عمومی

روایتی از کسب درآمد با فروش پلاسمای خون

کار خوب، کار خوب. تنها با یک ساعت وقت در هفته می توانید بین 3000 تا 5000 تومان در هر شیفت درآمد کسب کنید. این پیام دعوتی است برای اهدای پلاسمای خونی که این روزها به برخی از دیوارهای خیابان های شهر چسبیده است.

آدرس را روی دیوار پیدا کردم و راه را پیدا کردم. آفتاب ظهر شدید است و پرندگان در اطراف یکی از مراکز اهدای پلاسما پرواز نمی کنند. یکی از کارکنان مرکز زیر سایه درختی پناه برد و هر رهگذری کلمه اهدای پلاسما را معرفی کرد: “تا حالا چیزی در مورد اهدای پلاسما شنیده ای؟” میخوای براتون رو توضیح بدم؟ من چند دقیقه بیشتر نمی گیرم، تست نمی گیرم، حقوق می گیرم، حقوق می گیرم، تازه می شوم.

توضیحات را کامل می کنم و در راهنما قرار می دهم. نگهبان جلوی کارت می‌خواهد کارت شناسایی را ببیند، به کارت نگاه کند و نامش را وارد کند، رویارویی را لیست کند و در کنار آن عدد 3 را بنویسد:

یعنی از صبح فقط 4 نفر برای دادن و گرفتن؟

نه خانم، این یک لیست است. شما در راه رسیدن به انتهای مسیر هستید.

ماسک از پشت ماسک بیرون می آید و من می خواهم به جای آن ماسک را بگذارم. کارت شناسایی خود را پس بگیرید و از من بخواهید که شماره را از دستگاهی که در کنار آن است بشمارم و به کلاس دیگری هدایت کنم. در لایه بعدی باید یک لیست نام جدید برای نوار دوم اضافه کنم. صندلی های سالن خالی هستند و منتظر یک جزء صندلی هستند. جعبه های پاسخ خالی و اعداد سریع هستند. من می خواهم دوباره کارت را معرفی کنم و از آنها می خواهم که آن را پر کنند. اطلاعات مورد نظر شما آنقدر دقیق است که باید فرم را با دقت پر کنید. آخرین سفر خارجی او یک سال پیش برای داشتن رابطه جنسی بود. پس از آن از چهره عکس گرفته می شود و صفحات با مشخصات خاص خود و به ترتیبی که پوشه در یک پوشه قرار می گیرد و تحویل داده می شود چاپ می شود. رگ هایمان را هم برای نمونه گیری چک می کنیم و دوست دارم در کلینیک صبور باشم.

گروه پزشکان در سه اتاق نشسته اند و همه اتاق ها به روی آنها باز است. نوبت من بود دکتر محکم نگاهم کرد و خواستم وزن کنم. افرادی که وزن کمتر از 5 کیلوگرم دارند نمی توانند پلاسما اهدا کنند و این در مورد من نیز صدق می کند. دلیل هم از دکتر تقاضای مجموعه کرد اما جواب نداد.

مراکز پلاسمای خون بیشتر افراد را شناسایی می کنند بدهکاری به یافت آباد و مرکز تهران که تقاضای کمک در آن ها کم نیست و تا حدی به صورت خانوادگی دو برابر کمک کرده اند اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شیوع ویروس کرونا باعث کاهش پلاسما نیز شده است. بازار کمک های مالی

درآمد سنتی از فروش پلاسمای خون

تبلیغ اهدای پلاسما با هزینه 5000 تومان

پلاسما یک مایع خونی است که به مایع طلا نیز معروف است و فواید زیادی برای بدن دارد. پلاسما در واقع حامل مواد مغذی، هورمون ها، پروتئین ها و سایر مواد مورد نیاز در سراسر بدن است. با توجه به اینکه پلاسما جزء حیاتی خون است، نقش مهمی در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی دارد و حاوی مواد مهم بسیاری از جمله آنتی بادی ها، عوامل ایجاد کننده و پروتئین هایی مانند آلبومین و فیبرینوژن است. به همین دلیل است که از مردم خواسته می شود پلاسما اهدا کنند.

پلاسما داروهایی را تجویز می کند که با ادامه بقای بیماران خاص، به ویژه بیماران هموفیلی مرتبط است. برخی از این بیماران مجبور به تزریق روزانه یا هفتگی این داروها به میزان محدود هستند، بنابراین خرید آنها چندان ساده نیست. گفته می شود سالانه ده ها میلیون دلار برای خرید این داروها هزینه می شود.

بخش اطلاعات درج شده در سایت مربوط به این کار است، روزانه بیش از 5 نفر برای اهدای پلاسمای خون اقدام می کنند و تعدادی از مراجعه کنندگان در نهایت این کار را انجام می دهند و مشخصات در سایت این مراکز منتشر می شود.

یکی از آنها با هدایایی نزد خواهران می آید. آنها با بدهی زندگی می کنند و تا به حال حداکثر 2 لیتر پلاسما اهدا کرده اند!

فاطمه یکی از اهداکنندگان اهدا کننده پلاسما ثابت است و 5 سال است که اهدای پلاسما انجام می دهد و حداقل سه بار این کار را انجام داده است. خانواده ها و شوهران، پسران و همسران نیز پلاسما اهدا می کنند. فاطمه یک بار با هدایای پلاسما به کربلا می رود و می گوید نذر بوده است.

حسین هم مشغله دارد و در آبادآباد ساکن شده است. او این کار را انجام داده و سه بار پلاسما اهدا کرده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO): هر فرد سالم به طور متوسط ​​می تواند دو بار در هفته پلاسما اهدا کند. بدن ما ظرف پلاسمای داده شده را به مدت 1 تا 2 ساعت پر می کند. اهداکننده همیشه از سلامت اهداکننده آگاه است زیرا نمونه خون در حال آزمایش است. کل مبلغ اهدای پلاسما یک ساعت طول می کشد. گفته می شود پلاسمای مردم ایران یکی از سالم ترین پلاسماهای جهان است.

افرادی که عروق خونی ندارند نمی توانند پلاسما اهدا کنند. شرایط اهدای پلاسما و خون مشابه است. همچنین افراد مبتلا به کم خونی مجاز به انجام این کار نیستند.

انتهای پیام