بین المللی

سایه سنگین پهپاد فوق‌پیشرفته چین روی ناوهای آمریکایی اطراف تایوان/ عکس

در روزهای اخیر اخبار مربوط به افشای اسناد محرمانه وزارت دفاع آمریکا سروصدای زیادی به‌پا کرده است. حالا در یکی از این اسناد اطلاعات مربوط به یک پهپاد چینی به‌چشم می‌خورد. ظاهراً چین می‌خواهد به‌زودی یک پهپاد جاسوسی سوپرسونیک با سه‌برابر سرعت صوت را به‌کار بگیرد.

اسنادی که در روزهای اخیر به اینترنت راه پیدا کرده‌اند، حاوی اطلاعات محرمانه زیادی هستند که مربوط به کشورهای مختلف می‌شوند. حالا به گزارش واشنگتن پست، یکی از آن‌ها پیشرفت‌های نظامی چین را نشان می‌دهد. طبق این سند، سیستم‌های نظارتی چین به اندازه‌ای پیشرفت کرده‌اند که می‌توانند به چین در هدف قراردادن کشتی‌های آمریکایی در اطراف تایوان و همچنین پایگاه‌های نظامی این منطقه کمک کنند.

سایه سنگین پهپاد فوق‌پیشرفته چین روی ناوهای آمریکایی اطراف تایوان/ عکس

تصاویر ماهواره‌ای موجود در این اسناد محرمانه که تاریخ آن‌ها به ۹ آگوست ۲۰۲۲ برمی‌گردد، دو پهپاد شناسایی WZ-۸ مجهز به راکت را در یک پایگاه هوایی در فاصله ۵۶۳ کیلومتری شانگهای نشان می‌دهد.

پهپاد جاسوسی چین با سه‌برابر سرعت صورت

طبق اسناد افشاشده، پهپاد فوق‌پیشرفته چین از یک بمب‌افکن پرتاب می‌شود و می‌تواند با سه‌برابر سرعت صوت حرکت کند که کمی از پهپاد مرموز لاکهید مارتین SR-۷۲ Blackbird آمریکا سرعت پایین‌تری دارد. سرعت پهپاد آمریکا ظاهراً برابر ۶ ماخ است.

داشتن پهپاد سوپرسونیک می‌تواند کمک بزرگی برای چین باشد. این کشور به کمک این پهپاد قادر به نقشه‌برداری لحظه‌ای از مناطق مختلف خواهد بود که استراتژی کشورهای دیگر را در اختیارش قرار می‌دهد. علاوه‌براین، شاید در آینده بتوان آن را به موشک مجهز کرد تا در جنگ به دشمن حمله کند.

طبق گزارش‌ها، نیروی هوایی تایوان در برابر تهاجم احتمالی چین آسیب‌پذیری‌های زیادی دارد و چین از این موضوع مطلع است؛ بنابراین هرچقدر نیروی هوایی قدرتمندتر و پیشرفته‌تری داشته باشد، درصورت حمله به تایوان، می‌تواند سریع‌تر به اهدافش دست یابد.

پهپاد WZ-۸ در سال ۲۰۱۹ و در جریان جشن هفتادسالگی تأسیس جمهوری خلق چین معرفی شد، اما اطلاعات کمی درباره آن وجود دارد و به‌نوعی با پهپادی مرموز روبه‌رو هستیم که حالا اسناد وزارت دفاع آمریکا جزئیات جدیدی را درباره آن در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

۵۸۵۸