هنری و فرهنگی

سالروز اجرای عملیات «عاشورا» – ماه نیوز

شامگاه 16 اکتبر 1984 ، نیروها به سمت هدف خود پیشروی کردند. “درگیری با دشمن با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) حدود 30 دقیقه در وسط محور (فصیل) آغاز شد و پس از چندین ساعت درگیری ، رزمندگان موفق به تصرف ارتفاع فصیل شدند. حدود 9:00 صبح و سپس آنها را تمیز کنید.

به گزارش ماه نیوز ، در توافقنامه “1975 الجزایر” ، خط الراس “مامک” به عنوان مرز بین ایران و عراق تعیین شده بود. کمیته های مشترک دو کشور سپس درباره تهیه اسناد و مدارک لازم و تعیین مرز بحث کردند. این مذاکرات آهسته تا آستانه انقلاب اسلامی به نتیجه قطعی نرسید. در سپتامبر 1980 ، او به ممک حمله کرد و دو روز پس از حمله او را دستگیر کرد.

چهار ماه بعد ، در 10 ژانویه 1980 ، در عملیات حمله ذوالفقار ، دشمن از ارتفاعات ممک به عقب رانده شد ، اما این منطقه هنوز در شمال و غرب تحت کنترل خود بود. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه عملیات عاشورا شکل گرفت و برای آزادسازی تدریجی میماک از ارتفاعات و دامنه های غربی آن انجام شد.

انهدام بخشی از نیروهای دشمن ، تحمیل دفاع به دشتهای دشمن ، تسهیل حرکت از جنوب به غرب و ارتفاع ، و همچنین پیوستن و متحد شدن در جبهه گروههای میمک ، آزادسازی بخشی از سرزمینهای اشغالی ، تهیه منابع. منطقه ممک با اشغال ارتفاعات مهم ارتفاعات منطقه. مانند “گرگانی” ، “فاسیل” و “افسردگی میمک” اهدافی هستند که منجر به برنامه ریزی عملیات عاشورا (میمک) شد.

کل منطقه کار با شیارها و تپه ها و نوارهای زیادی پوشانده شده بود که از میان آنها پراکندگی شکل پیچیده ای به منطقه می بخشد و نوع خاک این منطقه از خاک رس “راس” و در برخی نقاط با ماسه ساخته شده است که سخت است وسایل نقلیه حمل و نقل بین تنگه بینا و بیجار ، جایی که عملیات در آن مرکز بود ، ارتفاعات نسبتاً بالایی وجود داشت که بلندترین آنها کوه ممک بود. با ارتقاء از ارتفاعات عراق به خاک عراق ، زمین به تدریج پایین تر و تقریباً مسطح شد.

با این حال ، با این شرایط ، فرماندهی و هدایت عملیات بر عهده پایگاه “سلمان” بود و نیروهایی که مطابق وظایف و اهداف عمل می کردند به چهار قسمت تقسیم شدند:

اردوگاه سلمان:

فجر 1:

سپاه: تیپ مستقل بیست و هشتم صفر امام رضا (ع) با چهار گروه تانک تیپ زرهی.

ارتش: تیپ 81 نیروهای مسلح با دو گردان.

فجر 2:

سپاه: تیپ مستقل انصارالحسین. آنها در طول عملیات هوشیار بودند و تا پایان عملیات اقدامی نکردند.

فجر 3:

سپاه: لشکر 5 نصر با چهار گردان و یک تانک تیپ 28 زرهی صفر.

ارتش: گردان 211 لشکر 84 پیاده.

فجر 4:

سپاه ، تیپ مستقل پیامبر اکرم (ص) 29.

ارتش ، گروهان گردان 211 تانک.

توپخانه: سه گردان از ارتش و دو گردان از سپاه.

با توجه به استعداد نیروهای ایرانی ، پس از انجام عملیات شناسایی لازم ، عملیات از سه محور زیر تهیه شد که اولین آن از فاسیل ، 350 و ارتفاعات بنی تلخاب بود که در ماموریت “فجر 1” بود. به علاوه بر این ، محور دوم از ارتفاع فسیل و ارتفاع میمک ، که در ماموریت “فجر 3” معرفی شد ، و محور سوم نیز از سرخوردگی ممک ، که در “فجر 4” بود ، ذکر شد. “ماموریت

بنابراین ، شامگاه 16 اکتبر 1984 ، نیروها به سمت اهداف خود حرکت کردند. درگیری با دشمن با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) حدود 30 دقیقه در وسط محور (فصیل) آغاز شد و پس از چندین ساعت درگیری ، رزمندگان موفق به تصرف ارتفاع فصیل شدند .حدود 9 : 00 صبح. و سپس آنها را تمیز کنید.

در محور جنوبی (افسردگی ممک) ، جایی که درگیری ها در 2:45 بامداد آغاز شد ، اگرچه نیروها توانستند به برخی از اهداف خود برسند ، اما فاقد سنگر دفاعی و فاقد امکانات مسلحانه ، همراه با گشت های مسلح بودند. دشمن مجبور به عقب نشینی شد.

در محور شمالی (گرگ) ، نیروهایی که اغلب وقت خود را صرف پاکسازی میدان مین و هموارسازی راه می کردند ، سرانجام پس از مدتی مبارزه با دشمن توانستند ارتفاع گرگ را به دست آورند.

در همین حال ، دشمن از صبح روز دوم گشت سنگین خود که شامل آتش سنگین توپخانه و حملات هوایی بود ، شروع به تجمع و سازماندهی نیروهای خود کرد و هر بار با مقاومت نیروهای خودی روبرو شد و در حالی که متحمل تلفاتی بود مجبور به عقب نشینی شد. آهسته آهسته

سرانجام پس از چند روز نبرد بین دو طرف ، فضاهای اشغالی ایمن شد و نتایج عملیات عاشورا به شرح زیر بود:

– اشغال مساحتی بیش از 50 کیلومتر مربع از مناطق اشغالی.

– اشغال قسمت مهمی از ارتفاع منطقه (فصیل – گرگانی).

– جاده بدره- مندلی در خطر است.

– انتشار جاده مرزی Insider.

– حدود 1500 نیروی دشمن کشته و زخمی شدند.

190 نفر اسیر شدند.

– انهدام بسیاری از تانک ها و خودروهای نظامی.

– چهار تانک ، هفت خودرو ، شش تفنگ 106 میلی متری ، 29 خمپاره و تعداد زیادی سلاح و مهمات غارت شد.

انتهای پیام