بین المللی

رسوایی مالی همسر سوناک دوباره خبرساز شد

نشریه انگلیسی «آی» روز چهارشنبه در گزارشی نوشت که منافع مالی خانم آکشاتا مورتی – دختر یک تاجر میلیاردر هندی – در آژانس خصوصی مراقبت از کودکان موسوم به «کورو کیدز» در دست بررسی قرار دارد.

خانم مورتی طبق اعلام سازمان ثبت شرکت‌ها، از مارس ۲۰۲۱ تاکنون در این موسسه خیری حضور داشته و در تاریخ ۶ مارس (۱۵ اسفند) ۲۰۲۳ به عنوان سهامدار کورو کیدز ثبت شده است.

این درحالی است که براساس برنامه جدید دولت انگلیس قرار است بطور آزمایشی ۶۰۰ پوند به پرستاران جدید کودکان و ۱۲۰۰ پوند به پرستارانی که از طریق آژانس کودکان به این حرفه ملحق می‌شوند بعنوان تشویقی پرداخت شود.

این بدین معناست که آژانس‌هایی مانند کورو کیدز شاهد افزایش کسب و کار بواسطه تقاضای پرستارانی خواهند بود که درچارچوب برنامه جدید دولت به این حرفه می‌پیوندند.

نخست وزیر انگلیس دیروز (سه‌شنبه) در نشستی با حضور روسای کمیته‌های مختلف پارلمانی ادعا کرد که تمام درآمدهای او در اظهارنامه مالی ارائه شده به پارلمان روشن است. ریشی سوناک اما نه در جلسه دیروز به شراکت همسرش در سهام موسسه کورو کیدز اشاره کرد و نه در اظهارنامه مالی ارائه شده به پارلمان.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس مدعی شد مسائل خانم آکشاتا مورتی، شخصی است و به دولت ارتباطی ندارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا نخست وزیر درباره تضاد منافع سرمایه‌گذاری‌های همسرش در کورو کیدز و سیاست‌های مالی دولت نگران است، گفت: همانطور که نخست وزیر گفته، همه منافع مالی او به روش معمول اعلام می شود.

نمایندگان پارلمان انگلیس بر اساس دستورالعمل این نهاد قانون‌گذار، موظفند که هرگونه منافع مالی از جمله منافع متعلق به اعضای خانواده خود را اعلام کنند.

سوناک و همسرش با دارایی بالغ بر ۷۳۰ میلیون پوند در ردیف دویست و بیست‌ودومین افراد ثروتمند انگلیس قرار دارند؛ به همین خاطر از نامبرده به عنوان ثروتمندترین نماینده مجلس یاد می‌شود.

311311