عمومی

زلزله سی‌سخت، درسی حیاتی برای زلزله تهران

اما واقعیت این است که مردم ممکن است به دلیل بسیاری از مسائل از جمله کرونا و اقتصاد به زلزله توجه نکنند ، اما رژیم ما چیست؟ برای بیش از 2 سال ، ما یا آن را مطالعه کرده ایم یا آن را آموزش داده ایم ، یا به دنبال راه حلی برای شناسایی علل فاجعه در ویرانی غم انگیز زلزله در میان قربانیان شهر به شهر یا آزمایشگاه شبانه روز هستیم . ما آزمایشاتی بر روی روش های ایمنی و روش های آزمایش انجام می دهیم!
طبق نامه ها ، من تقریباً 2 سال است که در کشور در زمینه آسیب پذیری شهرها ، به ویژه تهران ، خسارات زمین لرزه و روش های تاب آوری آنها و مدیریت بحران فعال هستم. مدیریت بحران زلزله ، و این مسئله بسیار خوبی ایجاد کرده است. من فکر می کنم و بنابراین من بسیار نگران هستم.
آیا حکم بنده ساکت است یا بیان حقایق؟ – گرچه ناخوشایند است – درست یا غلط ، من روش دیگری را انتخاب کرده ام و فکر می کنم بهتر است مسئله را بیان کنم و با آن روبرو شوم ، هرچند دشوار است ، اما از آن آگاهی نداشته باشم یا خود را فریب ندهم!
اولین قدم برای حل مسئله پذیرش وجود آن است! برخی از افراد که دائماً در مورد انعطاف پذیری شهر تهران و فعالیت های آن صحبت می کنند مانور و هشدار سریع و خرید و نصب سنسورها و … می دهند ، گویا مشکل کشور دستگاه نیست!

من همان دستور رئیس محترم هلال احمر را ارائه می دهم ، که مربوط به زمین لرزه های بسیار کوچک تا متوسط ​​مردم ، ساختمانها و غیره است ، همان خبر: رئیس جمعیت هلال احمر در مورد برخی اعتراضات قربانیان در منطقه زلزله زده گفت: مردم در این حادثه مانند هر بحران و واقعه دیگری تحت فشار هستند و دیگر زندگی قربانیان خوب نیست ، بنابراین با وجود تلاش های هلال احمر ، این اعتراض موجه است.
بر این اساس به همراه دبیرکل هلال احمر به منطقه زلزله و برخی از محله های شهر رفتیم و از نزدیک وضعیت را بررسی کردیم.
توزیع چادر ، پتو ، نایلون و کاملاً مردم را راضی نمی کند. قربانیان به دلیل برودت هوا و باران نتوانستند در حیاط خانه چادر بزنند و به دلیل س questionsالات ایمنی به پناهگاه های هلال احمر محل استقرار چادرها مراجعه نکردند. بنابراین ، برای حل مشکل ، تصمیم گرفته شد که با مراجعه به همکاران هلال احمر در درب منازل قربانیان ، مواد غذایی و امدادی بیشتری توزیع شود.

امروز ، او سرانجام تأیید کرد که من سالها می گویم: زلزله تهران ، یا ترافیک متناوب در شهر ، و کارایی برخی از استانها در زلزله آزاد نیست: دبیرکل هلال احمر: هیچ دور از دسترس نیست زلزله تهران.
محمد حسن کوزیان مقدم دبیرکل هلال احمر در مصاحبه با خبرلاین: “فرماندار اعلام کرد که به دلیل بارندگی اردوگاه اسکان اضطراری ایجاد می شود ، بنابراین آنها دو سالن بزرگ به ما دادند و ما آن شب چادر امدادی برپا کردیم ، اما کسی نیامد. برخی از آنها که قطعاً اهل سی سخت نبودند ، مشکلاتی داشت. پس از همه ، اگر پنج چادر به کسی برسد ، آنها 200 میلیون تومان درآمد کسب می کنند. ما دعا می کنیم زلزله ای رخ ندهد ، اما زلزله تهران هیچ امدادی ندارد و ما باید آماده باشیم ، اکنون آماده تر هستیم برای زمان زلزله خیزران فرض کنید شما می خواهید پس از زلزله از جنوب شهر به کرانتی چوک برسید ، آیا می دانید چند روز طول می کشد؟ “چند میلیون نیرو می خواهیم وارد کنیم؟” از زلزله تهران گریزی نیست / ما شاهزاده نیستیم که زود واکسینه شویم

اگر این شرایط برای تعداد محدودی از ساختمان ها و یک زلزله کوچک با جمعیت اندک است ، بهتر است خود را برای زلزله تهران فریب ندهید! من همچنین اعتقاد زیادی به نماز دارم ، اما خوب است ما برای کمک از راه خود خارج شویم! بهتر است در برخی از گذشته ، به ویژه زمین لرزه در کشور ، شاهد واقعیت های مشابه باشیم ، زیرا مقامات و مردم سعی می کنند به زودی هشدارهای لازم را با دلایل ، فرمول ها و استدلال ها ارسال کنند.

می بینید که 1/6 زمین لرزه زاگرس (معمولاً زیر 7) زمین سخت است. و زلزله البرزی (معمولاً بزرگ) ، مثلاً 4٪ از کل جمعیت کشور در 1/6 یا 4 کیلومتر مربع تهران با 3 میلیون نفر جمعیت و تعداد زیادی ساختمان و زیرساخت و نقص و … یا!

پس از حدود سه هفته ، هنوز مشکلات بزرگ زیادی برای این شهرهای کوچک وجود دارد که به خوبی قابل دسترسی برای ترافیک هستند. چه شهری مثل تهران!
انشالله این درسی برای مدیران بحران این کشور خواهد بود و آنها دیگر در مورد مقاومت تهران صحبت نخواهند کرد!
ما آنقدر از برنامه هایمان عقب هستیم که حتی نظر ما درباره بحران تک جزئی زلزله تهران هنوز نهایی نشده است ، چه رسد به بحران بسیار خطرناکی که در رابطه با مدل آتش آن صحبت کردم! این زمین لرزه منطقه سیساخات را با بارندگی شدید و بارش برف تحت تأثیر قرار داد. بحران زلزله و آتش سوزی در کشور

تکرار می کنم ، اگر بازی با کلمه زلزله برای برخی افراد کافی است و آنها فکر می کنند مناسب است ، بیایید برای آن چیزی شروع کنیم!

* استاد موسس مهندسی سازه ، زلزله و مدیریت بحران و انعطاف پذیری و مدیریت بحران کشور