عمومی

ساختمان تخریبی در محله قدیمی آمل تاریخی نبوده است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

آنلاین بهمنی در گفتگو با خبرنگار آنلاین افزود: این بنا تخریب شده است که حدود 70 سال قدمت دارد و مربوط به معماری دوره پهلوی است اما صاحب شخصی دارد که در سال سلام دومی رها شده است.

وی افزود: در سال 1398 ، صاحب بنا ، رسماً و جویای میراث فرهنگی ، درخواست ساخت یک سازنده را در ملک خود کرد. وراثت به رسمیت شناخته شد.

وی افزود: تخریب و بازسازی ساختمان توسط معاون اداره میراث فرهنگی اداره کل صنایع دستی و حفظ و مرمت آثار تاریخی و میراثی نیز مجاز است. و جهانگردی با توجه دقیق به بناهای ارزشمند تاریخی ، مازندر اطمینان داد که هیچ سند تاریخی تاریخی وجود ندارد و مجوز ساخت برای صاحب آن صادر و تأیید شد.

میراث فرهنگی ، رئیس صنایع دستی و جهانگردی آمل خاطرنشان کرد: برای ثبت یک اثر تاریخی باید الزامات و مشخصات یک اثر ملی را اضافه کرد. RC و گچ بری ساختمان یا چوب ، متشکل از حیاط نمای خارجی و داخلی ، برای مدت زمان معینی یا با تشکر از شخص مشهور به عنوان صاحب آن با نقاشی یا نماد آراسته شده است که به عنوان اصل ثبت آثار تاریخی در نظر گرفته می شود.

بهمنی گفت: ساختمان تخریب شده حدود 60 تا 70 سال قدمت دارد ، پوشیده از آجرهای گل و سفال است. وینمی به همین دلیل می توان حقوق مالکیت شخص را سلب کرد.

گزینه ثبت ملی 25 اثر تاریخی آمل

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آمل ، پرونده حدود 25 اثر تاریخی را تکمیل کند میراث در این این شهر سال گذشته اعلام شد و گفت، پرونده این آثار برای مراحل اداری ثبت در لیست آثار ملی در اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران در حال حاضر در حال انجام است و طی مراحل قانونی به وزارت ارسال خواهد شد.

بهمنی افزود که در یک سال هفت اثر تاریخی و میراثی شهرستان آمل از جمله ” غارگل زار پال، پل دهکده پلور، دبیرستان دائمی امام خمینی ، درختان دشت درگزانه لاریجان ، میدان آزو دهکده نوا در لیست ” آثار ملی و میراث معنوی کشور ثبت می شود.

او با ضبط یادآوری کرد کارهای جدید شهر آمل یا تاریخی ، لیستی از بناهای تاریخی ارزشمند این شهر آثار ملی بیش از 64 اثر رسیده است.