عمومی

روزی که تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد

جمعه گذشته 29 فروردین 1401 بر اثر طوفان تهران آلوده ترین شهر جهان شد! گرد و غبار طوفان باعث کیفیت پایین هوا می شود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که سالانه هفت میلیون نفر به دلیل کیفیت پایین هوا جان خود را از دست می دهند. خطرات شامل سکته مغزی، بیماری قلبی، سرطان دهانه رحم و بیماری های تنفسی مانند آسم است.

این طوفان‌ها بینایی را کاهش می‌دهند، فلزات حاصل از گرد و غبار را افزایش می‌دهند و اعتقاد بر این است که عامل بدتر شدن علائم در بیماران آسم، تشدید مشکلات تنفسی، حرکات پوستی و انتشار مخاط است. تصور می شود که طوفان های صحرا مسئول اثرات فاجعه بار مننژیت در سراسر آفریقای مرکزی هستند، جایی که سالانه 250000 نفر در معرض این بیماری مرگبار قرار می گیرند. منبع آن طوفان های شن و گرد و غبار، بیابان ها و زمین های خشک است که حدود 40 درصد از مساحت زمین را پوشش می دهد. هر سال حدود 2 تا 3 میلیارد تن ذرات گرد و غبار آفریقا را در طوفان های گرد و غبار ترک می کنند که به دنبال افزایش حاصلخیزی خاک به صورت محلی است، اما اثرات آنها را می توان بسیار فراتر از سایر نقاط جهان احساس کرد: حملات گرد و غبار صحرا از آسمان. خاورمیانه به رشد می رسد. کارائیب

اکثر طوفان های گرد و غبار پدیده های طبیعی هستند، اما می توانند با تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، تخریب زمین و مدیریت ناپایدار آب و زمین تشدید شوند. در حالی که ذرات بسیار بزرگتر هستند و دور نمی روند، ذرات غبار می توانند هزاران کیلومتر را طی کنند. گرد و غبار نقش بسیار فعالی در چرخه بیوشیمیایی زمین و اقیانوس دارد و بر جو و سطح جهان تأثیر می گذارد. تعاملات مختلف پیچیده هستند و به طور کامل درک نشده اند. گرد و غبار هم اقیانوس ها و هم جنگل ها را می پوشاند. گرد و غبار همچنین بر اقلیم تأثیر می گذارد و می تواند باعث تغییر در تشعشعات تعادلی برای تشدید خشکسالی شود.

از سوی دیگر، گرد و غبار می تواند به عنوان هسته ای برای قطرات باران رشد کند. نیروی کار و واردات خانوارها در طول این طوفان ها به قدری شدید بوده است که میلیون ها نفر قادر به یافتن کار نیستند. کارخانه ها و ادارات تعطیل هستند. طوفان ها بر اقتصاد منطقه نیز تاثیر گذاشته و بسته شدن بنادر و مدارس، قطع ارتباطات و زنجیره تامین محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است. گرد و غبار روی محصولات باعث فتوسنتز و اثرات منفی روی گیاهان می شود. ذرات گرد و غبار می توانند هزاران کیلومتر را با این طوفان ها طی کنند که ممکن است حامل مواد مضر و مواد مضر نیز باشد و باعث مشکلات حاد و مزمن تنفسی شود.

در اروپا و آفریقا، می توان از آسیاب های گرد و غبار به عنوان پوششی برای کشاورزی، مدیریت خاک و همچنین برای حفاظت از گازهای گلخانه ای که مستقیماً فعالیت های انسانی را به چالش می کشد، استفاده کرد. نظارت بر هماهنگی، مدل‌سازی، پیش‌بینی و هشدار اقدامات پیشگیرانه نیز برای کاهش تأثیر ضروری است. سرمایه گذاری های بیشتری در پیشرفت فن آوری و همچنین بهبود مدیریت کشاورزی و جنگلداری مورد نیاز است. عدم آگاهی زیست محیطی خطرات طوفان های سبز را نادیده می گیرد. اطلاعات محدودی که وجود دارد تصویر تلخ را به تصویر می کشد. طوفان ها و طوفان های گرد و غبار بر سلامت و معیشت میلیون ها نفر در سراسر جهان تأثیر منفی گذاشته است. در خاورمیانه و شمال آفریقا، حدود 1313 میلیارد در سال از تولید ناخالص داخلی ناشی از طوفان های گرد و غبار است. خسارات مالی در خاورمیانه و شمال آفریقا – MENA – به دلیل طوفان های گرد و غبار سالانه 150 میلیارد بال برآورد شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، عراقی‌ها از مرگ و میرهای نامتناسب بالایی رنج می‌برند و طوفان‌های گرد و غبار در ایران خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را حداقل یک درصد افزایش داده است. تلاش‌های مربوط به آلودگی در مناطق گرد و غباری در دهه گذشته مورد استقبال و توجه دانشمندان قرار گرفته است و امروز تا حدی مثبت بوده است، اما تنش‌های سیاسی همکاری‌ها را در منطقه با مشکل مواجه کرده است. یک برنامه جامع برای منطقه غرب آسیا توسط سازمان ملل متحد برای مقابله با طوفان ها و طوفان های گرد و غبار تقریباً در تمام کشورهای منطقه در حال هماهنگی است. سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در حال حاضر پیش بینی طوفان گرد و غبار را برای شمال آفریقا، خاورمیانه و اروپا ارائه می دهد.

در نهایت، مفاد کنوانسیون حذف همه اشکال آلودگی هوا از انسان و محیط زیست در برابر آلودگی، گرد و غبار و گرد و غبار محافظت می کند و ائتلاف های بین المللی جدیدی را تحت رهبری سازمان ملل متحد برای مقابله با طوفان های گرد و غبار تشکیل می دهد. این تلاش‌ها با کمک سیاست‌های کمک‌های ملی مؤثر و مناطقی برای مداخله در برابر بادهای طوفانی تقویت شده است. کشورهایی که در داخل و خارج از کشور به این روش عمل می کنند، باید اقدامات پیشگیرانه را برای شناسایی طوفان های گرد و غبار، لکه ها، نقاط، منابع و محرک ها، کاهش اثرات مضر سلامت، محیط زیست و اقتصاد و رعایت احتیاط انجام دهند. معیارهای.

اقدامات شناسایی شده برای کاهش خطر طوفان و گرد و غبار در مناطق نیمه خشک از جمله تسطیح خاک با مالچ پاشی، کاشت درختان و درختچه ها، شکستن باد و ایجاد موانع، به عنوان مثال، استفاده از پوشش گیاهی مرده. با توجه به نواقص در توقف این طوفان ها در کوتاه مدت یا میان مدت، استراتژی های سازگاری و تلاش های محلی در بلندمدت برنامه ریزی می شود.

* منتشر شده در روزنامه اعتماد