اجتماعی

سازمان ملل: با افزایش فقر در افغانستان، انگیزه کاشت تریاک بیشتر شده است

بر اساس گزارش سازمان ملل، تولید تریاک در افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته و برای پنجمین سال متوالی به 6000 تن رسیده است.

به گزارش سایت افغانستان تایمز، بر اساس گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، افغانستان 320 تن هروئین در سراسر جهان تولید می کند. همچنین 6800 تن تریاک در سال 2021 تولید کرد که 8 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، با قدرت گرفتن طالبان در کشوری که بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است، عدم اطمینان در مورد تجارت افزایش یافته و این امر منجر به افزایش قیمت تریاک شده است. همچنین با افزایش فقر در این کشور جنگ زده، انگیزه کشت این ماده مخدر افزایش یافته است.

از آنجایی که کشاورزان شروع به کاشت خشخاش در نوامبر می کنند، برداشت تریاک در سال آینده به تصمیمات آنها در این ماه بستگی دارد.

درآمد حاصل از تریاک و مشتقات آن در سال جاری از 1.8 میلیارد دلار به 2.7 میلیارد دلار رسیده است که البته بر اساس این گزارش، این امر محقق شده است. مالیات بر کشت، تولید و قاچاق خشخاش منبع بالقوه جذابی برای تامین مالی بازیگران غیردولتی در کشور است.

تا سال 2020، افغانستان حدود 85 درصد از تولید تریاک جهان را به خود اختصاص خواهد داد. اقتصاد این کشور مدتهاست به فروش تریاک وابسته است و ایالات متحده نتوانسته است در طول 20 سال خود جلوی کشت غیرقانونی آن را در این کشور بگیرد.

بر اساس این گزارش، با افزایش سریع تولید مت آمفتامین در افغانستان در سال های اخیر، اقتصاد مواد مخدر غیرقانونی به طور فزاینده ای پیچیده شده است. تقاضای بالای منطقه ای و جهانی برای مت آمفتامین، همراه با بازار اشباع مواد افیونی، می تواند تولید مت آمفتامین و سایر مواد مخدر مصنوعی را بیشتر گسترش دهد.

در این گزارش، سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از این موضوع، خواستار کمک «فوری» جامعه جهانی به مردم افغانستان شده و گفته است: «به عنوان یک کمک عمومی به سازمان ملل متحد، باید خدمات مورد نیاز فوری را ارائه کند. مردم افغانستان از کاهش مداوم کشت، تولید و تقاضا برای مواد مخدر حمایت می کنند.

انتهای پیام/