن موصل در نیمه چهارم قرن است. کتابی است که عنوان آن نشان دهنده ترسیم هدایا در روزها و مناسبت های مختلف است. آثار ادبی منظوم و نثر از اینجاست.
امروز هم اگر یک نفر کارت تبریک می نوشت، مجموعه ای از خواندنی ها و نمادهایی از ادبیات و ادبیات و هنر محسوب می شد. تعدادی از این آثار توسط جناب آقای جربزه دار مدیر مسئول انتشارات گردآوری شده است که امیدواریم به چاپ برسیم.

خیابان ظهیرالاسلام تا پیش از این مرکز فروش کارت های تبریک نوروزی در اشکال و طرح های مختلف بود. برخی از کارت ها سفید و برخی از متن ها شعر و نثر زیبایی بود. آقای میرباقری، یکی از ناشران برجسته کارت نوروزی، گویا با اشتیاق و تجدید به همین سنت ادامه می دهد. اما در مورد پیام های مجازی و شبکه های مجازی اینطور نیست.

اما حتی در آن فضا هم می توانست این کار را انجام دهد. به هر حال، اگر به هر یک از متن های پیشین تبریک در قرون اول پس از اسلام در سرزمین اسلام اشاره شود، کتاب مذکور از خواندنی ترین کتاب هاست. او هر چند اثر تصحیح شده خود را به «امت عرب خالده» تقدیم کرد، اما کل کتاب، سرشار از اطلاعات، روایات و اخبار هدایایی که در نوروز و مهرگان، یعنی دو عید بزرگ ایرانیان داده می شود.

دکتر آذرنوش کتابی در مورد واژه های فارسی نوشته است. تقریبا هیچ صفحه ای بدون علامت باقی نمانده است. واژه هایی مانند لاجورد، پرنده، فیروزه، سوزان، لوزینا، سرخ، سنبل، تخت اما بیشتر این واژه ها شبیه به نوروز و مهرگان است. این مجموعه شعر و نوشته به مناسبت عید نوروز است.

در همین کتاب، نام ابوحفان مهزمی متوفی 255 هجری قمری، مجموعه اشعار ابوطالب پسر عبدالمطلب است. در مجموع بین دوستداران اهل بیت و عید نوروز و برخی از نسخه های قرآن کریم که در سال های قبل از انقلاب همزمان با عید نوروز فروخته می شد ارتباط وجود دارد. به عنوان مثال، قرآن کریم به تألیف معروف عباس مصباح زاده از انتشارات جاویدان علیمی است که به وفور به چاپ رسیده است و علاوه بر این قرآن، «نوروز نوم جام از چهل فصل علامه رونویسی شده است. مجلسی».

قوه مقننه متشکل از انبوهی از علما است که در ایام نوروز درباره حکومت صفویه نوشته و به ترویج آن پرداخته و آداب و آداب شرعی آن را تبیین کرده اند. حتی در آثار علمای فقهی غیر ایرانی نیز از این قبیل موارد بسیار است. یکی از بهترین اقدامات، نقل احادیث و اخبار مربوط به نوروز در مرکز فقهی مرحوم آیت الله گلپایگانی: رواج دارد.

بی جهت نیست که محدثین ثقه مرحوم شیخ عباس قمی در آداب و اعمال نوروزی هدایایی ویژه ای به اهل جنت بخشی داده است. از این کباب که بسیاری از مردم ایام نوروز را در جوار حرم امام رضا (ع) می گذرانند. چون والیان استان نیز در ایام نوروز اعلام می شدند و حتی شرافتمندترین سیک هایی که به نام ایشان کتک می خوردند، پاداش مضاعف می گرفتند.

نکته این است که فرزند همین شاعر، حسن دائبل، در همان کتابی که آذرنوش در دست داشت، شعری در مدح فلانی خوانده و در آن از نوروز سخنانی گفته است. یکی از محکم ترین پیوندهای نوروز و اسلام، تحویل ویژه سال نماز است که حجاب های چشم نواز و زیبا را از نامه “ام سلمه” دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه کشور در سال 2018 ترسیم می کند. تهران. حالا چطور؟
فرخنده باد نوروز را جشن می گیرد.

* منتشر شده در شرق