اجتماعی

زوج‌های نابارور چگونه می‌توانند وام ۴ درصدی درمان دریافت کنند؟

اجرای سیاست های جمعیتی یکی از دغدغه های جدی دولت در سال های اخیر در کیشورمان بوده و یکی از زمینه های مهم در این زمینه ارائه خدمات مناسب و کم هزینه به زوج های نابارور برای درمان آنان است. موضوعی که در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و در طرح هایی مانند گسترش مراکز درمان ناباروری، پوشش خدمات درمان ناباروری و اعطای وام به زوج های نابارور خود را نشان داده است.

بر اساس گزارش ما، در حال حاضر حدود 40 مرکز دولتی درمان ناباروری در کشور وجود دارد و بر اساس اعلام وزارت بهداشت، پیش بینی می شود این تعداد تا سال 1402 به 45 مرکز افزایش یابد تا به تمامی استان ها خدمات درمانی ناباروری دولتی ارائه شود. همچنین در بحث پوشش های بیمه ای درمان ناباروری، بیمه و وزارت بهداشت وارد شدند و این خدمت در سطح بالایی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. به طوری که بر اساس ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانان، پوشش خدمات ناباروری از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت است و ساختارهای زیر برای ارائه خدمات و عقد قرارداد با بیمه های پایه در دولت پیش بینی شده است. مراکز ناباروری بر این اساس با حمایت دولت در حوزه بیمه سلامت در پایان فروردین ماه سال 1400 در هیأت وزیران مقرر شد خدمات درمان ناباروری از ابتدای سال 1400 تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

بر این اساس بیمه ها حمایت از درمان زوج های نابارور را بر عهده گرفته اند و 90 درصد در این زمینه پوشش می دهند. ضمناً این پوشش بیمه ای در مراکز دولتی غیردولتی (جهاددانشگاه) و خصوصی نیز با پوششی متناسب با هزینه های مراکز عمومی غیردولتی حفظ می شود.

چه خدماتی تحت پوشش بیمه ناباروری قرار می گیرند؟

طبق اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر برای هر زوج در سال بسته به نیاز و نوع ناباروری، خدماتی شامل روش های کمک باروری، ICSI یا IVF، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی واژینال یا شکم در نظر گرفته می شود. این قرارداد توسط مرکز ناباروری، پوشش 90 درصدی درمان های ناباروری، درمان های ناباروری مردان، درمان های ناباروری مردان، تست های PESA، TESE، بخشی از آزمایش های ژنتیکی برای مبتلایان به آزواسپرمی طبق استانداردهای وزارت بهداشت انجام می شود. تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

ذکتون اطفای وام کرد‌الحسنه برای زوج‌های نبارور

یکی دیگر از اقداماتی که برای حمایت از زوج های نابارور انجام می شود، ارائه تسهیلات برای کمک به هزینه های درمان آنها است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از شهریور ماه سال ۱۳۹۸ بر اساس تبصره ۱۶ قانون بودجه، وزارت بهداشت و بانک مرکزی موظف شدند دستورالعمل اعطای تسهیلات را ویرایش و نسبت به اعطای تسهیلات اعتباری به زوج‌های نابارور از سال ۱۳۹۸ اقدام کنند. وجوه توزیع شده بین بانک ها

البته شرایط پرداخت وام در قالب مقررات بانکی است. بر اساس این طرح، تسهیلات درمان ناباروری مربوط به سه گروه از زوجینی است که خواهان درمان ناباروری هستند. زوج هایی که نیاز به خدمات اهدایی دارند، زوج هایی که نیاز به درمان پزشکی وارداتی دارند و تحت پوشش بیمه نیستند و زوج هایی که حاملگی های پرخطر و پرهزینه دارند و نیاز به درمان های IVF و ICSI دارند. بر این اساس متقاضیان پس از دریافت معرفی نامه از مرکز ناباروری تحت درمان که به یکی از این موارد اشاره دارد، به دانشگاه علوم پزشکی محل مراجعه و اقدامات اداری برای آنان انجام خواهد شد. کسانی که واجد شرایط دریافت وام هستند باید بیمه نامه پایه داشته باشند. سایر شرایط مانند شرط سنی کمتر از 45 سال، تابعیت ایرانی و شرایط بانک با ضمانت نامه و … متفاوت است. لازم به ذکر است حتی در صورت دریافت خدمات درمانی زوج های نابارور در شهر دیگری، با اخذ معرفی از مرکز درمان ناباروری، درخواست وام به پشتیبانی دانشگاه ارائه شود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، سقف اعتبار کل برای اعطای وام مشخص شده و هر یک از زوجین تنها یک بار می توانند از این وام استفاده کنند. وظیفه معرفی متقاضی به بانک، اپراتور در سقف سهم کل استان و تعیین تک تک تسهیلات برای متقاضی می باشد. بازپرداخت اقساط حداکثر به مدت 60 ماه (5 سال) و با کارمزد چهار درصد در سال می باشد.

لازم به ذکر است طبق اعلام وزارت بهداشت در اعطای این تسهیلات نیازی به اخذ پیش فاکتور بیمارستان یا تجهیزات از متقاضی نیست و بانک ها موظف به رعایت سایر قوانین مربوطه می باشند. و مقررات. अनुदारा परभाष बांक अमाली निज एस बार लिएस टिजार बोधे व नॉमार अमोाम त त स ब ब अमील अमील ट ट आस आस لازم به ذکر است افراد پس از دریافت هر خدمت در سامانه های بیمه ای مربوطه و وزارت بهداشت ثبت نام می کنند.

پایان پیام