بین المللی

روسیه لیندسی گراهام را در فهرست تحت تعقیب قرار داد

بر اساس ویدیوی منتشر شده از دیدار گراهام با زلنسکی در روز جمعه (پنجم خرداد) در پایتخت اوکراین، این سناتور آمریکایی می‌گوید: «روس‌ها دارند می‌میرند…این پول (کمک آمریکا به اوکراین) بهترین پولی است که ما تاکنون هزینه‌ کرده‌ایم». در ویدیویی که از سوی سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین انتشار یافت، زلنسکی نیز در این دیدار به گراهام می‌گوید: «حالا ما آزاد هستیم».

این اظهارات واکنش روسیه را در پی داشت و «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت: «سخت بتوان شرمساری بالاتر از وجود یک چنین سناتورهایی برای یک کشور را تصور کرد».

«دیمیتری مدودف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه هم این سناتور جمهوری‌خواه ۶۷ ساله آمریکایی را «احمق پیر» خواند.

به گزارش رویترز، گراهام در واکنش، انتقاد روسیه را رد کرده و گفته او روحیه اوکراینی‌ها در مقاومت برابر تهاجم روسیه با کمک واشنگتن را ستوده است. 

«ماریا زاخارووا» سخگوی وزارت امور خارجه روسیه هم در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات سناتور آمریکایی از چند شخص، شرکت و بانک آمریکایی به عنوان عواملی که در جنگ جهانی دوم پشتیبان آلمان نازی بوده و به آن کمک رساندند، نام برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: «میلیاردها دلار پول آمریکا اکنون به اوکراین منتقل می‌شود. از این نظر می‌خواهم به سناتورها و همه ذی‌نفعان آمریکایی یادآور شوم پایان ماجراجویی قبلی چطور بود».

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی به رهبری آمریکا ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه‌جانبه سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند. مقام‌های ارشد روس بارها درباره عواقب چنین اقداماتی هشدار داده‌اند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در جدیدترین اظهارنظر گفت انتقال جنگنده اف-۱۶ به اوکراین، فاز دیگری از تشدید تنش‌ها و ثبات‌زدایی اوضاع در قاره اروپا است. وی تأکید کرد کشورهای غربی متوجه نیستند که این اقدام در نهایت چه هزینه‌ای در برخواهد داشت و به چه چیزی منتهی خواهد شد.

311311